آیا شما شخص مردمی هستید؟ آیا عاشق انگیزه دادن به افراد و دیدن آنها در موفقیت هستید؟ این ممکن است که بخواهید یک مربی یا کوچ شوید. کوچ کسی است که به دانش آموزان یا مراجعه کنندگان راهنمایی و با آنها همکاری می کند تا آنها را برای انجام کارهایشان در ورزش های تفریحی یا حرفه ای، یا حتی مهارت هایی که به فرد در رسیدن به اهداف زندگی و شغلی کمک می کند و آنها را آماده می کند. کوچ فردی است که کار جهت دهی، دستورالعمل دهی و آموزش افراد یک تیم یا یک ورزشکار را به عهده دارد. یک مربی ممکن است یک معلم هم باشد.

مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 

ویژگی‌ های یک کوچ خوب چیست؟

ده ویژگی اصلی یک کوچ خوب وجود دارد. این ویژگی ها نه تنها شما را مربی بزرگی می کنند بلکه می توانند شما را به عنوان یک مدیر یا رهبر نیز تبدیل کنند. در این جا به بیان این ده ویژگی می پردازیم.
1 . یک شنونده عالی باشید: گوش دادن یکی از مهمترین مهارت های مورد نیاز شماست. یاد بگیرید که تمرکز کنید و از افکار خودتان یا تاثیرات بیرونی منحرف نشوید. کنجکاوی خود را حفظ کنید، علاقه واقعی خود را نشان دهید و تمام قضاوت ها را به حالت تعویق در آورید تا واقعاً بتوانید آنچه مراجعه کننده به صورت کلامی و غیر کلامی می گوید را بشنوید. وقفه را به حداقل برسانید.
2 .  بازگرداندن دقیق: آنچه می شنوید را جذب و ثبت کنید. نشان دهید که واقعاً گوش می کنید و تأیید می کنید که اطلاعات صحیحی را هضم کرده اید. بازتاب به شخص اجازه می دهد تا آنچه را که گفته است بشنود تا ببیند منظور او واقعاً بوده یا نه. می توانید با استفاده از این موارد تأمل کنید.
3 .  سؤالات را به طرز ماهرانه ای استفاده کنید: سؤالات خوش بیان کوتاه و قابل ذکر بپرسید. سؤالات خوب به صورت تمام عیار است و به دیگران اجازه می دهد تا به جای پاسخی بسته ( بله یا خیر) افکار و احساسات خود را ابراز کنند. آنها درک شخصیت مربی را عمیق تر می کنند. شما جواب نمی دهید. شما به مراجعه کنندگان خود کمک می کنید تا جواب خود را پیدا کنند. این ذهنیت آنها را تقویت می کند که شما به آنها ایمان دارید و ارزش خودشان را تقویت می کنید. اگر  آنها در تلاش هستند تا پاسخی را بیابند، از سؤالات پیشرو استفاده می کنید که به تدریج فرد را به سمت هدف مورد نظر سوق می دهد‌. مربی سؤالاتی می پرسد که به موفقیت مراجعه کننده کمک می کند.
4 .  سازنده را به چالش بکشید: به مراجعه کننده خود کمک کنید تا هرگونه تضاد بین آنچه می گویند و آنچه انجام می دهند را ببینید. مردم فقط وقتی انگیزه می گیرند که اوضاع را کاملا درک کنند. آنها ممکن است با اعتقاد محدود به عقب بیفتند، بنابراین به آنها کمک کنید که این موارد را به چالش بکشند، زیرا هر کس قادر به دستیابی بیشتر است.
5 . بازخورد ارائه دهید نه انتقاد: شما هرگز نمی خواهید تخصص خود را به قیمت احساس ناکافی مراجعه کننده خود ادعا کنید. سعی کنید باز خورد خود را خاص، مرتبط، مفید و مثبت جلوه دهید.
6 . روی مراجعه کننده خود تمرکز کنید: تمرکز خود را در دستور خود قرار دهید، نه خودتان. این بدان معناست که شما باید به آنها کمک کنید تا ارزش های اصلی خود را شناسایی کنند تا رهبری شما آنها را با اهداف خود پیگیری کند.
7 .  پاسخگویی ایجاد کنید: از مراجعه کننده خود تعهدی دریافت کنید که او در یک مهلت مشخص وظیفه خاصی را انجام دهد. دستیابی به نتایج قابل اندازه گیری، اعتماد به نفس را ایجاد می کند و مراجعه کننده خود را برای دستیابی بیشتر انگیزه می دهد.
8 . چشم اندازهای مختلف را ارائه دهید: به مراجعه کننده خود کمک کنید دیدگاه های مختلفی را کشف کند تا بتواند یکی از کشف های مورد نظر را برای خود انتخاب کند.
9 . تشویق و پشتیبانی را ارائه دهید: به عنوان یک کوچ به آنها کمک کنید تا ادامه دهند و تسلیم نشوند. تصدیق آنها بسیار توان مند است.
10 . محرمانه نگه دارید: این نیاز به اعتماد به مراجعه کننده شما برای باز کردن دارد و با آشکار کردن اعتماد به نفس دیگران به راحتی می توانید شکسته شوید. اجازه خود را برای صحبت در مورد نتایج خود دریافت کنید یا فقط از نتایج تعمیم یافته به روشی صحبت کنید که به هیچ یک از افراد قابل پیوست نباشد.

مربی چه کاری انجام می دهد؟

وظیفه اصلی کوچ ایجاد انگیزه در دانش آموز یا مراجعه کننده برای دستیابی به پتانسیل های خود در هر زمینه یا مناطقی است که نیاز به پیشرفت دارند. آنها همچنین مجموعه مهارت ها و اهداف خاصی را ایجاد می کنند که برای شغل یک نوع تفریحی مهم هستند. این مهارت ها بسته به نوع کوچینگ رابطه ای متفاوت است.
یک مربی می تواند یک مدرس خصوصی، مشاور یا یک کوچ مهارت های زندگی باشد. سه زمینه اصلی برای مربیگری وجود دارد. هر منطقه به یک مجموعه مهارت های مشابه اما متنوع نیاز دارد و در هر منطقه سوله های زیادی وجود دارد: مربیگری ورزشی، مربیگری شغلی، مربیگری سلامتی.
مربیان ورزشی ورزشکاران از همه نوع و سطح مهارت برای رقابت آماده هستند. مربیان ورزشی با استفاده از تکنیک های آموزش و انگیزه روانی، دانش آموزان را برای رسیدن به اهداف ورزشی خود و حفظ عملکرد در اوج خود یاری می کنند. بیشتر مربیان ورزشی به عنوان اعضای دانشکده در موسسات آموزش متوسطه و پس از دوره متوسطه فعالیت می کنند، اما برخی از موقعیت ها در اردوگاه ها یا کلوپ های ورزشی که به صورت محلی برگزار می شوند وجود دارد. مربیان ورزشی ممکن است در انواع ورزش با دانش آموزان همکاری کنند. کسانی که در سطح بعد از متوسطه هستند تقریبا همیشه یک ورزش خاص را آموزش می دهند، خواه بسکتبال، فوتبال، بیس بال، والیبال یا هاکی.
مربیان شغلی توانایی ها و علایق مشتری خود را نسبت به یک مسیر شغلی ارزیابی می کنند. آنها سپس شغل مناسبی را برای مراجعه کنندگان پیدا می کنند و آنها را به مهارت های فنی و بین المللی مناسب برای آن شغل مجهز می کنند. مربیان ممکن است پیشنهادات شغلی را براساس سوابق تحصیلی مراجعه کننده ارائه دهند یا به مراجعه کننده توصیه کنند که برای دنبال کردن یک حرفه مناسب، به دنبال آموزش بیشتر باشند. مربیان شغلی همچنین شخصیت مراجعه کننده خود را با استفاده از تست های علمی ارزیابی می کنند و خود را با انواع مشاغل آشنا می کنند تا بهترین شغل را براساس شخصیت مراجعه کننده پیدا کنند. درآمد مطلوب و نوع محیط کار نیز مورد توجه قرار می گیرد.
مربیان سلامتی نوع خدمات کاملا متفاوتی ارائه می دهند، از این رو که کاملا روی سلامتی و رفاه شخصی تمرکز دارند. این مربیان وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که مراجعه کنندگانشان از رفتارهای پرخطر خودداری می کنند‌. از شکستن عادت سیگار کشیدن، تا حفظ یک رژیم غذایی سالم و ایجاد روابط مثبت بین فردی، مربیان سلامتی به مراجعه کنندگان در تحقق این اهداف و سایر اهداف مرتبط با سبک زندگی آنها کمک می کنند.
علاوه بر این تمرکز ها، مربیان ممکن است پیمان کاران مستقلی باشند که در روابط والدین، مشاغل و یا حتی توسعه مذهبی تخصص دارند. در واقع، احتمالا تقریبا برای هر زمینه ای از زندگی، تجارت یا تفریح موقعیت مربیگری وجود دارد.

محل کار کوچ کجاست؟

محیط کار مربی به اندازه انواع مربی که وجود دارد موجود است. مربی ورزشی بسته به نوع ورزش، بیشتر وقت خود را در خارج از منزل می گذرانند. در بیشتر موارد آنها باید از نظر جسمی متناسب باشند و ساعات طولانی را روی پاهای خود به ایستند، و به دانش آموزان در اشکال مختلف ورزش و بازی آموزش دهند. برنامه آنها معمولا بسیار ساختاری و سازگار است، اما ممکن است برای شرکت در بازی ها و تمرین ها برای تعطیلات آخر هفته و تعطیلات دیگر سفر کنند.
مربی که به عنوان پیمانکار مستقل عمل می کنند می توانند یک برنامه بسیار متناقض داشته باشند. آنها ممکن آخر هفته یا عصر ها به منظور تلاش برای برنامه های مراجعه کننده کار کنند. در برخی موارد، مراجعه کننده برای مربیگری به خانه یا محل کار کوچ می آید. در موارد دیگر کوچ برای جلسه خصوصی با مراجعه کننده خود سفر می کند.
غالبا، شرکت های بزرگ مربیان سلامتی را استخدام می کنند تا در بهبود عادات کارمندان خود کمک کنند. مربی با این موقعیت با ساعات منظم از یک محیط کاری پایدار و قابل اعتماد بهره مند می شوند.  مسئولیت های اضافی این مربی ممکن است شامل شرکت در جلسات کارکنان و شرکت در فعالیت های شرکت باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *