کسب و کار کوچینگ: هنگامی‌که یک کسب‌وکار کوچینگ را راه‌اندازی می‌کنید، باید یک بخشی از کوچینگ را که سودآور است انتخاب کنید. ضرب‌المثل قدیمی، “ثروت‌ها در گوشه‌ها (نیچ) هستند”، خوب … درست است.

اگر می‌خواهید یک کوچ با درامد میلیاردی و فراتر از آن باشید … به انتخاب یک شاخه و بخش کوچینگ نیاز دارید.

هنگامی‌که یک جایگاه کوچینگ تعریف‌شده دارید، می‌توانید یک گروه هدف مشتری ایده آل ایجاد کنید. ایجاد این گروه هدف مشتری یکی از مهم‌ترین مراحلی است که برای ایجاد کسب‌وکار خود نیاز دارید.

این جامعه، یک توصیف فرضی از شخص یا اشخاصی است که بیشترین بهره را از خدمات کوچینگ شما می‌برد. همه‌چیز در کسب‌وکار کوچینگ شما باید حول محور این جامعه بچرخد.

برنامه‌ها و بسته‌های کوچینگ شما، بازاریابی، حضور در هواپیما، فرم‌های پذیرش، وب‌سایت … همه‌چیز. تنها راه باری ایجاد چنین گروه هدفی، انتخاب نیچ بازار و یا همان شاخه کوچینگ است.

اما، شما نمی‌توانید این پروفایل را ایجاد کنید تا زمانی که یک گوشه بازار کوچینگ را انتخاب کنید.

کسب و کار کوچینگ

پیدا کردن جایگاه کوچینگ خود می‌تواند دشوار باشد. من هم برای انتخاب گوشه بازار خودم مشکل داشتم. کلید انتخاب موقعیت شغلی در کوچینگ، ترکیب تجربه، مهارت‌های کوچینگ و علایق شماست.

همه نیچ‌های های زیر دارای یک بازار باانگیزه بالا هستند، بنابراین همه شما خوب هستید. مشروط به اینکه بتوانید بر اساس علاقه، تجربه و مهارت کوچینگ اقدام کنید.

نیچ‌ها و دسته‌بندهای کوچینگ که در زیر فهرست کرده‌ام در کسب و کار کوچینگ سودآور هستند. شما نیز همانطور که لیست زیر را بررسی می‌کنید، با خیال راحت هرکدام را که برای شما برجسته است، انتخاب کنید و گسترش دهید.

اگر علاقه مند به تبدیل‌شدن به یک کوچ معتبر هستید، به‌شدت توصیه می‌کنم برنامه‌های آموزشی آنلاین مورد تأیید IFC را مدنظر قرار دهید (همان‌جایی که خودم مدرک PCC گرفته‌ام).

آنها مهارت‌های کوچینگ، بازاریابی و کسب‌وکار را به شما یاد می‌دهند تا به یک کوچ بسیار موفق تبدیل شوید.

عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری کوچ ها و مربیان

به طور کلی، قیمت گذاری مربیان و کوچ‌ها بستگی به متغیرهای مختلفی دارد که در ادامه پنج مورد از این متغیرها را بررسی می‌کنیم:

تجربه و مهارت: مربیان و کوچ‌های با تجربه بیشتر و مهارت بالاتر اغلب قیمت بیشتری نسبت به کسانی که تازه‌کار هستند، دارند.

شهرت و نام آشنا: مربیان و کوچ‌هایی که در صنعت ورزشی یا توسعه فردی شناخته شده‌اند و نام آشنایی بیشتری دارند، معمولاً قیمت بالاتری برای خدماتشان دریافت می‌کنند.

محل کار: محل کار و جغرافیای محدوده فعالیت مربیان و کوچ‌ها نیز می‌تواند بر قیمت تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، مربیانی که در شهرهای بزرگ کار می‌کنند، معمولاً قیمت بیشتری نسبت به کسانی که در شهرهای کوچک‌تر فعالیت می‌کنند، دریافت می‌کنند.

نوع خدمات: نوع خدماتی که مربیان و کوچ‌ها ارائه می‌دهند نیز می‌تواند بر قیمت آن‌ها تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، خدمات یک به یک بیشتر از کلاس‌های گروهی قیمت بالاتری دارند.

رقابت در بازار: در بازار مربیان و کوچ‌ها، رقابت بین افراد زیاد است و این می‌تواند تاثیر بر قیمت‌ها بگذارد. در بازارهایی که تعداد مربیان و کوچ‌ها کم است، قیمت‌ها معمولاً بالاتر هستند، در حالی که در بازارهای پر رقابت، قیمت‌ها به دلیل وجود رقابت، پایین

اکنون بیایید به: ۸ شاخه پردرآمد کوچینگ برای سال ۱۴۰۱ برای کوچ‌های ایرانی بپردازیم:

برای هر دسته، جایگاه‌های فرعی احتمالی، متوسط حقوق و نرخ‌های ساعتی که از سایت‌های معتبر کوچینگ گرفته‌شده، درج کرده‌ام.

البته، میانگین حقوق و نرخ ساعتی فقط یک میانگین است. شما می‌توانید خودتان براسا معیارهای خودتان قیمت‌گذاری کنید.

۱.لایف کوچ(کوچ زندگی)

به نظر می‌رسد تعریف کوچ زندگی کمی قابل‌بحث باشد. بااین‌حال، پس از کمی تحقیق، سعی کردم بهترین توصیف ممکن را برای توصیف آنچه که یک کوچ زندگی است، گردآوری کنم.

کوچ زندگی “شخصی است که به مشتری کمک می‌کند تا اهداف خود را شناسایی کند و برای دستیابی به آنها برنامه‌ریزی کند”.

لایف کوچ به‌طور حرفه‌ای در تکنیک‌هایی آموزش‌دیده یا دارای تجربه است تا به مشتری کمک کند تا پتانسیل کامل را برای رسیدن به نتایج دلخواه خود به حداکثر برساند.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌ها در کوچینگ زندگی عبارت‌اند از:

  • کوچینگ خوشبختی

  • کوچینگ هدف‌گذاری

  • کوچینگ کاهش استرس

  • کوچینگ طرز فکر

  • کوچینگ تصویر شخصی

لایف کوچینگ

میانگین حقوق کوچ زندگی

محدوده حقوق کوچ زندگی گواهی‌شده بین 27019 تا 210933 دلار است. طبق مطالعه فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF، میانگین حقوق یک کوچ زندگی در آمریکای شمالی 61900 دلار است.

نرخ متوسط ساعتی 31 دلار است که تا ساعتی 98 دلار نیز افزایش میابد.

اگر می خواهید بر روی اهدف تان متمرکز شوید و به زندگی‌تان رنگ و بوی دوباره ببخشید میتوانید در دوره لایف کوچینگ خانه کوچینگ شرکت کنید.

کوچینگ سلامت

۲.کوچ سلامت(بهداشت)

توضیح تعریف کوچ سلامت کمی ساده‌تر است. اغلب یک کوچ سلامت مشتریان خود را باانگیزه نگه می‌دارد و آنها را برای داشتن یک زندگی سالم‌تر مسئول می‌داند.

یک کوچ سلامت معمولاً درزمینه سلامت، تغذیه و/یا ورزش تحصیلات بالایی دارد.

آن‌ها می‌توانند درزمینه‌ها یا استراتژی‌های خاصی برای کمک به مشتریان برای رسیدن به رفاه مطلوب از طریق داشتن یک سبک زندگی سالم‌تر، گواهینامه دریافت کنند.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌ها در کوچینگ سلامت عبارت‌اند از:

  • کوچینگ تغذیه

  • کوچینگ ورزش / تناسب‌اندام

  • کوچینگ کاهش وزن

  • کوچینگ ورزش قهرمانی

  • کوچینگ سلامت زناشویی

میانگین حقوق کوچ سلامت

بر اساس گزارش وزارت کار ایالات‌متحده، میانگین حقوق کوچ سلامت؛ بین ۵۰۰۰۰ تا ۷۵۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود که ۱۰ درصد کوچ‌های بهداشتی ۱۰۰ هزار دلار و بالاتر درآمد دارند.

نرخ متوسط کوچ سلامت، ساعتی ۲۰ دلار است که تا ۴۰ دلار افزایش دارد.

کوچ اجرایی

۳. کوچ اجرایی

کوچ اجرایی کسی است که به مدیران اجرایی، مدیران و رهبران با پتانسیل بالا کمک می‌کند تا پتانسیل کامل خود را آزاد کنند. اغلب، کوچ‌های اجرایی به مشتریان خود کمک می‌کنند تا به‌طور مؤثر تیم‌ها و سازمان‌های خود را رهبری کنند.

بااین‌حال، آنها همچنین با رهبران کار می‌کنند تا زندگی سالم و متعادلی داشته باشند.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌های موجود در طاقچه کوچینگ اجرایی عبارت‌اند از:

  • کوچینگ توسعه رهبری

  • کوچینگ مدیریت تیم

  • کوچینگ ارتباط مؤثر

  • کوچینگ مدیریت تعارض

  • کوچینگ عملکرد ضعیف / عملکرد بالا

میانگین حقوق کوچ‌های اجرایی

میزان حقوق کوچ اجرایی بین ۷۷۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود که میانگین حقوق آن ۹۸۰۰۰ دلار است.

میانگین نرخ ساعتی یک کوچ اجرایی ۲۵۰ دلار است. با این نرخ ساعتی، می‌توانید درک کنید که چرا کوچینگ اجرایی سودآور است.

۴. کوچ شغلی

تعریف کوچ شغلی “توانمندسازی متخصصان در تمام سطوح برای تصمیم‌گیری آگاهانه شغلی است”. یک کوچ شغلی با مشتریان خود بر روی اقدامات و مسئولیت‌پذیری کار می‌کند.

غلب، کوچ‌های شغلی با مشتریان کار می‌کنند تا در حرفه فعلی خود رشد کنند یا به یک شغل جدید دست پیدا کنند.

آنها می‌توانند در توسعه شخصی و حرفه‌ای ازجمله مهارت‌های ارتباطی و رهبری، ساخت رزومه‌های جدید، مذاکره درباره حقوق و/یا ارتقای شغلی کمک کنند.

بیزینس کوچینگ

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌ها در کوچینگ شغلی عبارت‌اند از:

  • کوچینگ پیشرفت / ارتقاء شغلی

  • کوچینگ انتقال / تغییر شغلی

  • کوچینگ جستجوی کار

  • کوچینگ مصاحبه کردن

  • کوچینگ برنامه‌ریزی بازنشستگی

  • کوچینگ تعادل زندگی کاری

میانگین حقوق کوچ شغلی

طبق آمار سایت PayScale، حقوق مربیان شغلی بین ۳۳۰۰۰ تا ۷۱۰۰۰ دلار تخمین زده می‌شود که میانگین حقوق سالیانه آنها ۴۴۰۰۰ دلار است.

میانگین نرخ ساعتی یک کوچ شغلی ۲۵ دلار است اما کوچ‌های حرفه‌ای برتر ۹۸ دلار در ساعت درآمد دارند.

۵. بیزنس کوچ یا کوچ کسب‌وکار

تعریف بیزینس کوچ کمی گسترده است. بااین‌حال، یک کوچ کسب‌وکار با افراد یا تیم‌های درون‌سازمانی کار می‌کند تا به اهداف و مقاصد تجاری خود دست یابند.

یک کوچ کسب‌وکار به مشتریان خود کمک می‌کند تا نقش خود را دررسیدن به موفقیت تجاری درک کنند.

کوچینگ کسب‌وکار می‌تواند با سایر بخش‌های کوچینگ، مانند توسعه رهبری/مدیریت همپوشانی داشته باشد. اما هدف کلی حمایت از مشتری برای رسیدن به نتایج دلخواه و فراتر رفتن از آن است.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌های کوچینگ کسب‌وکار عبارت‌اند از:

  • کوچینگ کسب‌وکار کوچک / کارآفرینی

  • کوچینگ رشد کسب‌وکار

  • کوچینگ راه‌اندازی یک کسب‌وکار

  • کوچینگ بازاریابی

  • کوچینگ تیم سازی

میانگین حقوق کوچ کسب‌وکار

وب‌سایت PayScale، حقوق کوچ کسب‌وکار را بین 37000 تا 104000 دلار تخمین زده است که میانگین حقوق آنها 70400 دلار است. میانگین نرخ ساعتی یک بیزینس کوچ 40 دلار است، اما کوچ‌های برتر کسب‌وکار 75 دلار در ساعت درآمد دارند.

کوچینگ بازاریابی

۶.کوچینگ بازاریابی

ششمین شاخه از ۸ شاخه پردرآمد کوچینگ، به بازاریابی اختصاص دارد. یک کوچ بازاریابی به مشتریان خود کمک می‌کند تا یک استراتژی بازاریابی برای ایجاد برند یک شرکت و جذب مشتری ایجاد کنند.

کوچ بازاریابی به‌عنوان یک کوچ و مشاور عمل می‌کند تا افراد را در مورد فعالیت‌های بازاریابی مناسب برای رشد درآمد کسب‌وکار آموزش دهد. یک کوچ بازاریابی پشتیبانی می‌کند، اما مشتریان او مالک اجرای فعالیت‌های بازاریابی هستند.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌های موجود در جایگاه کوچینگ بازاریابی عبارت‌اند از:

  • کوچینگ بازاریابی محتوا

  • کوچینگ بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی

  • کوچینگ بهینه‌سازی موتور جستجو (سئو)

  • کوچینگ توسعه بازاریابی

حقوق و دستمزد کوچ‌های بازاریابی مشابه بخش کوچینگ کسب‌وکار است

۷. کوچینگ رابطه

تعریف کوچ رابطه “کمک به افراد برای یافتن رضایت بیشتر در روابط شخصی یا حرفه‌ای خود است”.

یک کوچ روابط می‌تواند اهداف رابطه مشتری خود را بهبود بخشد، شرکای خود را بهتر درک کند، در ازدواج پیشرفت کند، مسائل طلاق و مرگ اطرافیان و دوستان را مدیریت کند.

و یا رابطه را به سطح بالاتری برساند.کوچ‌های رابطه همچنین با مشتریانی که هنوز در رابطه نیستند کار می‌کنند. آنها می‌توانند با مجردها برای ایجاد روابط بهتر کار کنند.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌های موجود در کوچهای رابطه عبارتند از:

  • کوچینگ طلاق

  • کوچینگ ازدواج

  • کوچینگ مقابله با از دست دادن

  • کوچینگ دوست‌یابی

حقوق و دستمزد کوچ‌های روابط مشابه با بخش کوچینگ زندگی است.

کوچینگ ذهنی

۸. کوچینگ ذهنی

هشتمین شاخه از ۸ شاخه پردرآمد کوچینگ، کوچینگ ذهنیت به مشتریان کمک می‌کند تا با سیم‌کشی مجدد مغز به بهترین خود برسند و پتانسیل کامل خود را آزاد کنند. کوچ‌های ذهنیت از مشاوره مستقیم یا حل مشکلات اجتناب می‌کنند.

در عوض، فرآیند کوچینگ ذهنیت به مشتریان کمک می‌کند دیدگاه‌های خود را تغییر دهند و باور خود را نسبت به توانایی‌های خود در حین دستیابی به اهداف شخصی تقویت کنند.

برخی از تخصص‌ها یا زیرشاخه‌های کوچینگ ذهنیت عبارت‌اند از:

  • کوچینگ انگیزه

  • کوچینگ مسئولیت

  • کوچینگ کارایی

 • کوچینگ موفقیت
 

۸ شاخه پر درآمد کسب و کار کوچینگ در سال 1402

  ۱. کوچینگ کسب و کار: راهنمایی در راه‌اندازی و توسعه کسب و کارهای نوپا ۲. کوچینگ رهبری و مدیریت سازمانی: تقویت مهارت‌های رهبری برای ارتقای عملکرد سازمانی ۳. کوچینگ بازاریابی و فروش: استراتژی‌های نوین برای جذب مشتریان و افزایش فروش ۴. کوچینگ توسعه مهارت‌های ارتباطی: بهبود ارتباطات داخلی و برون‌سپاری مؤثر در سالمند سازمانی ۵. کوچینگ مالی و مدیریت مالی: بهینه‌سازی مالیات، بودجه‌بندی و مدیریت سرمایه ۶. کوچینگ توسعه فردی و حرفه‌ای: تقویت مهارت‌ها و افزایش عملکرد فردی در محیط کار ۷. کوچینگ تعادل کار و زندگی: ارزیابی و بهبود تعادل بین زندگی شخصی و حرفه‌ای ۸. کوچینگ استراتژیک: توسعه راهبردهای کسب و کار و ارتقای عملکرد سازمانی   امیدوارم این شاخه‌های پر درآمد در زمینه کوچینگ در سال 2023 به شما کمک کننده باشند.

حقوق و دستمزد برای کوچهای ذهنی مشابه بخش کوچینگ زندگی است.

قیمت‌گذاری کوچینگ

چقدر باید برای کوچینگ هزینه کنم؟ این سؤالی است که من همیشه می‌شنوم. شما انواع و اقسام پاسخ‌ها را دریافت می‌کنید، اما هیچ توضیح واقعی در مورد نحوه قیمت‌گذاری واقعی خدمات ندارید. قیمت‌گذاری برای کوچینگ می‌تواند دشوار باشد.

اکنون‌که سودآورترین بخش‌های کوچینگ را می‌شناسید، زمان آن رسیده است که انتخاب خود را انجام دهید. من می‌خواهم شمارا تشویق کنم که برای شروع فقط یک شاخه را انتخاب کنید و هر چیزی را که در مورد این شاخه لازم است یاد بگیرید و درک کنید.

برای انتخاب از ۸ شاخه پردرآمد کوچینگ از دانش شاخه انتخابی خود، برای ایجاد یک جایگاه در ذهن مشتری استفاده کنید.

بالقوه‌های کوچینگ را جذب کنید، یاد بگیرید بر مخالفت‌ها غلبه کنید و مشکلات برنامه‌های کوچینگ خود را بفروشید. هنگامی‌که این روند را به‌پایان رساندید، می‌توانید به جایگاه دیگری گسترش دهید.

باید توجه داشته باشید که، درآمد هر کسب و کار وابسته به عوامل متعددی مانند بازار هدف، رقابت، استراتژی‌های بازاریابی و مدیریت مالی است. 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *