مربی زندگی چیست ؟ اصطلاحی که امروزه در ایران رواج زیادی پیدا کرده اما هنوز هم افرادی هستند که معنی دقیق این اصطلاح را نمی دانند. مربیان زندگی یا استراتژیست های زندگی معمولا افرادی هستند که اشتیاق زیادی به یادگیری و به اشتراک گذاری مهارت های زندگی دارند. مربی زندگی به افراد دیگر کمک می کند تا از پتانسیل های خود به صورت کامل برای رسیدن به اهدافشان استفاده کنند.
آنها می توانند به شما در مدیریت زندگی و چالش های آن کمک کنند. این افراد ابزار ها و ساختار هایی برای این که شما به اهدافتان برسید، در اختیار شما قرار می دهند. ساختارها، ابزار ها و تکنیک هایی هستند که به شما یادآوری می کنند و اطمینان می دهند تا کاری را انجام دهید و یا از انجام کاری صرف نظر کنید.
علاوه بر این لایف کوچ یا مربی زندگی از پویایی، ضعف ها و آسیب پذیری های انسان نیز آگاه است. او در تدوین طرحی که به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک می کند، مشکلات و احساسات شما را نیز در نظر می گیرد. یک مربی زندگی می تواند در حین این که زندگی شما ار تغییر می دهد از شما پشتیبانی کند. آیا شما می دانید هدف نهاییتان چیست؟ آیا هنوز تصمیم نگرفته اید که در زندگیتان چه چیز هایی را باید تغییر دهید ؟ لایف کوچ همچنین به شما کمک می کند تا هدف نهایی خود را به روشنی تعریف کنید، طرحی برای رسیدن به آن هدف تعیین کنید و در این راه قدم بگذارید. همان طور که گفتم مربی زندگی در مسیر موفقیت با شما همراه است و از شما پشتیبانی می کند.

مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت خانه کوچینگ متعلق به دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 

وظیفه مربی زندگی چیست ؟ وظیفه مربی زندگی این است که به شما کمک می کند چشم انداز روشن و یک نقشه راه کامل برای رسیدن به اهداف خود ایجاد کنید. این کمک ها می تواند ایجاد انگیزه و اشتیاق در شما یا نشان دادن ارزش های زندگی به شما باشد تا اطمینان حاصل کنید که در آینده زندگی بهتری خواهید داشت.
مربیان و استراتژیست های زندگی به شما کمک می کنند تا افکار محدود کننده را از ذهن خود بیرون کنید. این مربیان معمولا خودشان این چالشها را در زندگی پشت سر گذاشته اند و در این زمینه تجربه هایی دارند. این افراد به واسطه مشکلاتی که در زندگی شخصی خود داشته اند؛ مهارت های زندگی را آموخته اند تا از این مهارت ها در موقعیت های مختلف زندگی استفاده کنند.
مربیگری زندگی همچنین می تواند به شما کمک کند تا اوضاع را از دیدگاه های مختلف ببینید و گزینه های دیگری برای رفع مشکل بیابید.

نقش مراجعه کننده یا مشتری در مربیگری

در پایان و با توجه به تمام کار هایی که مربی می تواند برای مراجعه کننده خود انجام دهد، مربیگری زندگی به اندازه ای که مراجعه کننده به تغییر متعهد باشد، تاثیر گذار است. مشتری باید برای تغییر زندگی خود مشتاق باشد و آمادگی لازم را داشته باشد. اگر فقط در جلسات مربیگری شرکت کنید و هیج تلاشی برای تغییر نکنید، هیچ تغییری در زندگی شما ایجاد نمی شود. وقتی می خواهید تغییر کنید، طبیعی است که در ابتدا کمی بترسید، تردید داشته باشید و یا با مخالفت دیگران رو به رو شوید. یک مربی زندگی حرفه ای شما را برای رو به رو شدن با این ترس ها و انجام کار ها و تمرین هایی که برای تغییر لازم است، آماده می کند.
کلیه کار هایی که در جلسات کوچینگ باید انجام شود، با رضایت خود مشتری است و هیچ کار و تمرینی به او تحمیل نمی شود. با این وجود مشتری باید تمایل داشته باشد که چیز های جدیدی را امتحان کند و کار ها را به صورت متفاوت انجام دهد، در غیر این صورت هیچ چیز تغییر نمی کند.

آیا خودم می توانم مربیگری کنم ؟

بله شما هم می توانید مربی زندگی خود باشید. البته این که کسی به عنوان مربی در کنار شما باید تاثیرات و سرعت را بالا می برد، اما می توانید خودتان مربی زندگی خود باشید. برای برنامه ریزی زندگی خود وقت بگذارید. بسیاری از ما تا حدودی کوچینگ را در زندگی خود اجرایی می کنیم و به همین دلیل است که بعضی از افراد نسبت به بقیه موفق تر هستند. ما وقتی برای زندگی خود برنامه ریزی میکنم، روی بهبود  رفتارها، کار ها و عادت های خود تمرکز می کنیم و یا هنگامی که به اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده ایم نگاه می کنیم و اقدامات اصلاحی انجام می دهیم، در حال لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی هستیم.

بنابراین چرا مربی زندگی ارزش بیشتری دارد ؟

همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم. ما نمی توانیم در همه مشکلات و چالش های زندگی متخصص شویم و خودمان مشکلات را به تنهایی حل کنیم. بعضی اوقات در زندگی با چیز هایی رو به رو می شویم،  نمی دانیم چه کار باید بکنیم، دوستان و خانواده ما نیز نمی توانند به ما کمکی بکنند و یا نمی خواهند و ما در عمق وجود خود احساس تنهایی و سردرگمی می کنیم. این موقعیت همان جایی است که شما نیاز به کمک های خارجی دارید، کسی مانند مربی زندگی که در این موقعیت در کنارتان باشد.
علاوه بر این همه افراد وقت لازم برای تحقیق، آموزش و آزمایش روش ها و مهارت های موثر زندگی را ندارند. تجارت و انگیزه مربی زندگی دقیقا همین است. اگر لایف کوچ خود را به خوبی انتخاب کرده باشید، می توانید بسیاری از مشکلات خود و همکاران و خانواده خود را حل کنید. با استخدام مربی زندگی شما در ابتدا اهداف خود را مشخص می کنید و به طور منظم به سمت هدف حرکت می کند، مربی زندگی اجازه نمی دهد شما از مسیر اصلی خارج شوید.
دید ما در رابطه با مسائل مربوط به خودمان متفاوت است. ما در مشکلات و مسائل زندگی خود، احساسات را وارد می کنیم که باعث می شود دید درستی از مسئله نداشته باشیم و نتوانیم تصمیم درستی بگیریم. مربی زندگی می تواند به شما کمک کند تا با دید بهتری به مشکلات خود نگاه کنید.
یکی از نقش های مهم مربی زندگی این است که شما باید به او پاسخگو باشید. فرایند لایف کوچینگ به این صورت است که شما و مربیتان برای انجام یک سری وظایف با هم به توافق می رسید. این وظایف را شما باید در بین جلسات انجام دهید و در هر جلسه میزان پیشرفت و کار هایی که انجام داده اید را گزارش می دهید و به جلو حرکت می کنید. با این کار شما هر جلسه باید پاسخگو باشید و گزارش بدهید. این باعث می شود تا انگیزه بیشتری برای انجام کار ها داشته باشید.

اما به راستی یک مربی زندگی چه کمکی به شما می کند؟

اهمیت داشتن کوچ زندگی و لایف کوچینگ چیست؟

به شما کمک می کند تا در مورد اهداف و علایق خود در زندگی واقع بینانه تصمیم بگیرید

برخی از ما دقیقاً می ‌دانیم که از زندگی چه می‌ خواهیم، چرا آن را می‌خواهیم و اینکه چگونه می ‌توانیم برای به دست آوردن آن تلاش کنیم. هرچند بسیاری از ما نمی‌دانیم! برای واضح بودن خواسته های زندگی خود، به ایده درستی از اینکه چه کسی هستید و چه چیزی زندگی را برای شما معنادار می کند و به شما احساس مفید بودن می دهد نیاز دارید. کار با یک مربی زندگی می ‌تواند راهی عالی برای درک بهتر اینکه چه کسی هستید، کشف مهارت‌ ها، استعدادها و کشف آنچه که به زندگی شما معنا می‌دهد، می باشد. در ادامه پاسخ به سوال اهمیت لایف کوچینگ چیست باید گفت که در زندگی هر شخصی نقاط کوری وجود دارد که ممکن است وی قادر به دیدن آن ها نباشد. با این حال، با کمک مربی و استفاده از پرسش ‌های باز، کاتالیزوری و گوش دادن عمیق، می ‌توانید در مورد آنچه واقعاً می‌ خواهید و مراحلی را که برای رسیدن به آن باید طی کنید، دید واضح تری پیدا کنید.

تاثیر لایف کوچینگ در زندگی

چه هدف شما بهبود رابطه با هم سن و سال های خود باشد و چه راه اندازی کسب و کار خودتان، داشتن یک مربی زندگی تا اندازه زیادی می تواند به شما در شناسایی موانع خاصی که ممکن است مانع از دستیابی شما به اهدافتان شوند کمک کند. طبیعی است زمانی که در مشکلات فرو رفته اید، نتوانید به سادگی راه حل را پیدا کنید. با این وجود یک مربی زندگی می تواند به تغییر دیدگاه و شناسایی راه حل های جدید برای مشکلات خاص شما کمک کند.

بسیاری از مربیان تکنیک‌ های تمرکز حواس را در رویکرد خود گنجانده‌ اند و یادگیری و اجرای این تمرین‌ های ذهن ‌آگاهی، به شما این امکان را می ‌دهد که خود را به لحظه حال بازگردانید.( بتوانید در لحظه حال زندگی کنید) با انجام تمرین های مذکور، زمانی که همه چیز خیلی سخت و یا خیلی دشوار است می توانید بررسی کنید که در این لحظه چه احساسی دارید و پس از تسلط به احساس خود، اقدام به حل مسئله می کنید.

 

نقش لایف کوچینگ یا مربی‌گری زندگی در تعیین اهداف

نقش لایف کوچینگ در پیشبرد اهداف بسیار حیاتی است. اینجا چند نقش کلیدی مربی‌گری در رسیدن به اهداف ذکر می‌شود:   ایجاد روشنی و وضوح: مربی با کمک سوالات و گفتگوها، به فرد یا تیم کمک می‌کند تا اهداف خود را به طور دقیق مشخص کنند و رویاها و آرزوهایشان را به تصویر بکشند. این کمک می‌کند تا هدف‌گذاری معنادار و قابل تحقق برای آنها شکل بگیرد.   تعیین مسیر و برنامه‌ریزی: مربی به شخص یا تیم کمک می‌کند تا برنامه‌های عملی و مسیریابی برای دستیابی به اهداف خود ایجاد کنند. با ارائه راهنمایی و استفاده از تجربیات خود، مربی به طور موثر در تعیین مراحل، وظایف و زمانبندی می‌کمک کند.   تشویق و انگیزه‌بخشی: مربی نقشی بسیار مهم در تشویق و افزایش انگیزه افراد دارد. او با استفاده از راهکارهای متنوعی مانند تمرینات محرک، اثربخشی بالای کارکنان را افزایش می‌دهد و آن‌ها را به حفظ تمرکز و پافشاری برای رسیدن به اهداف تشویق می‌کند.   رفع موانع و تسهیل پیشرفت: مربی در هنگام روبرو شدن با موانع و مشکلات در مسیر پیشرفت، به شخص یا تیم کمک می‌کند تا راه‌حل‌ها و استراتژی‌های موثری برای غلبه بر آنها پیدا کنند. او با استفاده از توانایی‌های شناختی و تحلیلی خود، به ارائه گزینه‌های مختلف و کمک در انتخاب بهترین راه حل می‌پردازد.   ارزیابی و پیگیری: مربی به شخص یا تیم کمک می‌کند تا پیشرفت خود را ارزیابی کنند و در مسیر رسیدن به اهداف، پیگیری کنند. او با ارائه بازخورد سازنده و تشویق به ادامه کار، به افراد کمک می‌کند تا مسیری قابل تحقق و پایدار برای دستیابی به اهداف خود را طی کنند.   در نتیجه، نقش مربی‌گری برای پیشبرد اهداف بسیار ارزشمند است و با ایجاد روشنی، برنامه‌ریزی موثر، تشویق و حمایت مداوم، موانع را برطرف کرده و به افراد کمک می‌کند تا در مسیر رسیدن به اهداف خود پیشروی کنند.

به شما در تعیین و انتخاب هدف و ایجاد برنامه برای دستیابی به آن ها کمک می کند

در ادامه پاسخ به این سوال که مزایای لایف کوچینگ چیه؟ می توان به این مورد اشاره نمود. همواره تصمیم گیری برای آینده و تعیین هدف برای افراد یکی از دشوارترین اقدامات بوده است. تفاوتی ندارد اهداف شما کوتاه مدت باشند و یا بلند مدت، در هر صورت اگر در تعیین اهداف و برنامه ریزی برای آن ها مشکل داشته باشید، موفق به دستیابی به آن ها نخواهید شد. درک اینکه دوست دارید در آینده کجا باشید و مراحل رسیدن به آن چه می باشد، می تواند تا اندازه زیادی کمک حالتان باشد. با این وجود همانطور که پیش تر ذکر کردیم، تعیین اهداف و برنامه ریزی برای آن ها از جمله کارهای سخت برای بسیاری از افراد می باشد و به همین دلیل است که شرکت در دوره لایف کوچینگ می تواند موثر باشد.

یک مربی زندگی همانطور که ذکر شد می تواند با همکاری با شما برای ایجاد یک برنامه برای دستیابی به نتایج مورد نظر به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید. چراکه اغلب هنگام فکر کردن به هدف گذاری در آینده، یکی از سخت ترین جنبه ها این است که برنامه ای واقع بینانه تهیه کنید. در چنین مواقعی یک مربی زندگی حرفه ای مطمئناً بررسی می‌ کند که تک تک بخش های برنامه شما چه مشکلاتی دارد؛ در چنین شرایطی نه تنها با ایرادات برنامه ریزی خود آشنا می شوید، بلکه مهارت برنامه ریزی اصولی را نیز فرا خواهید گرفت.

کمک به افزایش بهره وری و استفاده بهتر از زمان

چند وقت یکبار می شنوید که افراد آرزوی ساعات بیشتری در روز را دارند؟ اما جالب است بدانید که این موضوع کمتر به کمبود زمان مربوط می شود و بیشتر به نحوه گذراندن زمان توسط شخص مربوط می باشد. تمرکز بر افزایش بهره وری می تواند راه حلی برای کمبود زمان ارائه دهد و این زمینه دیگری است که یک کوچ زندگی می تواند به شما کمک کند. یک مربی زندگی می تواند به شما کمک کند تا کارهایی که قصد انجام آن ها را دارید را اصولی تر و در بازه زمانی معقول انجام دهید؛ به این معنی که می توانید از زمان خود بهتر استفاده کنید و به نوبه خود شانس خود را برای رسیدن به اهداف خود افزایش دهید.

تفاوتی ندارد که بخواهید با قرار دادن یک برنامه منظم صبحگاهی که شما را در وضعیت ذهنی خوبی قرار می دهد، خود را برای بهترین شروع هر روز آماده کنید؛ یا ساختاری که به شما امکان دهد با برنامه ریزی بهتر، جلسات و ایمیل ها را مدیریت کنید. در هر صورت داشتن یک مربی زندگی می تواند به افزایش بهره وری روزانه شما کمک کند و برای شما زمان بیشتری را برای کار در جهت اهداف و توسعه شخصی خود به ارمغان بیاورد.

مربی زندگی با شما صادق است

هر یک از ما مجموعه ای از افکار، فرضیات و باورهای دائماً در حال تغییر داریم. این افکار بخشی از چیزی است که اکنون شما را به چنین شخصی تبدیل کرده است. با این حال، با وجود اینکه برخی از این ها طرز فکرهای مثبتی هستند و به شما امکان می دهند بهترین نسخه خود باشید، برخی دیگر می توانند باعث ایجاد موانع ذهنی و احساس گیر افتادن شوند و در نهایت شما را از رسیدن به خواسته هایتان باز دارند. در چنین شرایطی کوچ زندگی با نهایت صداقت به شما کمک می کند که باورهای اشتباه خود را دور بریزید و باورهای مثبت را جایگزین آن ها نمایید.

در ادامه پاسخ به سوال مزایای لایف کوچینگ چیست؟ باید گفت که کار با یک مربی زندگی نه تنها به شما کمک می کند تا از این باورها، افکار و فرضیه های محدود کننده که ممکن است تا حرکت شما را متوقف کنند آگاه تر شوید؛ بلکه در فرآیند کار با یک مربی، با استراتژی های گوناگون بیشتری نیز آشنا خواهید شد. استراتژی‌ های مختلفی که به شما امکان می ‌دهند تا نه تنها باورهای خود را به چالش بکشید، بلکه در واقع این افکار محدود کننده خاص را که ممکن است مانع پیشرفت شما شوند را نیز از بین ببرید.

چگونه می توان مربی زندگی را پیدا کرد ؟

اگر به دنبال یک مربی زندگی هستید، می توانید وب سایت آن ها را در اینترنت پیدا کنید و برای جلسه اول با آن ها صحبت کنید. برای پیدا کردن بهترین مربی زندگی، تا حد ممکن در مورد موضوعات زیر، اطلاعاتی کسب کنید.
مربی در چه زمینه ای تخصص دارد ؟ همان طور که در بالا گفتیم، مربیان زندگی انواع مختلف تخصص ها را دارند. شما باید مربی را انتخاب کنید که در جنبه هایی از زندگی که می خواهید در آنها تغییر ایجاد کنید، تخصص داشته باشد و قبلا در این زمینه تجربیاتی کسب کرده باشد.
اطمینان حاصل کنید که در کار با آن مربی زندگی، احساس راحتی می کنید. کار با مربی زندگی به این معنی است که شما باید در مورد مربی احساس اطمینان، پذیرش و درک متقابل داشته باشید. همچنین باید مربی را پیدا کنید که به مشکلات شما واقعا توجه داشته باشد و شما را راهنمایی کند.
ممکن است لازم باشد قبل از این که بخواهید در مورد مربی قضاوت کنید، حداقل در دو جلسه از جلسات لایف کوچینگ شرکت کنید. مربی باید در یک مرحله عملی گام به گام، چگونگی رفتن شما از موقعیت کنونی به موقعیتی که می خواهید در ان باشید، را هدف قرار دهد. بعضی از مربیان زندگی ار چشم انداز هدف شما و کلمات قدرتمندی استفاده می کنند تا در شما انگیزه ایجاد کنند.
بیشترین مربیان در قیمت درباره ما سایت خود در مورد زندگی خود چیز هایی می نویسند. زیرا گذشته مربی و مشکلاتی که پشت سر گذاشته است به عنوان یک عامل اصلی در مربیگری شناخته می شود. اگر در این قسمت از سایت چیزی پیدا نکردید، می توانید در جلسه اول چند سوال از مربی زندگی بپرسید. چرا این شغل را انتخاب کرده است؟ چرا لایف کوچ احساس می کند می تواند در چالش های زندگی به شما کمک کند ؟ چگونه قصد دارد با شما همکاری کند؟

مربی زندگی یا “کوچ زندگی”، فردی است که با استفاده از مهارت‌هایی در حوزه روانشناسی، مدیریت زمان، ارتباطات، هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی، به افراد کمک می‌کند تا به اهداف خود در زندگی دست یابند و زندگی بهتری داشته باشند.

مربی زندگی چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟

   1. هدف‌گذاری صحیح: همه ما برای زندگی خود اهدافی داریم، اما ممکن است برخی از آنها نامعقول و یا درست تعریف نشده باشند. مربی زندگی با شنیدن نیازها و آرزوهای شما، به شما کمک می‌کند تا اهدافتان را تعریف و هدف‌گذاری درست کنید.

   1. برنامه‌ریزی: برای رسیدن به اهداف، باید برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. مربی زندگی به شما در برنامه‌ریزی مناسب و هدف‌گذاری کوتاه مدت و بلند مدت کمک خواهد کرد.

   1. تعاملات و ارتباطات: یکی از مهمترین عوامل موفقیت، توانایی برقراری رابطه با دیگران است. مربی زندگی به شما نحوه برقراری ارتباط با دیگران و رفتار صحیح در مواجهه با مشکلات را آموزش خواهد داد.

   1. رفع انسدادهای روانی: اغلب برای رسیدن به اهداف، انسدادهای روانی باید برطرف شود. مثلاً افسردگی، نگرانی و استرس می‌تواند از رسیدن به اهداف مانع شود. مربی زندگی با شما به راه‌حل‌های رفع انسدادهای روانی کمک خواهد کرد.

  با کمک مربی زندگی، می‌توانید در هر زمینه‌ای که می‌خواهید پیشرفت کنید و زندگی بهتری داشته باشید.

  بدون نظر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *