کوچینگ زندگی چیست؟ | هر آنچه باید در مورد موفقیت در زندگی بدانید

آنچه در این مقاله میخوانید

 
در زندگی‌های روزمره‌ای که همه‌ی با آن در حال کلنجار رفتن هستیم گاها مشکلات و تنگناهایی به وجود می‌آیند که ما را مجبور به گرفتن تصمیماتی سخت می‌کند. در این زمان‌ها ما مجبور خواهیم بود تصمیم گرفته و از این معبرهای به ظاهر دشوار و نگران کننده عبور کنیم. اما در بعضی از موارد و در بعضی از افراد گرفتن چنین تصمیمی بسیار سخت و ناگوار خواهد بود و می‌تواند برای بسیاری آن‌قدر اذیت کننده و غیره ممکن باشد تا آنها را مجبور به انفعال کند و نتوانند تصمیم مناسب و سنجیده‌ای را اتخاذ کنند.گرفتن بهترین تصمیم برای هر مرحله از زندگی کاری است که هرکسی به شخصه نمی‌تواند از پس آن بر بیاید، از همین رو با واژه‌ای به نام کوچینگ زندگی آشنا شده‌ایم. اما به واقع کوچینگ زندگی چیست؟
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 

کوچینگ زندگی چیست؟

کوچینگ زندگی برای شما این امکان را مهیا می‌کند تا بتوانید به زندگی خود جهت داده و آن فاصله‌ای که میان تصمیم گیری شما قرار دارد تا واقعیتی که قرار است اتفاق بیفتد را به‌وسیله کسانی که در این امر به شما مشاوره می‌‌دهند پرکنید. کوچینگ زندگی شمارا در مسیر درست قرار خواهد داد و به شما کمک می‌کند تا در مسیر درست قدم‌های محکم‌تر و استوارتری را بردارید.

تعریف کوچینگ زندگی

کوچینگ زندگی مانند مربی ورزشکاری است که سعی دارد تا به ورزشکار تحت نظر خود جهت داده و آن‌ها را در مسیری قرار دهد که بتوانند از انرژی و همین‌طور تمام سعی و تلاشی که دارند به بهینه‌ترین شکل ممکن استفاده کند و آن‌ها را درراه رسیدن به هدفی که در ذهن دارد کمک کند. اما در مقوله کوچینگ زندگی روزمره مسئله کمی متفاوت خواهد بود زیرا کوچ زندگی می‌بایست تمامی جنبه‌های فردیت هر شخص را مدنظر قرار دهد و با آن‌ها آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند بهترین مشاوره را به فرد یا افراد تحت نظر خود بدهد.
پیشنهاد می کنیم مقاله مربی زندگی کیست؟ و مربیگری زندگی  چیست؟ را نیز مطالعه نمایید.

کوچینگ زندگی چه تأثیری دارد؟

کوچینگ زندگی چه تأثیری دارد؟

شما در هر برهه از زندگی خود برای گرفتن تصمیماتی مهم به سراغ فرد و یا افرادی می‌روید که گمان می‌کنید تجربه‌ آن‌ها در زندگی و فردی و اجتماعی بیشتر از شما هست. از همین رو برای گرفتن تصمیمات مهم احتیاج به هم‌فکری یک نفر و یا چندین نفر دارید تا بتوانند به شما کمک کنند. درحالی‌که ممکن است فردی که شما به وی مراجعه می‌کنید نقاط ضعف و قوت شمارا مدنظر قرار ندهد و ممکن است به‌طور همه‌جانبه به وجوهات شخصی شما و همین‌طور زندگی شما مشرف نباشد. اما زمانی که شما به‌پیش مشاوره کوچینگ زندگی می‌روید با توجه به تخصصی که در زمینه‌های مختلف علوم روانشناسی و همین‌طور جامعه‌شناسی و سایر علوم دارد می‌تواند به شما کمک کند و به‌نوعی همه‌جانبه همراه شما باشد.
ممکن است برای شما سؤال پیش بیاید که کوچینگ زندگی چه تأثیری دارد؟ کوچینگ زندگی سبب می‌شود تا شما بتوانید برای خود اهدافی را تعیین کنید و برای رسیدن به این اهداف و همین‌طور سایر دست آوردهایی که آن‌ها را به‌نوعی موفقیت قلم داد می‌کنید، شمارا یاری کند. لایف کوچینگ ممکن است در کسب‌وکار و زندگی شخصی شما به کمک شما آید. لایف کوچینگ می‌تواند به شما درباره باورهای غلطی که دارید کمک کند تا آن‌ها را از بین برده و درصدد بهبود رفتارهای خود نسبت به همان باورهای غلط برآیید.
پیشنهاد می کنیم مقاله ما را در زمینه مربی زندگی چیست و چه تاثیری بر زندگی ما دارد؟ را نیز مطالعه نمایید.

چرا افراد به کوچ زندگی نیاز دارند ؟

زمانی که شما پیش لایف کوچینگ ‌می‌روید از شما سؤال می‌شود که چه هستید؟ سؤال بعدی که مورد پرسش قرار می‌گیرد این است که چه می‌خواهید باشد. در این‌که چه کسی قرار است کوچ شما و کوچ زندگی شمارا به دست داشته باشد سؤالات زیادی باید مطرح کنید، که آیا فردی که مدنظر شما است آیا صلاحیت‌های لازم را دارد و یا اینکه خود آموزش دیده است و می‌تواند از پس خود بربیاید و اقدام به دادن مشاوره به فرد و یا افراد دیگری نیز کند کوچ زندگی تا حد زیادی بستگی به شخصی دارد که قرار است شما از او مشاوره دریافت نمایید و همچنین تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا شما تصمیم خود را گرفته‌اید و آماده‌اید که یک سری تغییرات را در زندگی برای خود رقم بزنید.
برای کسب اطلاعات  پیشنهاد می کنیم مقاله چرا افراد به کوچینگ زندگی نیاز دارند؟ را  نیز مطالعه کنید.

لایف کوچینگ چه می کند ؟

باید این موضوع را مدنظر قرار دهید که قرار نیست اتفاقات ماوراءالطبیعه در زندگی شما رخ دهد، اتفاقی که قرار است روی دهد از شما و از خود شما شروع می‌شود و تصمیماتی که قرار است برای خود بگیرید است. کوچ زندگی به شما کمک می‌کند تا با قرار دادن امتیاز برای کارهایی که در ذهن دارید و به نوعی دسته‌بندی کردن آن‌ها به شما مسیری بهینه شده را نشان دهد تا شما برای رسیدن به هدف‌های خود از این شاخه به آن شاخه سر در گم نشوید.

اهمیت مربی زندگی در چیست؟

برای رسیدن به هدف و آرزوهایی که در دل دارید هدف گذاری ابتدای راه می‌باشد و شما می‌بایست در تمام طول این مسیر انرژی و انگیزه‌ی خود را در بهترین حالت و همینطور در بالاترین حالت حفظ کنید تا بتوانید با سخت کوشی و تلاش فراوان به هدفی که دارید برسید. در طول مسیر ممکن است موانع و مشکلات بسیاری بر سر راه شما قرار بگیرند اما چیزی که مهم است در مسیر ماندن شما می‌باشد. یک مربی زندگی کارآزموده و کار بلد می‌تواند با مشاوره‌ها و همینطور نظراتی که دارد شما را در مسیر نگه دارد و در هر بخش از این مسیر طولانی به محض دور شدن شما از هدف شما را بتواند مجدداً در مسیر قرار دهد.
مربی زندگی در طول مسیر به شما کمک خواهد کرد تا با موانع بهتر آشنا شوید و با دیدی واقع‌بینانه به شما خواهد فهماند که مسیری که در پیش دارید پر از موارد و چالش‌های مختلف است. یک مربی زندگی خوب به شما کمک خواهد کرد تا زمان و انرژی کمتری را صرف مسائل دیگر کنید و با اولویت بندی‌های جدید به شما کمک می‌کند هرچه سریعتر به آنچه که می‌خواهید دست یابید.

 آیا کوچینگ زندگی تاثیر گذار است ؟

در جامعه ما به طور کلی و همینطور بر اساس تفکری سنتی که غالب بر افکار عموم مردم است، این است که آنها تمایلی به دریافت مشاوره در حوزه‌های مختلف زندگی نداشته و  آن را به نوعی کاری اضافه در این رابطه در نظر می‌گیرند که یا وقت برای آن ندارند و یا اینکه دلیلی برای انجام آن پیدا نمی‌کنند. اما همواره انسان برای داشتن زندگی بهتر این نیاز وجود داشته است که فرد دیگری که متخصص است بهتر می‌تواند کمک کند و در سروسامان دادن به افکار و حواشی زندگی انسان‌ها توانسته‌اند بهتر عمل کنند.
بسیاری از مردم ما تصور می‌کنند خود می‌توانند با تمرکز کردن و گذاشتن وقت بر روی موضوعی که با آن به چالش برخورد کرده‌اند می‌‌توانند آنرا حل کرده و از سد آن عبور کنند، یا اینکه درنهایت با همفکری و همینطور هم اندیشی یکی از دوستان صمیمی و آشنایان نزدیک می‌توانند بر موضوع مورد نظر فائق آمده و مشکل را از سر راه کنار بگذارند.

چرخش افکار

اما در سال‌های اخیر برخورد این گونه افراد به طور کلی با مشاوران و کوچ‌هایی که می‌توانند به آنها در برداشتن قدمی مثبت به سمت بهتر شدن در زندگی کمکی به آنها بکنند کمتر شده است و آنها می‌‌توانند برای بهبود وضعیت و شرایطی که ممکن است برای آنها آزار دهنده و یا مشکل ساز باشد را برطرف کنند. در سال‌های اخیر مراجعه کنندگان به کوچ‌ها بیش از پیش بیشتر شده است و این می‌تواند بسیار مفید باشد. در حالی که کوچ می‌تواند برای شما و راه های پیشروی شما در زندگی بسیار موثر و مفید باشد.
باید همواره درانتخاب فردی که قرار است به شما در گرفتن تصمیمات و همینطور در مهمترین لحظه‌های زندگی در کنار شما باشد و مسیر رسیدن به هدف‌هایتان را برای شما هموارتر کند کمی دقت داشته باشید و فردی اصلح را برای این امر انتخاب نمایید. زیرا این انتخاب می‌تواند در رسیدن شما به هدف‌هایتان مفید به فایده تر باشد.کوچ زندگی به شما کمک می‌کند تا دیدی واضح تر نسبت به اهداف و مسیری که قرار است به آن برسید داشته باشید و شما را در طوفان فکری همراهی می‌کند تا بهترین تصمیم را گرفته و از آن سربلند به بیرون بیایید.

بهبود فردی در کوچینگ

سؤالی که مطرح است این است که کوچینگ چیست و کوچ کیست. به طور کلی برای بهبود فردی شما احتیاج دارید که در خود قدرت یادگیری را افزایش دهید. شما می‌بایست که بتوانید قدرت تغییر در رفتار در خود را به وجود آورید به این صورت که بتوانید تمامی رفتارهای مخرب گذشته نه را نه به صورت یک شب و یک جا، بلکه به مرور و با بررسی تمامی این رفتارها و تأثیرات سوئی که این رفتارها بر زندگی شما داشته‌اند آنها را کنار گذاشته و در راستای بهبود فردی خود قدم بردارید.
شما باید این را یاد بگیرید که می‌بایست توسعه را تجربه کنید این به آن معناست که یاد بگیرید چگونه می‌توان برای بهبود فردی به همه‌ی امور زندگی از کوچکترین مسائل تا بزرگترین آنها به صورت همه جانبه و واقع گرایانه نگاه کرد و بر همان اساس بتوان تصمیمی درست و موثر را اتخاذ کرد. با کوچینگ شما خواهید توانست تا علاوه بر توسعه فردی بتوانید یادگیری خود را در گفتمانی دو یا چند نفر افزایش دهید.

توسعه فردی  در کوچینگ

هیچ کاه در هیچ زمینه‌ای هیچ فردی نتوانسته فردی را با نصیحت کردن به آن درک و آگاهی و جهان بینی برساند که در صورت بروز چنین رفتاری شما این بازخورد را دریافت خواهید کرد. شما و هیچ کس دیگری نمی‌تواند تنها با صحبت کردن به فردی این جهان بینی را که خود نسبت به امور مختلف پیداکرده‌اید را انتقال دهید. برای توسعه فردی افراد می‌بایست در موقعیت قرار بگیرند و با چالشی که در مقابل آنها قرار گرفته است رو به رو شده و تجربیات جدیدی را به دست آورند در این صورت است که شما می‌توانید ادعا داشته باشید فرد توسعه فردی داشته و توانسته قدرت یادگیری خود را افزایش دهد.
بچه کوچک و ۳ یا ۴ ساله‌ای که هیچ مفهومی از گرما و داغی ندارد با هزاران بار ممانعت پدر و مادرش نمی‌تواند به درک این موضوع برسد که اجسام داغ می‌توانند به او آسیب وارد کنند. در زندگی واقعی نیز همه چیز به همین صورت است.یک کوچک خوب می‌تواند شما را در قرار گرفتن در مسیر درست و اینکه کمترین اشتباهات را در این مسیر مرتکب شوید بهترین راهنمایی را داشته باشد. در مسیری که به سوی هدف‌هایتان قدم بر خواهید داشت نحوه رسیدن به آن بسیار پر اهمیت تر و مهم تر است زیرا می‌تواند زمان و انرژی شما را بیش از پیش و به بهترین شکل ممکن استفاده کند و از هدر رفت آن جلوگیری کند.

توسعه فردی و ترس‌های ذهنی

توسعه فردی را می‌توان توانایی مدیریت رفتاری در نظر گرفت. بشر امروز بیشتری ضربه‌ای که می‌خورد از خود اوست زیرا میزان خود مدیریتی رفته رفته در نسل‌های کنونی کم و کمتر شده است و یکی از دلایلی که انسان‌ها به افرادی نیز دارند تا آنها را در مسیر قرار دهند، عدم وجود مقوله‌ای به نام خود مدیریتی در توسعه فردی است. در مقوله خود مدیریتی شما یاد خواهید گرفت که در زندگی هیچ کسی به غیر از خود شما نمی‌تواند به شما کمک کند و این جمله را ممکن است بارها شنیده باشید که تنها کسی که می‌تواند به شما کمک کند در آینه است.
مفهوم این جمله تنها نکته‌ای را که به انسان‌ها یاد آوری می‌کند این است که شما باید بر مهارت‌های فردی خود بتوانید تکیه کنید و این موضوع امری است که یک کوچ حرفه‌ای و کار بلد آن را به شما آموزش خواهد داد تا بتوانید این خصلت‌ها را در خود پرورش دهید.ترس‌های ذهنی که همواره شما با انها دست به گریبان هستید ممکن است هیچ زمانی روی ندهند و تنها شما را از رسیدن به اهدافتان باز می‌دارد. شما زمانی می‌توانید خود را محک بزنید که وارد یکی از چالش‌های زندگی شده باشید و این چالش‌ها هستند که شخصیت و زندگی شما را تعریف می‌کنند، یک کوچ موثر به شما کمک خواهد کرد تا بر این ترس‌ها غلبه کرده تا یتوانید خود را در بوته‌ی آزمایش قرار دهید.

لایف کوچینگ برای چه کسانی مفید است ؟

مزایای کوچینگ زندگی

الگو‌های رفتاری اشتباه

به طور کلی الگوهای رفتاری زندگی و مسیرهای زندگی هر فرد را مشخص می‌کند. در دنیای امروز الگوهای رفتاری بیشماری در افراد وجود دارد که سبب بروز حواس پرتی و عدم تمرکز شما می‌شوند. تمامی این الگو زندگی شما را تعریف خواهند کرد و شما قادر نخواهید بود که با تغییر این موارد و مدل‌ها به بهبود وضع موجود خود کمک کنید. یکی از الگوهای رفتاری که می‌توان آن را بیش از پیش در جوامع امروزی مشاهده کرد و آن را رفتاری مخرب در نظر گرفت استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. هستند افرادی در دور و بر ما یا حتی خود ما که ساعت‌ها وقت و زمانمان را برای این شبکه‌ها صرف می‌کنیم در حالی که هیچ فایده و بازخوردی برای ما نخواهد داشت و تنها خاصیتی که برای ما دارد پر کردن پوشه‌های ذهنی ما و کمک کردن به افزایش عدم تمرکز و حواس پرتی ما است.
هستند در اطراف ما کسانی که برایشان تفاوت ندارد که در چه جمعی و در چه محیطی حضور دارند، آنها فقط به صفحات موبایل و وسایل الکترونیکی از این دست خیره شده‌اند و ساعت‌ها خود را درگیر محتواهایی که ممکن است هیچ گونه اثر مثبت که هیچ، بلکه اثر مخرب چند برابری بر ذهن آنها خواهد داشت. یکی از کارهایی که یک مربی زندگی خود می‌بایست شما را به شمت آن بکشاند تغییر الگوهای رفتاری است که در زندگی ما نقش بسیار پر رنگی دارند.

آیا کوچینگ زندگی برای من مفید است؟

مزایای کوچینگ زندگی برای من

کوچینگ و بیزنس: بسیاری از کسانی که از خدمات و همراهی یک کوچ موفق و همینطور کار بلد در افزایش بهره‌وری خود در سیستم‌های اقتصادی استفاده کرده‌اند با این مسئله رو به رو شده‌اند که تمام هزینه ‌کردی که این افراد برای گرفتن مشاوره و همینطور استفاده از یک فرد منتور مانند کوچ در بهبود شرایط خود استفاده کرده‌اند به صورت کامل و حتی بیشتر به آنها برگشته است و می‌‌توان گفت که استفاده از چنین افرادی نه تنها هزینه به حساب نمی‌آید بلکه تمامی این هزینه به گونه‌ای در زندگی آنها برگشت داشته است. این تنها یکی از چندین موردی است که می‌توان از آن به عنوان مزایای کوچینگ یاد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با مزایای این دورها‌ آشنا کنیم.
افزایش و ارتقاع مهارت: یکی از مزیت‌هایی که شرکت در این دوره‌ها برای افراد مختلف داشته است، افزایش توانایی افراد در بهر گیری از قدرت‌های درونی خود آن ها است که تا قبل از گرفتن کمک یا از آنها بی خبر بوده‌اند و یا آنها را دست کم می‌گرفته اند. بسیاری از افرادی که قبلا توانایی رو به رویی با شرایط جدید و یا شرایطی که به دنبال گرفتن تصمیم‌های جدید روی می‌داد را نداشتند، اکنون می‌توان خود را با قرار دادن در این چالش‌ها، محک زده و از توانایی‌های که اکنون به عرصه‌ی عمل رسیده است به خوبی لذت ببرند.
بوده‌اند کسانی که توانایی صحبت کردن در مقابل جمعی از دوستان خود نبوده‌اند اما حالا بعد از افزایش اعتماد به نفس می‌توانند در مقابل چندین نفر ده ها و صدها نفر سمینارهایی برگزار کنند که قبلا دیدن خواب آن هم برایشان مانند کابوس بوده است.  پس می‌توان گفت یکی دیگر از مزایای کوچینگ زندگی افزایش قابل ملاحظه اعتماد به نفس و توانایی رویارویی برای این افراد با چالش های مختلف است.
رضایتمندی از کوچینگ زندگی: بسیاری از کسانی که در این دوره ها شرکت کرده‌اند افرادی مستاصل و از همه جا مانده نبوده‌اند بلکه افرادی هستند که دارای شرکت‌های بزرگ با چندین نفر و یا چند صد نفر کارمند و کارگر و مدیر هستند، اما چیزی که در ذهن این افراد وجود دارد بهبود شرایط فعلی آنها است و اینکه بتواند به قدم برداشتن در مسیر موفقیت ادامه بدهند.
این افراد برای از بین بردن ناتوانی‌های خود به پیش مشاور و یا کوچ نمی‌روند، بلکه انها برای بهبود کیفیت به پیش کوچ‌ها رفته و از رهنمودها و نگرش آنها در افزایش عملکرد خود و همینطور زندگی اجتماعی و فردی خود به چنین کسانی مراجعه می‌کنند. این افراد بعد از شرکت در دوره های کوچینگ و یا استفاده از کوچ های با مهارت توانسته اند پیشرفت‌های بسیاری را شاهد باشند که تا قبل از بهره گیری از قدرت فکر این افراد چنین امکانی برای فراهم نبوده است. این موارد تمامی مزایای کوچینگ زندگی می‌باشد که به اشخاص کمک می‌کند.
حداکثر توانایی: آخرین مزیست که شرکت در این دورها می‌تواند برای آنها داشته باشد این است که کوچ و یا مربی زندگی به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند از توانایی‌ها و قدرت و فکر و ذهنی که دارند حداکثر استفاده را ببرند. یعنی اینکه مربی زندگی به آنها کمک خواهد کرد تا توانایی‌های بالقوه این افراد به توانایی‌های بالفعل تبدیل شود و این افراد بتوانند حداکثر استفاده را از این توانایی‌ها ببرند. این‌ها تمامی مزایای کوچینگ زندگی برای افراد است که باری شما بازگو کردیم و یک مربی زندگی می‌توانند تمامی این موارد را به خوبی به شما بیاموزد و توانایی‌های شما را در عرصه‌ی زندگی افزایش دهد.

کوچ حرفه‌ای کیست ؟

شما زمانی که به یک کوچ مراجعه می‌کنید، به طور قطع نگران این موضوع خواهید بود که آیا این کوچ به اندازه‌ی کافی حرفه می‌باشد یا خیر. تمامی کسانی که دارای مدرک کوچینگ هستند با گذرندان دوره‌های مربوطه و سر بلندی در تک تک مراحل آن توانسته‌اند به هدف و مدرکی که مد نظرشان است دست پیدا کنند و زمانی که شما به آنها مراجعه می‌کنید به طور قطع با افرادی کاربلد رو‌به‌رو خواهید بود. اما کوچ حرفه‌ای را می‌توان این گونه تعریف کرد، شخصی که با گذراندن دوره‌هایی که به آنها اشاره کردیم بتواند به مراجعه کنندگانش بهترین راهکارها را ارائه کند تا نظر آنها را به مرور زمان جلب کند.

کوچ حرفه‌ای چه خصوصیات و ویژگی‌هایی دارد؟

اولین ویژگی که یک کوچ خوب باید داشته باشد این است که بتواند بر خود و محیط پیرامون خود آگاهی کامل داشته باشد، وی قادر است تا مسائل را به صورت موشکافانه‌ای مورد بررسی قرار دهد و مسائل را برای دیگران به درستی بشکافد. یک کوچ حرفه‌ای و کاربلد بر خلاف آنچه از نام او انتظار می‌رود عمل نکرده و با مراجعین خود مانند همکاران خود رفتار می‌کند. یک کوچ خوب می‌تواند با آگاهی و صبر و حوصله کامل به شما گوش قرا دهد و ایده‌های کارساز را به درستی برای شما بیان کند. او همواره خوش بین و آینده نگر است و امید خود را هیچ گاه از دست نمی‌دهد. در آخر یک کوچ خوب اگر در مسائلی به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرد راه حل‌های جایگزین را در پیش می‌گیرد.

هزینه کوچینگ چقدر است؟

هزینه کوچینگ بر اساس مصوبه‌ی جهانی فدراسیون کوچینگ نرخی ثابت دارد اما این نرخ با توجه و هر منطقه و همینطور تجربه و حرفه‌ای بودن کوچ متغیر است و از همین رو در کشورهای مختلف و حتی در شهرهای مختلف این ارقام متفاوت می‌باشد.

تفاوت کوچینگ زندگی با مشاور و درمانگر

زمانی که شما به مشاور مراجعه می‌کنید به دنبال راه حل مشکلات پیش آمده می‌باشد به طور مثال زمانی که زن و شوهری برای برطرف کردن اختلاف بین خود به نزد مشاور می‌روند برای حل مشکلات خود قدم برداشته‌اند و به دنبال حل مشکل هستند. اما زمانی که شما برای گرفتن مشاوره به پیش کوچ می‌روید به دنبال این هستید که طرز فکرها و راه حل‌های که قبلا از آنها به نتیجه نرسیده‌اید را عوض کرده و جایگزین‌های مناسبی را برای آن پیدا کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله  تفاوت کوچینگ و منتورینگ در چیست؟ را نیز مطالعه نمایید.

چگونه خودم مربی زندگی خود باشم؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم موفقیت و عدم موفقیت یک فرد تنها در عادت‌های رفتاری و الگوهای رفتاری است که چه درست و چه غلط برایند اخلاق و رفتار آن فرد را تشکیل داده است. شما می‌توانید با تغییر الگوها و عادت‌های اشتباه در بهبود شرایط کنونی خود قدم بردارید.برای کسب اطلاعات بیشتر  در این زمینه مقاله چگونه یک مربی زندگی خوب  شوم؟ را مطالعه نمایید.

در آخر به این سؤال خواهیم رسید که کوچینگ زندگی چه تأثیری بر زندگی افراد داد؟

همان‌طور که در بالاتر هم به آن اشاره کردیم کوچینگ زندگی می‌تواند برای شما و هر فردی که از خدمات و چنین امکاناتی بهره‌مند می‌شود پیامدهای بسیار مثبتی در بر داشته باشد اما به شرط آنکه این افراد بتوانند خود فعل خواستن و تغییر را صرف کنند. در زندگی شاید بتوان از این جمله‌ی مشهور استفاده کرد که چرایی به هدف رسیدن می‌تواند بسیار مهم تر از چگونه به هدف رسیدن باشد.
دنیایی از نکات و الهام بخشی ها در این جمله قرار دارد که نشان می‌دهد آنچه می‌تواند سوخت شما و یا هر فردی در رسیدن به آن هدف باشد مهم تر از وسیله‌ای است که شما می‌توانید به هدف خود برسید. و اینکه شما با استفاده از دورهای کوچینگ به این مهم خواهید رسید که توانایی‌های شما می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه که تا کنون تفکر می‌کرده‌اید باشد و شما خواهید توانست به افکار، رفتار و الگوهایی که قبلا هیچ کنترلی بر روی آنها نداشته‌اید غلبه کرده و خود مدیریت زندگی خود را در دست بگیرید. در انتها به فردی رو به رو خواهید شد که توانایی به چالش کشیدن شرایط پیشرو و همینطور اعتماد به نفس یرخورد با شرایط مختلف را دارا می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا