مربی بودن یا کوچ بودن نقش و وظیفه ای آسان نیست. وظایف کوچینگ برای یک سازمان یا افراد بسیار مهم است. به همین دلیل، هنگامی که برای استخدام کوچینگ در محیط کار سرمایه گذاری می کنید، باید کیفیت کار او از نظر فرایند، استاندارد ها و مهارت های کوچینگ را در نظر بگیرید و بر اساس این موارد بیزینس کوچ مورد نظر را انتخاب کنید. سازمان باید از کوچ انتظارات بالایی داشته باشد. بیزینس کوچ باید خصوصیات لازم و حرفه ای برای کمک به یک سازمان را دارا باشد. به همین دلیل در این مقاله قصد دارم مهم ترین مهارت های کوچینگ را به شما معرفی کنم تا در انتخاب کوچ مورد نظر به شما کمک کند.
معمولا مربی کسب و کار بخشی از مدیریت یک سازمان به حساب می آید. با توجه به این موضوع کوچ کسب و کار باید ویژگی های یک رهبر را دارا باشد. رهبران به مهارت هایی مجهز هستند که جلسات کوچینگ را کارآمد تر می کند. یک مربی موثر باید مهارت های مختلفی داشته باشد و من در این مقاله مهم ترین مهارت های کوچینگ را بیان می کنم.
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 

مهارت گزارش نویسی

یک کوچ موثر باید مهارت های گزارش نویسی را به خوبی فرا گرفته باشد. برای این کار باید محور کار خود را بر ارتباط قرار دهد و ارتباط بین فردی خوبی برقرار کند. از آنجا که ارتباط در زمینه کوچینگ بسیار مهارت مهمی است و برای این که جلسات کوچینگ به بهترین شکل انجام شود باید ارتباط خوبی بین فرد و کوچ برقرار شود. یک راه برای نوشتن گزارش های مناسب و موثر، ایجاد فضای راحت در طول جلسه است. با این کار افراد و کارمندان یک سازمان از همکاری و انجام تمرینات سرپیچی نمی کنند.
 

مهم ترین مهارت های کوچینگ : توانایی گوش دادن

توانایی گوش دادن به افراد برای کوچ ها بسیار ضروری است. گوش دادن در این مورد فقط در مورد درک علائم کلامی نیست. بلکه کوچ باید با گوش دادن موثر آنچه که گفته نمی شود را نیز درک کند. کوچ در یک جلسه کوچینگ ارتباط را مدیریت می کند و مکالمه ها را به یک خیابان دو طرفه تبدیل می کند. با این کار و با گوش دادن موثر فرد احساس راحتی بیشتری می کند و سعی میکند اطلاعات بیشتری در اختیار کوچ قرار دهد.
 
 

توانایی سوال کردن

یکی دیگر از مهم ترین مهارت های کوچینگ توانایی سوال کردن است. یک مربی باید بتواند از تکنیک های مؤثر پرسشی استفاده کند و باید بداند که چگونه می تواند سوالات هوشمندانه بپرسد. استفاده از سوالات واضح بسیار موثر است. زیرا این نوع سوال ها فرد را تشویق به توضیح بیشتر می کند. سوالات پیگیرانه در پاسخ به سوالات قبلی نیز باعث علاقه و احساس همدردی بیشتر با فرد می شود.
 
 

مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی نیز یکی ار مهم ترین مهارت های کوچینگ است که هر کوچی باید به خوبی آن را فرا گرفته باشد. از آنجا که کوچینگ جلساتی هستند که در ان بحث و گفتگوی فراوانی بین مربی و مراجعه کننده انجام می گیرد، کوچ باید بداند که چگونه با سهولت بتواند پیام خود را به طور مستقیم به فرد منتقل کند. این امر به ویژه در هنگامی که کوچ به فرد مقابل بازخورد می دهد، بسیار مهم است. مربی باید بتواند بازخورد و نظرات خود را به صورت سازنده و مثبت منتقل کند، بدون این که عزت نفس فرد مقابل را کاهش دهد.
 

مهم ترین مهارت های کوچینگ که همه کوچ ها باید بدانند

به غیر از مهارت های کوچینگ اولیه که در بالا ذکر شد، مهارت های اساسی دیگری نیز وجود دارد که یک کوچ حرفه ای به آن نیاز دارد. لیست مهارت ها و ویژگی هایی که در زیر آمده است می تواند مربی را به مربی موثرتری تبدیل کند.

 • توانایی ارتقاء اعتماد و احترام
 • امکان تسهیل سطح درک
 • توانایی ایجاد یک روند موثر مربیگری
 • توانایی ایجاد انگیزه و الهام بخشی
 • امکان ارائه بازخورد مثبت و سازنده
 • توانایی راهنمایی مراجعه کننده در تعیین هدف و دستیابی به هدف
 • توانایی تحریک عمل
 • توانایی تحریک خودآگاهی و خودشناسی
 • امکان باز کردن چشم اندازهای جدید
 • امکان پیروی از رویکردهای مختلف در سبک ها و تکنیک های مربیگری
 • توانایی تشخیص تغییرات چشمگیر در افکار و رفتار
 • امکان کمک به شناسایی ارزش در یک وضعیت

 
 

صلاحیت های یک کوچ

بسیاری از سازمان ها استاندارد های خود را برای استخدام و نحوه عملکرد یک مربی با انجمن های کوچینگ معتبر جهانی مانند فدراسیون بین المللی کوچینگ مطابقت می دهند. این انجمن ها صلاحیت های کوچینگ زیر را تعیین کرده اند که می توانید از آنها برای استخدام یک کوچ حرفه ای استفاده کنید.

 • رعایت قوانین اخلاقی در حرفه مربیگری
 • توانایی ایجاد توافق کوچینگ

توانایی برقراری ارتباط موثر
هوشیاری بالا، ذهن آگاه و خلاق
توانایی گوش دادن فعال
توانایی پرسیدن سوالات موثر و قدرتمند
توانایی افزایش سطح آگاهی فرد
توانایی طراحی برنامه برای رفع نیاز ها و مسائل
توانایی مشخص کردن اهداف واقع بینانه برای افراد
توانایی تسهیل پیشرفت افراد
 
 
اگر شما به دنبال استخدام یک کوچ حرفه ای هستید، حتما مواردی که در این پست در مورد مهم ترین مهارت های کوچینگ ارائه شده است را در نظر بگیرید و بر این اساس برای استخدام کوچ حرفه ای سرمایه گذاری کنید تا کارایی کسب و کار و افراد خود را بهبود بخشید و کسب و کار سودآور تری داشته باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *