من چندین سال است در زمینه مربی زندگی (لایف کوچ) فعالیت می کنم و شاهد افزایش چشم گیری جستجوها در گوگل برای استخدام مربی زندگی بوده ام. این جستجو های جذاب من را تحریک کردند تا مقاله ای در مورد این که چه افرادی به مربی زندگی (لایف کوچینگ) نیاز دارند و یا چرا به مربی زندگی نیاز داریم بنویسم. با این کار شما نیز می توانید اطمینان حاصل کنید که آیا به مربی زندگی نیاز دارید یا خیر.
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 

یک مربی زندگی کیست؟

در ورزش، ما اغلب درباره مربیان توانمند توسط بهترین ورزشکاران جهان می شنویم. آنها آن افراد را مجسم می کنند و شکل می دهند تا چه کسانی باشند. وقتی صحبت از بازی در بالاترین سطح می شود، اغلب می دانیم مربی تعبیه شده در جایی وجود دارد. اما در ورزش نیست.
در شغل یا زندگی ممکن ما به بعضی افراد به عنوان مربی زندگی مراجعه کنیم. آنها به ما کمک می کنند تا در بعضی از زمان ها بهترین تصمیمات را بگیریم و در مسیر درست قرار بگیریم تا به اهداف و رویاهای خود برسیم. دشوار است که کارها را از منظره تازه مشاهده کنیم و بدانیم که بدون آنها به چه چیزی قادر هستیم. مربی زندگی شریک زندگی است، کسی که در سخت ترین و چالش برانگیز ترین لحظات زندگی در کنار شما قرار دارد، و قادر است شما را راهنمایی کند و به شما در دیدن موارد مختلف کمک کند، تا رویکرد خود را اصلاح کنید و به بزرگ ترین رویاها برسید.

چه کسانی به لایف کوچ نیاز دارند ؟

اکنون که در این مقاله هستید، من حدس میزنم در مورد مربی زندگی چیز هایی بدانید. البته اگر می خواهید با مربی زندگی بیشتر آشنا شوید، می توانید مقاله مربی زندگی چیست؟  را بخوانید. این مقاله حتما به شما کمک خواهد کرد تا بینش بهتری نسبت به مربی زندگی داشته باشید. البته من در اینجا توضیح کوتاهی در مورد این که مربی زندگی چیست می دهم. مربیان زندگی خود موفقیت های زیادی در همه جنبه های زندگی خود دارد. تجربه عالی، اعتماد به نفس بالا، توانایی افزایش استعداد و توانایی های افراد، همه مهارت هایی است که در زمینه هدایت افراد به مربی زندگی یا لایف کوچ کمک می کند.
این لایف کوچ با برگزاری جلسات کوچینگ زندگی به افراد کمک می کنند تا اهداف دقیق و دلخواهی برای زندگی خود انتخاب کنند و آنها را پشتیبانی می کنند تا رویاهایشان را واقعیت بخشند. این هدف می تواند یک هدف شغلی یا شخصی باشد یا می تواند در تمام جنبه های زندگی فرد را راهنمایی کند. یک مربی زندگی خود یک راهنما، انگیزه دهنده، مشاور و مربی است.
مربی وظیفه دارد تا هنگامی که مراجعه کننده به هدف خود نرسیده او را پشتیبانی کند تا او به اهدافش برسد. بعد از این که فرد به اهداف خود رسید، علاوه بر این که موفق شده است، مهارت های زندگی را نیز آموخته است و می تواند بدون کمک مربی، دستاورد های زیادی به دست آورد. در واقع بعد این که کار مربی با مراجعه کننده تمام شود، مراجعه کننده می تواند مربی زندگی خود باشد.
 

چرا به مربی زندگی نیاز داریم ؟

1 . در مورد اهداف خود مشکل دارید
برای اکثر افراد، دستیابی به اهداف سخت است. این فقط هدف گذاری اهداف هنری نیست، بلکه آنها واقعا به دنبال اهدافشان هستند. با این حال، یک مربی زندگی می تواند به شما کمک کند نه تنها اهداف خود را تعیین کنید بلکه به شما در یافتن دلایل کافی و قدرتمند برای اینکه چرا باید در درجه اول به آنها برسید کمک می کند.
فراتر از آن، یک لایف کوچ می تواند چشم انداز تازه ای را به شما نشان دهد که چرا شاید نتوانسته اید به اهداف بزرگی که در گذشته می خواسته اید برسید، و این که چگونه می توانید زندگی خود را سازماندهی کنید تا این که شما را به جلو هدایت کند. آنها همچنین به عنوان یک شریک مسئولیت پذیری عمل می کنند، درست در کنار شما، قدم به قدم، برای اطمینان از دیدن مسائل.
2 . نمی توانید تصمیم بگیرید از کجا شروع کنید
چرا به مربی زندگی نیاز داریم، بعضی اوقات ما فقط نمی دانیم از کجا شروع کنیم. ما فقط به مفهوم موفقیت می اندیشیم و می دانستیم که می خواهیم به چیزی برسیم، اما احساس می کنیم آنقدر ناامید هستیم که شروع به کار نمی کنیم. شاید به خاطر این است که خود را سزاوار آن نمیدانیم و یا شاید دلیل دیگری داشته باشد، اما ما نمی دانیم که چگونه یا حتی از کجا شروع کنیم. این جاست که مربی زندگی می تواند کمک بزرگی به ما بکند.
روشن کردن چیزهای بزرگ دشوار است وقتی حتی نمی توانید از احساس ناامیدی و عدم دانستن از کجا شروع کنید. یک لایف کوچ می تواند وضعیت شخصی شما را ارزیابی کرده و به شما کمک کند در مسیر اقدام به سمت رویاهای خود گام بردارید.
3 . شما قادر به تعریف یک چشم انداز روشن نیستید
بعضی اوقات احساس می کنید زندگی خود را طبق قوانین یا خواسته های شخص دیگری می گذرانیم. شما اهدافی دارید اما آنها چیزی نیستند که  واقعا می خواهید. به همین دلیل، شما بینش روشنی ندارید. آنقدر گیچ هستید که از هر جهت تحت فشار قرار می گیرید که در نتیجه آن قادر به ایجاد چشم انداز روشنی برای آنچه می خواهید در زندگی باشید ندارید.
مربی زندگی می تواند به شما کمک کند تا همه سر و صدا ها را برطرف کنید و آنچه را می خواهید روشن کنید. این ساده ترین چیز برای درک داشتن یک لایف کوج نیست، این یکی از مهمترین قسمت های حضور لایف کوچینگ در کنار شماست.
4 . اشتیاق زندگی شما را زیاد می کند
من خودم یک بار اشتیاق را در زندگی و کار خودم از دست دادم. به حدی که حتی نمی خواستم ادامه بدم. صادقانه می توانم بگوییم که آن دوران از بدترین زمان های زندگی من بوده است و هیچ وقت نمی خواهم از نظر ذهنی یا عاطفی به آن دوران برگردم. اما هنگامی که آن اشتیاق یا آن جرقه را برای زندگی و یا تجارت از دست می دهید، به شخصی نیاز دارید که بتواند شما را به حرکت درآورد. شما به شخصی احتیاج دارید تا مسائلی را که با آن روبرو شده اید و پیامد هایی از گذشته برای شما آورده است را حل کند. بدون مربی زندگی، به سختی می توانید آن اشتیاق و آب میوه را برای زندگی خود که روزگاری داشته اید، پس بگیرید.
5 . احساس ناامیدی و یا شکست می کنید
چرا به مربی زندگی نیاز داریم، زمانی بود که امید زندگی ام را از دست داده بودم. خیلی بد بود که نمی خواستم ادامه دهم. من گم شده بودم و در دریای ناامیدی غرق شده بودم. وقتی چنین احساسی داشته باشید، حتی نمی توانید در طول روز تمرکز کنید، چه به برسد به این که به اهداف خود نزدیک شوید. اگر احساس می کنید گم شده اید یا دوست ندارید تمام امیدتان از بین برود، به یک مربی زندگی احتیاج دارید.
این نه تنها یک گزینه مناسب، بلکه یک ضرورت محسوب می شود. اگر احساس ناامیدی می کنید یا مانند شکست خورده ها هستید و یا قادر به انجام کاری نیستید، لازم است کاری بیشتر از یک پست قدرتمند وبلاگ یا تماشای یک فیلم قدرتمند انجام دهید. شما به شخصی در کنار خود نیاز دارید. شما به یک لایف کوچ احتیاج دارید تا به شما کمک کند اعتماد به نفس را که قبلا داشتید دوباره به دست آورید و به رویاهای خود نزدیک شوید.
6 . شما به راحتی توسط یک مدیریت زمان هدایت می شوید
کنار زدن در زندگی آسان است. ترک عادت هایی که سال هاست با آنها زندگی می کنید دشوار است. لایف کوچینگ فقط برای کمک به شما در دستیابی به اهداف خود نیستند بلکه آنها در آنجا هستند تا به شما در بهبود زندگیتان در سطح مختلف کمک کنند. این شامل مواردی مانند عادات شماست. با توجه به این که عادات 45 درصد از رفتارهای ما را تشکیل میدهند، عادات خوب مسیری را برای نظم و انضباط و پیشرفت به وجود می آورند.

اما لایف کوچینگ چه جوانب مثبت یا منفی دارد ؟

مزایای مربی زندگی

یکی از مزایای لایف کوچ این است که به شما گوش می دهد. یکی مهارت هایی که مربیان زندگی دارند این است که به هیچ عنوان کسی را قضاوت نمی کنند و شما می توانید به راحتی بدون ترس از قضاوت شدن با آنها صحبت کنید.
یکی دیگر از مزایای مربی زندگی این است که شما را قادر می سازد بر نا امیدی های خود غلبه کنید. علاوه بر این با توجه به دانش و تجربه ای که دارد، راه حل هایی نیز در اختیار شما قرار می دهد که شما را در این راه یاری می کند.
یک مربی زندگی شما را وادار می کند تا برای رسیدن به اهدافتان اقدام کنید. به عملکرد شما سرعت می دهد و سطح انگیزه شما را بالا می برد.
مزایای دیگر مربی زندگی این است که منجر به خودآگاهی بیشتر شما می شود که این امر شما را قادر می سازد تا بهترین نتیجه ها را کسب کنید.
یکی از بزرگترین مزایای مربی زندگی این است که به شما کمک می کند، نا امنی ها و ترس های خود را بشناسید و بر آنها غلبه کنید و به فردی با اعتماد به نفس و قدرتمند شوید.
یک مربی زندگی با شما همفکر است و همیشه کنار شما است. او نقاط قوت و ضعفتان را به شما نشان می دهد و به شما کمک می کند تا آن ها را اصلاح نمایید.

معایب مربی زندگی

یکی از معایب مربی زندگی این است که این مربیان بسیار گران هستند. به همین دلیل شما باید برای استخدام یک لایف کوچینگ بودجه زیادی کنار بگذارید.
وابستگی کامل به مربی زندگی، فرایند تصمیم گیری مستقل را از افراد می گیرد. به شرطی که مربی را استخدام کنید که از شما یک مربی زندگی بسازد.
پیدا کردن یک مربی زندگی حرفه ای کار مشکلی است.

آیا نیاز به لایف کوچینگ داریم؟

سوالی که بسیار زیاد از من می پرسند این است که چرا به مربی زندگی نیاز داریم یا آیا به مربی زندگی نیاز داریم ؟ بله! نظر من این است که تمام ما برای رسیدن به موفقیت ها به یک دوست و همراه نیاز داریم که به ما کمک کند، ما را راهنمایی کند و نگذارد از مسیر اصلی خارج شویم. همه ما به مربی زندگی نیاز داریم تا ما را پشتیبانی کند. در واقع مربی زندگی در تمام مسائل زندگی می تواند کمک کننده باشد. البته بستگی به شما دارد که می خواهید تغییر کنید یا خیر. زیرا مربی زندگی فقط یک دوست، راهنما و پشتیبان است و کار اصلی را شما باید انجام دهید. باید بخواهید که تغییر کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *