ویژگی ها و مزیت‌های مهم رهبری مشارکتی کسب و کار

فهرست مطالب

ویژگی های مهم در نقش رهبری مشارکتی کسب و کار
قابلیت ایجاد تعامل و تمرکز بر روی تصمیمات در سبک رهبری مشارکتی باید در سطح بالایی قرار داشته باشد. از آن جهت که با واگذاری مسئولیت ها، افراد سعی دارند تا در تصمیم گیری و تغییر پروژه ها دخالت نمایند باید در بین نظرات و مشارکت های اعضا تعامل سازنده برقرار نمود.
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 
 

ویژگی‌های مهم رهبری مشارکتی

 

         خونگرم و همیشه آماده

رهبران یک کسب و کار باید از اخلاق و منش مناسبی برخوردار باشند و با ایجاد ارتباط درست و سازنده موجب رضایت خاطر کارکنان شوند. از طرفی رهبران برای اعضای تیم وقت کافی جهت بهبود اوضاع و رفع مشکلات صرف می کنند. با انرژی و اعتماد به نفس تزلزل ناپذیر در پست خود ظاهر می شوند به طوریکه اعضای تیم از گزارش خبرهای بد، نگرانی نخواهند داشت.
 

        تعامل سازنده

افراد در نقش رهبری مشارکتی باید قادر به ایجاد ارتباط خوب با پرسنل خود باشند و دو خصوصیت: قدرت پذیرش، مهارت کسب اطلاعات و آموزش را در خود تقویت یا افزایش دهند.
منظور از ایجاد ارتباط، صحبت و گفتگو با اعضای تیم نیست، بلکه قبل از آن افراد در رهبری مشارکتی باید شنونده ی خوبی باشند و مفهوم صحبت های دیگران را به خوبی درک کنند. همچنین رهبر باید از وضوح و شفافیت در گفتار بهره مند باشد و بتواند به راحتی مفاهیم را به افراد انتقال دهند. در زمینه ی آموزش با بهترین شیوه های آموزش آشنا بوده و بدون سردرگم کردن دیگران به ارائه ی دانش خود بپردازد.
 

       همدلی

رهبران با حفظ اقتدار باید به ایجاد روابط دوستانه با دیگران بپردازند. ابراز همدلی و برقراری ارتباط مناسب با سایر اعضا، موجب شده فضایی منعطف و آزاد ایجاد شود که افراد برای همکاری و تلاش بیشتر، تشویق خواهند شد.
 

        دید بی طرفانه با بینش باز

از همه ی ایده ها با هر سبک در رهبری مشارکتی باید استقبال کرد. گوش شنوا برای شنیدن پیشنهادات اعضای گروه داشته باشد، حتی اگر با فرمول درست انجام کار در تناقض هستند. برخورد با بینش باز کار آسانی نیست، اما رهبران می توان با قرار دادن خود در شرایط مختلف با افرادی که موافق نظراتشان نیستند، مهارت های خود را افزایش دهند.
 

       قابلیت آموزش

در رهبری مشارکتی، رهبر باید قادر به آموزش توانایی های لازم به دیگران باشد. رهبران در هر زمینه ای از فرصت ها برای آموزش افراد استفاده می کنند تا در حوزه های بهبود و توسعه ی فردی و حتی رهبری آموزش های لازم را ببینند. هنگام آزمون و خطای افراد، در صورتی که اعضای گروه با شکست مواجه شوند، هرگز آن ها را سرزنش ننموده بلکه در تجربه ی مشکلات همراهشان خواهد بود تا مسائل را بهتر درک کنند.
 

مزیت های مهم رهبری مشارکتی

 
۱-   با توجه به نظرات و پیشنهادات زیاد و مختلف، خلاقانه تر می توان تصمیم گرفت. زمانی که ایده و نظرات زیاد باشد، با تفکر باز و دید بیشتر می توان به تصمیم گیری پرداخت.
۲-     گروه های همگن (رهبری مشارکتی) به علت انسجام و وحدت در رسیدن به نتایج نسبت به گروه های ناهمگن عملکرد بهتری دارند.
۳-  کاهش فشار و استرس مسئولیت های رهبری بسیار چشمگیر خواهد بود. در رهبری مشارکتی بجای اینکه یک نفر برای انجام کارهای مختلف تصمیم گیری، مسئولیت ها با توجه به توانایی ها میان افراد تقسیم می شود و از مهارت های افراد بهتر می توان استفاده کرد.
۴-  افزایش روحیه ی کار تیمی در سبک رهبری مشارکتی. به دلیل ارزش و بهایی که به افراد در تصمیم گیری داده می شود، همه ی اعضا خود را در سرونوشت سازمان دخیل می دانند، پس نهایت تلاش خود را در کسب نتایج عالی بکار می گیرند.
۵-  افراد شرایط مختلف سازمان را در رویارویی با مسائل مختلف بطور ملموس درک خواهند کرد و این فرصت را به دست می آورند تا در شرایط مشابه چه عملکردی داشته باشند.
۶-    اعضای فعال در یک تیم فرصت کافی برای تغییر رویه در مقابل برنامه های جدید را خواهند داشت. زیرا در اتخاذ تصمیمات و نتیجه نهایی دخیل بوده اند و از وظایف جدید خود بخوبی اطلاع دارند.
۷-   سبک رهبری مشارکتی منجر به حفظ کارکنان و کاهش هزینه های سازمان خواهد شد. به طوری کلی زمانیکه افراد ارزشمند تلقی شوند و مسئولیت وظایف خود را مشتاقانه  بر عهده بگیرند تمایل بیشتری به ماندگاری در سازمان نشان خواهند داد.

برچسب‌ها:
به این مقاله امتیاز دهید!
امتیاز دهید
خانه کوچینگ
برنامه ریزی
تاریخ انتشار: 5 آبان 1398
تاریخ بروزرسانی: 5 آبان 1398
دکتر علیرضا فیروزی
مدرس کوچینگ و مشاور کسب و کار
لینک کوتاه
https://khanecoaching.com/?p=9975
فهرست مطالب
مقالات مرتبط
family coaching
6 نقش کوچینگ خانواده در بهبود ارتباط با خانواده و دوستان در محیط کار
روش های پایدار سازی کسب و کار
9 نکته از روش های پایدار سازی کسب و کار
12 راز کاریزما چیست؟ چرا باید کاریزماتیک باشیم
کوچینگ مدیران اجرایی
21 نکته مهم درباره کوچینگ مدیران اجرایی
8 راز موفقیت در مذاکره برای کسب و کارها
کاریزما برای کارآفرینان و کسب و کار
5 جادوی کاریزما برای کارآفرینان و کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *