کوچینگ فردی چیست و آشنایی با انواع کوچینگ

آنچه در این مقاله میخوانید

کوچینگ فردی اصطلاحی است که اغلب در زمینه های کسب و کار، اجرایی, زندگی، حرفه یا ارتباطات به کار گرفته شده است. این نوع کوچینگ را از سایر کوچینگ ها جدا می کنند. اما چه طور است قبل از این که به سراغ تعریفی ازکوچینگ فردی و آشنایی با انواع کوچینگ برویم ابتدا تعریف کوتاهی از خود کوچینگ را بیان کنیم.
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 

کوچینگ چیست؟

کوچینگ از واژه ی کوچ با تلفظ کٌچ، به معنای مربی است. کوچینگ فرایندی است که می توان آن را در موقعیت ها و محیط های متفاوت و بر اساس نیازهای افراد ارائه کرد. اصطلاح کوچینگ معمولا به روش های توسعه و یادگیری مهارت های جدید، بدست آوردن موفقیت فردی، رسیدن به اهداف و مدیریت تغییر زندگی و چالش های فردی اشاره می کند.
 

کوچینگ فردی چیست؟

مربیگری فردی روشی عالی برای کار روی پیشرفت شخصی شماست. این به شما کمک می کند تا چشم انداز روشنی از زندگی خود ایجاد کنید و خود را بهتر بشناسید. ازآن جایی که می دانید چه کسی هستید و چه چیزی شما را به حرکت در می آورد، می توانید انتخاب های آگاهانه تری انجام دهید. گزینه های مربوط به  فردی که می خواهید به آن تبدیل شوید را انتخاب کنید.
در طول جلسات مربیگری ما بر روی آنچه که برای شما مهم است، جایی که انرژی خود را بدست می آورید، تمرکز خواهیم کرد. همچنین بررسی میکنیم که شما به چه چیزی اشتیاق دارید، چه چیزی را ارزشیابی می کنید و چه چیزی شما را از رسیدن به رویاهایتان باز داشته است.
ممکن است بخواهید به یک یا چند چیز متفاوت در زندگی نزدیک شوید مثلا : مایل هستید وقت بیشتری برای خودتان بگذاریدو یا به دنبال تعادل بین کار و زندگی خانوادگی هستیدو همچنین به دنبال زندگی سالم تر و کامل تر و امثال اینا هستید. یک کوچینگ می تواند به شما در ایجاد زندگی مورد نظرتان کمک کند و تا حد ممکن آن را پیگیری می کند.
یک کوچ فردی می تواند با استفاده از پرس و جو، بازخورد، بحث کردن برای کمک و رسیدن مراجعه کننده ی خود به اهدافش بهره بگیرد، در این راستا باید استراتژی ها را افزایش دهد و برنامه اقدامات عملی را برای رسیدن به اهداف اجرا کند.
یکی از برجسته ترین متخصصان در این حوزه به نام جان وایتمور مربیگری را این طور تعریف می کند که : باز کردن قفل استعداد فرد برای به حداکثر رساندن عملکرد او.
کوچینگ فردی درباره باز کردن قفل توانایی های افراد و رسانده به حداکثر بهروری و همچنین رسیدن به تغییرات مثبت صحبت می کند. کوچینگ فردی روشی است که بر پایه ی اعتماد بین مراجعه کننده و  کوچ صورت می گیرد
کوچینگ فردی یک فرآیند برای ایجاد تغییر و تحول است.
 

آشنایی با انواع کوچینگ

* کوچینگ کسب و کار
هدف از مربیگری کسب و کار کمک به رهبران مشاغل و یا تیم هایشان در پیشرفت در یک محیط تجاری، اغلب با تمرکز برای به دست آوردن سود بیشتر در کسب و کار است. همچنین کوچینگ کسب و کار می تواند در زمینه های خاصی از مربیگری اجرایی، تیمی، عملکردی و رهبری را شامل شود.
* کوچینگ فردی (زندگی)
این کوچینگ به افراد کمک میکند تا اهداف و اولویت های فردی خود را بشناسندو همچنین احساسات و تفکرات خود را بهتر بشناسند و برای تغییر در زندگی خودشان و رسیدن به اهدافشان گام های مناسبی بردارند و احساس رضایت کنند.
* کوچینگ اجرایی
مربیگری اجرایی به طور معمول با هدف توسعه مدیران ارشد، مدیران و بازیکنان کلیدی در یک محیط سازمانی انجام می شود. این فرصت را برای مدیران فراهم می کند تا با تقویت تاثیر هدف خود، عملکرد خود را در نقش خود بازتاب دهند.
* کوچینگ شغلی
به افراد کمک می کند تا بفمند از شغل خود چه می خواهند و برای رسیدن به اهداف شغلی خود گام های مناسب و سودمندی بردارند.
* گوچینگ گروهی
در این نوع کوچینگ، کوچ ها با افراد به صورت گروهی کار میکنند. این کوچینگ مزایای کوچینگ فردی را با منابع گروهی ترکیب می کند. در کوچینگ گروهی تعاملات همیشه در چارچوب گروه شکل می گیرد.
* کوچینگ رابطه
در گوچینگ رابطه به افراد کمک می شود تا روابط تازه ای با یکدیگر بسازند.
* کوچینگ ثروت
کوچینگ ثروت سابقه ی زیادی ندارد و ما با زمینه هایی چون کوچینگ کسب و کار و یا کوچینگ عملکرد مواجه هستیم. این کوچینگ ها به ما کمک میکنند تا بخش درآمد زایی زندگی خود را بالا برده و افزایش داده و در نتیجه ی آن وضعیت مالی خود را بهبود ببخشیم.
* مربیگری عملکرد
مربیگری عملکرد از تاکتیک های روانشناختی برای کمک به افراد در بالا بردن عملکرد شغلی آنها استفاده می کند. بیشتر شرکت ها برای کمک به بالا بردن بازده کارمندان خود، از مربیان عملکرد کمک می گیرند.
* مربیگری فروش
فروش نیروی محرکه هر صنعت و شرکتی است. اگر می خواهید اندازه گیری یک صنعت خاص را امجام دهید، فقط فروش آن را اندازه بگیرید. برای اینکه بتوانید یک مربی فروش باشید باید یک استراتژی قوی داشته باشید که بتوانید ترفند های تجارت را به دیگران آموزش دهید.
* کوچینگ مهارت های ارتباطی
در این کوچینگ، روش های جدید تعامل با دیگران به مراجعه کنندگان آموزش داده می شود. کوچ به آنها کمک می کند تا فن بیان خود را تغییر دهند و با کمک زبان بدن بتوانند پیام هایشان را بهتر و مؤثرتر به دیگران انتقال دهند.
* مربیگری انتقال حرفه ای
انتقال شغل به دلایل مختلف همیشه دشوار است. معمولا افراد قبل از ورود به شغل جدید خود نیاز به تنظیم و پیش آموزی زیادی دارند تا در مصاحبه ها به آنها کمک می کند. ناگفته نماند که مربی انتقال حرفه ای مسئولیت زیادی دارد. باید درک کنید که این افراد به معنای واقعی کلمه شغل و آینده حرفه ای خود را به شما تحویل می دهند.
* مربیگری جانشینی
این نوع کوچینگ در هر سازمانی که شاهد رشد یا جابجایی کارمندان در رده های رهبری باشند استفاده می شود. خصوصا در کسب و کار های خانوادگی برای حفظ کردن اداره شرکت بسیار مفید است.
* کوچینگ رفتاری هدفمند
به افراد کمک می کنند رفتار یا عادت خاصی را در خود تغییر دهند و یا یک روش تعاملی جدیدی در رابطه با دیگران را پیدا کنند.
 
 
 
 
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا