مربی زندگی کیست و مربیگری زندگی (کوچینگ) چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید

مردم زیادی از من میپرسند که : کوچینگ چیست؟ و این چه کاری است که شما به عنوان یک کوچ انجام میدهید؟ ما قصد داریم از این مقاله برای پاسخ دادن به این سؤالات استفاده کنیم. آنچه که اهمیت هایی که این مقاله دارد این است که من به عنوان یک کوچ ( مربی زندگی) چه کاری انجام میدهم؟ و مردم از من چه انتظاراتی دارند؟
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 
کوچینگ به معنای مربیگری است. در ایران وقتی درباره مربی صحبت می شود اولین چیزی که به ذهن همه ی ما میرسد ورزش و مربی ورزشی است. مربیگری زندگی زمینه های مختلفی دارد از جمله: مربیگری شخصی، مربیگری ذهنی، مربیگری تیم، مربیگری معنوی و مربیگری اجرایی و همچنین مربیگری NLP را شامل می شود. اگر نمیدانید به دنبال چه چیزی در زندگی هستید و چه انتظاراتی از خود دارید می توانید از یک مربی زندگی کمک بگیرید.
بیشتر مربیان در محیط کسب و کار فعالیت می کنند و مواردی که با آنها کار میکنند، بیشتر مربوط به مشاغل است مانند اینکه: چگونه می توانید تیمی بهتر داشته باشید؟ و چگونه اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید؟ و همچنین چگونه می توانید مهارت های رهبری خود را بهبود ببخشید؟. کار یک لایف کوچ متفاوت است زیرا موضوع اصلی که یک مربی زندگی با آن کار می کند، زندگی شخصی مشتری است. برای این که افراد بتوانند بهترین نتیجه را چه در زندگی شخصی و چه شغلشان کسب کند به کوچینگ نیاز دارند.
تعاریف زیادی در مورد این که کوچینگ دقیقا چه کاری انجام می دهد وجود دارد. اما من معتقدم که هدف اصلی یک مربی زندگی ، دادن آگاهی بیشتر به افراد است. آگاه کردن افراد از این جهت که شما چه کسی هستید، و در زندگی با چه مسائلی روبه رو می شوید و علت اصلی به وجود آمدن این مسائل چیست و چگونه باید آن را حل کرد؟ و این که چگونه با دیگران رفتار کنید و این رفتار شما چه تأثیری بر اطرافیان شما می گذارد. این فرایند ها را می توان به یک پیاز تشبیه کرد، شما می توانید با حذف کردن لایه به لایه ی آن به هسته که منظور همان هدف اصلی شما در زندگی است برسید.
من خودم به عنوان یک مربی قبل از شروع مربیگری مشتری، همیشه یک پیش جلسه تنظیم میکنم تا ببینم آیا یک بازی خوب بین خودم، به عنوان مربی و مشتری وجود دارد یا نه. همچنین بررسی میکنم که مشتری چه چیزی را می خواهد حل کند و اینکه آیا سؤال یا مسئله ای عمیق تر در زیر آن وجود دارد.
زمانی که یک مشتری من را به عنوان مربی انتخاب کند به من احساس اطمینان می دهد که من فرد مناسبی برای کمک کردن به او هستم، ما با یکدیگر در مورد تعداد جلسات توافق خواهیم کرد و اولین جلسه مربیگری را تنظیم می کنیم.
 

جلسات مربیگری زندگی چگونه برگزار می شود؟

در یک جلسه مربیگری معمولی از شماره های مشتری که می خواهد به عنوان راهنما با آنها کار کند استفاده میکنم، اما با هر چیزی که در طول جلسه پیش بیاید کار خواهد کرد. بیشتر مشتری ها با مسائلی برخورد میکنند که از آن آگاهی ندارند. چه خوب می شود اگر این مسائل در زمان مربیگری مطرح شود. رسیدن به هسته شخصی، خود اصیل بودن، به این معنی است که شما باید با همه چیز، خوب یا بد، کنار بیاید و کار کنید،

در اصل، آنچه من انجام می دهم گوش دادن است یا به عبارت دیگر استفاده از مهارت های گوش دادن همدلی من است. اما سؤال اینجاست که آیا این فرآیند کار مشتری را آسان میکند. من همچنین بسته به مسئله های مورد نظر و آنچه که فکر میکنم بهترین عملکرد را برای مشتری داشته باشد از تعدادی ابزار استفاده میکنم. متداول ترین ابزارهای مربیگری که در طول یک جلسه از آنها استفاده میکنم شامل: تجسم گفتگوی صوتی،NLP، هدایت انتشار طبل بدن (نسخه ساده شده آنالیز تراکنش و کار بدن یا EMDRT) و بعضی اوقات هم از ابزاری مانند روش بایرون کیتی و The Workیا Sedona استفاده میکنم. همه ی این ابزار ها به گونه ای طراحی شده اند که مشتری را مستقل تر، هوشیارتر و معتبرتر جلوه می دهد.
مربیگری زندگی فقط به جلسات مربیگری محدود نمیشود، بلکه این یک روند مداوم است. من همیشه از مشتری می خواهم که خلاصه جلسات را برای من ارسال کند، این که چه مسائلی پیش آمده و چه نتیجه ای برای او آورده است. بیشتر اوقات من یک کار اضافی به مشتری می دهم و آن می تواند به معنای نوشتن شرح حال شخصی خود، ایجاد لیستی از اهداف یا انجام کاری خارج از محدوده آسایش مشتری باشد. ( این ممکن است برای یک شخص خجالتی ملاقات با افراد جدید باشد که می خواهد بر این مسئله غلبه کند).
مربیگری زندگی روان درمانی نیست و مطمئنا جایگزینی برای معالجه پزشکی نیست. چطور است برای درک بهتر، آن را با یک درخت مقایسه کنیم، تا زمانی که درخت هنوز ایستاده است (سالم و معقول است)، من می توانم با مشتری کار کنم. اگر درخت به پایین سقوط کرده است، پس مشتری بهتر است به یک متخصص مراجعه کند.
 

مربی زندگی کیست؟

واژه ی کوچ به معنی مربی است. کوچ ها افرادی هستند که به شما آگاهی می رسانند تا مسائل و مشکلات خود را حل کنید. کوچ ها به هیچ وجه شما را نصیحت نخواهند نکرد و راهکاری هم به شما ارائه نخواهند کرد. کوچ ها با استفاده از ابزارهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم به شما کمک میکنند تا برای رسیدن به اهدافتان برنامه ای بچینید یا مشکلات پیش آمده را به شکل یک پازل کنار هم قرار دهید و به نتیجه ای برسید.
برای این که بتوانید یک کوچ باشید نیازی نیست که حتما مدرک دانشگاهی داشته باشید. هرکسی می تواند ادعا کند که یک کوچ است اما این ادعا زمانی حقیقت پیدا می کند که مهارت و تجربه ی لازم در مورد کوچینگ را داشته باشد. امروزه دوره های آموزشی برای پرورش کوچ در همه جای جهان برگزار می شود و افرادی به عنوان کوچ وارد جامعه می شوند.
نزدیک ترین رشته ی علمی به لایف کوچ روان شناسی مثبت نگر است. افرادی که در دانشگاه ها روان شناسی مثبت نگر را می گذرانند آمادگی و مهارت لازم را برای این که بتوانند به عنوان یک کوچ کار کنند را دارند. همچنین اینفلوئنسرها یا چهره های تأثیرگذار گزینه های خوبی برای این که بتوانند کوچ باشند هستند. این افراد با تجربه هایی که دارند می توانند به دیگران جهت رسیدن به اهدافشان کمک کنند. آنچه که برای کار کردن به عنوان یک کوچ اهمیت دارد، داشتن مهارت و تجربه است نه مدرک دانشگاهی یا مؤسسات عالی. در همه جای جهان برای این که بتوانید یک کوچ باشید تجربه و مهارت حرف اول را می زند.
 

ویژگی های مربیگری زندگی حرفه ای

* همانند یک منبع الهام بخش عمل کند.
* ساز و کار مناسب و هدفمند ارائه دهد.
* یک شریک متعهد باشد.
* فردی شجاع و بی باک باشد که به شما برای غلبه بر ترس هایتان کمک کند.
* مدیریت و کسب مهارت های مهم را به شما آموزش دهد.
 

نتیجه گیری

فردی که می خواهد به عنوان یک کوچ کار کند باید مهارت های خاص و گوناگونی داشته باشد و از همه مهمتر فردی موفق باشد. چرا که اگر خود شکست خورده باشد نمی تواند به دیگران در جهت رسیدن به هدفهایشان کمکی بکند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا