لایف کوچینگ چیست و چه مزایایی دارد؟

آنچه در این مقاله میخوانید

از هر مربی که بپرسید لایف کوچینگ چیست به شما می گوید : لایف کوچینگ گفتگویی است میان دو شخص. در ساده ترین شکل آن، لایف کوچینگ رابطه ای است میان دو شخص یعنی مربی و مراجعه کننده. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که یک مربی با جمعی از افراد صحبت کند. این کار معمولا در مربیگری کسب و کار رایج تر است. زیرا بیزینس کوچ یا کوچ کسب و کار باید با تمام افراد شرکت صحبت کند. اما در مربیگری زندگی نیز این اتفاق می افتد. به منظور درک بهتر قصد دارم در این مقاله به سوال لایف کوچینگ چیست به عنوان ارتباط بین دو نفر بپردازم. کار مربی زندگی یا لایف کوچ این است که به مراجعه کنندگان خود کمک کند تا بر ترس ها و مشکلات خود غلبه کند. مربی به افراد کمک می کند تا اهداف معناداری تعیین کنند تا بتوانند زندگی خود را طوری که دوست دارند، بسازند. مهم ترین هدف یک مربی این است که به مشتری کمک کند تا فاصله بین جایی که است و جایی که می خواهد باشد، را طی کند. شاید بگویید این کار را خودمان هم می توانیم انجام دهیم. اما تفاوت در این است که مربی به شما کمک می کند تا سریع تر به جایی که می خواهید، برسید. یک مربی زندگی برای تغییر آماده است و همیشه اماده گوش دادن به مراجعه کننده خود است. نه تنها گوش دهنده خوبی است بلکه کنجکاو است و به رفاه مشتری اهمیت می دهد. یک مربی می خواهد تمام منابع و استعداد های یک فرد را برای بهبود زندگی خود به کار گیرد و از آنها استفاده کند.  

 

مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 

آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 

آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 

آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 

 

تاریخچه لایف کوچینگ چیست ؟

در دهه های گذشته افرادی بودند که برای مسائلی مانند سیگار کشیدن و افسردگی های جزئی به روانشناس مراجعه می کردند. کمی بعد مشخص شد که این افراد واقعا بیمار نیستند و فقط احساس می کنند که در زندگیشان مشکلاتی وجود دارد که نمی توانند حل کنند. این افراد فقط احساس می کرند که زندگیشان از تعادل خارج شده ولی در اصلی مشکل خاصی نداشتند. برخی از درمانگران که با این افراد سر و کار داشتند روش های جدیدی برای این مسائل اختیار کردند که موجب به وجود آمدن صنعت جدیدی به نام لایف کوچینگ شد. هم اکنون که شما دارید این محتوا را می خوانید حدود 30 هزار مربی در سراسر دنیا در حال نوشتن همین مطلب هستند. بنابرین واضح است که مربیگری زندگی یکی از سریع ترین صنایع در حال رشد در جهان است. مربیگری زندگی رو به افزایش است. مراجعه کنندگان به مربی زندگی مراجعه می کنند تا در زمینه هایی مانند هدف گذاری، کسب نتایج بهتر و درک بهتر آنچه واقعا می خواهند، به آنها کمک کنند. هدف از کار داشتن زندگی پر تحرک تر و غنی تر است. اهداف لایف کوچینگ چیست ؟ 1 . تقویت حس آرامش در شما. 2 . حذف عادت های اشتباه در زندگی شما و تقویت عادت های خوب. 3 . توانمدی ها و بهره بری های شما را افزایش می دهد 4 . آداب معاشرت بهتر را به شما می اموزد 5 . توانایی های شما را برای کسب مهارت های جدید افزایش می دهد.  

آیا مربیگری یا لایف کوچینگ واقعا تاثیرگذار است ؟

بگذارید واضح تر بگویم. اگر مربیگری تاثیر نداشت، مربیانی نیز وجود نداشتند و این صنعت به جای رشد باید افت می کرد. بنابراین مربیگری زندگی بسیار بر زندگی افراد تاثیر گذار است. علاوه بر این مربیان دیگری نیز هستند که در زمینه کسب و کار، ثروت و غیره فعالیت می کنند. زمانی که شما از یک لایف کوچینگ استفاده می کنید می توانید تعادلی که بین کار و زندگی شما پیش می آید را می توانید احساس کنید یا با چسم خود ببینید که چقدر اعتماد به نفستان افزایش یافته و روابط بهتری با دیگران دارید. آیا لایف کوچینگ(مربیگری زندگی) با مشاوره متفاوت است ؟

آیا لایف کوچینگ با مشاوره متفاوت است ؟

این سوال زیاد پرسیده می شود که آیا لایف کوچینگ با مشاوره و روانشناسی متفاوت است ؟ جواب به این سوال کوتاه است : بله لایف کوچینگ با مشاوره و روانشناسی کاملا متفاوت است. بگذارید بیشتر توضیح دهم. مشاورین و روانشناسان با افرادی سر و کار دارند که مشکلات خاصی مانند افسردگی و اختلالات روانی دارند. اما لایف کوچ با افراد سالم که می خواهند زندگی پر بار تری داشته باشند، سرو کار دارند. یعنی لایف کوچ با افراد سالم سرو کار دارد. کسانی که به مربی زندگی مراجعه می کنند، می توانند افراد موفقی باشند که می خواهند به موفقیت های بیشتری برسند، می توانند افرادی باشند که می خواهند بر ترس های خود مانند ترس سخنرانی در اجتماع غلبه کنند و یا می خواهند مسیر مشخصی برای رسیدن به اهدافشان مشخص کنند.

چه کسی به مربیگری زندگی احتیاج دارد ؟

مربیگری فقط برای ستاره های ثرتمند و مشهور یا ورزشی نیست و یا فقط مختص آن دسته از افرادی که در زندگی شکست خورده اند نیست، بسیاری از افراد موفق هم در زندگیشان از لایف کوچینگ استفاده می کنند چرا که لایف کوچ به همه ی افراد چه شکست خورده و چه موفق کمک می کند تا افراد زندگی دلخواه و ایده آلی را که در ذهن خود دارند را ایجاد کنند. برای مثال:

 • افرادی که در روابط عاطفی خود دچار مشکل شده اند و می خواهند آن را تغییر دهند اما نمی دانند چگونه.
 • افرادی که فکر می کنند زنذگیشان را بی هدف سپری می کنند.
 • افرادی که می خواهند زندگیشان را تغییر دهند اما نمی دانند چگونه.
 • خیلی از افراد در هنگام ناراحتی ها کنترل خشم خود را ندارند و می خواهند این مشکل را حل کنند اما نمی دانند چطور.
 • افرادی که در کار و یا زندگیشان شکست خورده اند و برای شروع دوباره خود نیاز به انگیزه دارند اما نمی دانند چطور این انگیزه را پیدا کنند.
 • در روابطتان با همسر، خانواده، دوستان و آشنایان و یا حتی با رئیستان دچار مشکل شده اید و سعی در رفع این مشکل دارد ولی موفق نیستید.

جلسه معمولی لایف کوچینگ چیست ؟

یک جلسه معمولی لایف کوچینگ بین لایف کوچ و مراجعه کننده برگزار می شود که مربی سعی می کنم یک فضای مثبت و مساعد برای رشد مراجعه کننده ایجاد کند. در این جلسات به افراد کمک می شود تا آنچه را واقعا می خواهید بدست آورد شناسایی کند و بتواند به جلو حرکت کند. در این جلسات هم بایف کوچ و هم فرد مراجعه کننده در تمام جلسات به طور مداوم چیز هایی را یاد می گیرند و رشد می کنند. این جلسات در هر جایی که شما راحت باشید برگزار می شود و فقط مختص به اتاق کار مربی نیست. مربی شما می تواند در خانه شما با شما ملاقات داشته باشد یا در محل کار یا حتی کافی شاپ هم جای خوبی برای یک قرار دوستانه به نظر می رسد. جلسه معمولی لایف کوچینگ حتی می تواند به صورت آنلاین برگزار شود. اما یک موضوع را باید قبل از انتخاب مکان مد نظر داشته باشید و آن این است که شما در جلسات کوچینگ اطلاعات شخصی زیادی راجع به خودتان ارائه می دهید، پس باید در مکانی جلسات را بر گزار کنید که احساس راحتی داشته باشید و به راحتی بتوانید صحبت کنید. اما خصوصیات دیگر جلسات لایف کوچینگ چیست ؟ حالا که می خواهید همه چیز را در مورد لایف کویچنگ بدانید بهتر است توضیحات بیشتری ارائه کنم. در طی جلسات لایف کوچینگ، مربی نقش های مختلفی را بر عهده می گیرد تا بتواند به بهترین شکل ممکن نیاز های فرد را برطرف سازد. نقش هایی که یک مربی در جلسات کوچینگ بر عهده دارند عبارت اند از : نقش تسهیلگر : مربی با نقش تسهیلگر به مشتری کمک می کند تا اهداف خود را به صورت ساده و صریح مشخص کند و تصمیمات درستی بگیرید. نقش یک دوست :  ما معمولا از دوستان خود به راحتی پیروی می کنیم و به حرف های آنها گوش می دهیم. اگر مربی نقش دوست ما را داشته باشد، ما به راحتی به او اعتماد می کنیم. بنابراین حالا که می دانید لایف کوچینگ چیست، آیا احساس نمی کنید که به یک مربی نیاز دارید ؟ آیا می خواهید در مورد لایف کوچینگ اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ اگر جواب شما به این سوال “بله ” است، پس با دکتر علیرضا فیروزی ارتباط برقرار کنید و در این مورد اطلاعات بیشتری به دست آورید.  

لایف کوچینگ چه مزایای می تواند برای من داشته باشد؟

 • کوچینگ زندگی به شما در بهبود اعتماد به نفستان کمک می کند.
 • با کمک لایف کوچ می توانید تمام مشکلات خود را حل و فصل کنید.
 • مربی زندگی به فرد در شناسایی نقاط قوت، توسعه آنها و شناسایی اهداف شخصی و حزفه ای کمک می کند.
 • افرادی که عادت هایی دارند و می خواهند آن ها را کنار بگذارند می توانند از مربیگری زندگی کمک بگیرند.
 • به شما در حفظ تعادل بین زندگی شخصی و حرفه ای کمک می کند.
 • به شما برای غلبه بر موانعی که سد راه موفقیت شماست کمک می کند.
 • مربی زندگی به شما در شناخت امکانات زندگی کمک می کند تا بدین وسیله بیشترین بهره را از زندگی خود ببرید.
 • ایجاد برنامه ای برای رسیدن سریع به هدف هایتان.
 • لایف کوج می تواند بهترین دوست برای شما باشد.

زمینه های زیادی وجود دارد که یک کوچینگ زندگی می تواند به شما کمک کند مثل: مسائل زناشویی، ازدواج، روابط خانوادگی، تحصیلی، کمک به افزایش اعتماد به نفس، ترک عادات بد، جلوگیری و رفع افسردگی، سلامت و زیبایی، اعتیاد و غیره.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا