ارتباطات جوهره فرایند تجارت و مدیریت است. ارتباطات تجاری به یادگیری هایی اطلاق می شود که بین افراد درون و خارج از یک سازمان تجاری صورت می گیرد و به سود رسانی کسب و کار کمک می کند. مذاکره  همچنین می تواند به عنوان گسترش اطلاعات در یک تجارت توسط افراد آن تعریف شود. ارتباط تجاری ارتباطی است که بین دو یا چند طرف در رابطه با امور تجاری صورت می گیرد.
به گفته برنان ، “ارتباطات تجاری عبارت است از ، کانال سازی ، دریافت و تبادل ایده ها در تجارت و صنعت.” به نظر W.H. به معنای ، “تبادل ایده ، اخبار و دیدگاه ها در رابطه با تجارت در بین طرف های ذی ربط ، ارتباط تجاری است.” جنبه های مختلفی وجود دارد که نقش مهمی در این تبادل نظر و عقاید دارد و مذاکره یکی از آنهاست. بنابراین ، در این مقاله قصد داریم در مورد اهمیت مذاکره در کسب و کار صحبت کنیم.
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 

اهمیت مذاکره در ارتباطات تجاری

مذاکره به معنی بحث و گفتگو در بین مردم است که نیازها و علایق همه را در نظر می گیرد تا کسی ضرر نکند. برای جلوگیری از درگیری و یافتن جایگزین مناسب برای همه ، در ارتباطات تجاری بسیار مهم است. مذاکرات خوب و سودآور، بسیار مهم هستند زیرا در موفقیت کسب و کار ها و ایجاد روابط بهتری تاثیر گذار هستند. هدف از هرگونه مذاکره دستیابی به توافقی است که منجر به منافع متقابل شود. مذاکره یک فرایند دادن و گرفتن است که به معنای اعطای امتیاز به طرف مقابل است که به سودآوری بیشتر می انجامد. در بازار رقابتی امروز ، مذاکره خوب بسیار ارزشمند است. برای کسانی که مهارت لازم برای مذاکره در ارتباطات تجاری را ندارند ، این مهارت ها می تواند از طریق تمرین و راهکارهای مختلفی توسعه پیدا کند.
 
استراتژی های مذاکره مهارت هایی است که مذاکره کنندگان برای به دست آوردن مزیت به کار می برند. یک مذاکره کننده خوب تلاش می کند تا به نتیجه موفق برسد که برای هر دو طرف سودمند باشد. پتانسیل شما برای مذاکره باعث می شود افراد بخواهند با شما همکاری کنند. یادگیری نحوه مذاکره و بهبود مهارت های شما ، بخش مهمی از ارتباطات تجاری است. توانایی مذاکره خوب کلید موفقیت شخصی و تجاری است. استفاده از ارتباطات تجاری مؤثر و مهارت های بین فردی استراتژی کلیدی است که هر مذاکره کننده از آن برای بدست آوردن آنچه می خواهد استفاده می کند. استراتژی دیگر برای بهبود مهارت های ارتباطی تجاری یادگیری نحوه مذاکره با پاسخ شما است. روشی که شما یاد می گیرید مهارتهای مذاکره خود را در ارتباطات تجاری بهبود بخشید . هر فرصتی را بدست می آورید ، یاد بگیرید چگونه مذاکره کنید و ماهر شوید. مذاکره به سادگی یک بازی است و باید تا زمانی که یاد بگیرید هر بار پیروز شوید ، بازی و استراتژی خود را ادامه دهید. اکنون کمی با اهمیت مذاکره در کسب و کار آشنا شدید، با ما همراه باشید تا نحوه مذاکره کردن را بیاموزید.
 

مهارت های مذاکره در ارتباطات تجاری و کسب و کار

مهارت های مذاکره برای مشاغل از آن جهت مفید است که می تواند اختلافات موجود بین افراد مختلف در یک محیط تجاری را بر طرف کند. همه افراد و مدیران کسب و کار ها به مهارت های ارتباطی اولیه خود متکی هستند به طوری که مذاکرات به صورت یک نواخت پیش می رود. از این رو برای مذاکره موفق باید مهارت های خاصی را یاد بگیرید. اهمیت مذاکره در کسب و کار بسیار مهم است و یکی از معیار های انتخاب و استخدام کارمند به حساب می آید. مذاکره موثر برای دستیابی به نتیجه مطلوب ، نیاز به مجموعه ای از مهارت های ارتباطی و بین فردی دارد. در زیر برخی از مهارت های مورد نیاز برای مذاکره در ارتباطات تجاری ذکر شده است.
 

مهارت های بین فردی

مهارت های بین فردی شامل مهارت در مدیریت روابط و توانایی تعامل خوب با دیگران است. فرد با مهارت های بین فردی می تواند تغییرات موثری ایجاد کند. همچنین افرادی که از مهارت های بین فردی برخوردار هستند، مهارت های ارتباطی خوبی دارند و می توانند تضاد ها را از طریق مذاکره و همکاری بر طرف سازند.
 

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال یکی دیگر از مهارت های مذاکره در ارتباطات تجاری است. یک شنونده فعال در یک شرایط متناقض واکنش نشان نخواهد داد بلکه به طور جدی به آنچه مردم می گویند گوش می دهد ، سعی می کند دلایل اساسی را شناسایی کند و سپس به نتیجه برسد.
کنترل عاطفی
کنترل عاطفی به توانایی کنترل ، تغییر مسیر روحیه و احساسات مختل کننده و بیان مناسب آنها اشاره دارد. کنترل عاطفی به توانایی فرد در اعمال محدودیت و کنترل انگیزه ها در هنگام بیان احساسات بستگی دارد که این یک عامل مهم در ارتباطات تجاری است.
 
 

همکاری و کار تیمی

همکاری و توانایی انجام کار مؤثر تیمی یک مهارت مهم مذاکره در ارتباطات تجاری است. توانایی تصمیم گیری یا انجام بحث به صورت مشارکتی ، در نظر گرفتن و ارزش دادن به نظرات دیگران، دارایی بسیار خوبی برای مذاکره مؤثر است.
 
 

همدلی

همدلی یا توانایی به اشتراک گذاشتن احساسات یا تجربیات شخص دیگر ، انگار که خود شخص باشند ، یکی دیگر از مهارتهای مذاکره است. این مهارت درک وضعیت عاطفی ذهن دیگران و برخورد با آن است. افراد بت همدلی بالا، نظم ، رقابت و ابتکار عمل دارند. آنها مدبر و مصمم هستند.
 
 

شکیبایی

صبر یکی دیگر از مهارتهای مذاکره است که در ارتباطات تجاری بسیار موثر است. شخصی که صبر و حوصله دارد ، قادر است به جای عکس و العمل های شدید، در آرامش فکر کند و تصمیم گیری های بهتری داشته باشد. ارتباطات زمانی موثر است که هر دو شخص یا هر دو گروه با صبر و حوصله ارتباط برقرار کرده و قادر به انجام گفتگو صلح آمیز باشند.
 
 

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس، به عقاید و نظرات خود در مذاکره و ارتباطات تجاری از اهمیت زیادی برخوردار است. در حین مذاکره، فرد باید نظرات خود را با اعتماد به نفس و قاطعیت کامل ارائه دهد و به توافق یا نتیجه گیری برسد که برای همه سودمند باشد.
توانایی جذب معاملات نیاز به مهارت ، دانش و آگاهی دارد. مذاکره مؤثر ، پذیرش موقعیت هایی است که با آن روبرو هستید. وقتی صحبت از مذاکره می شود ، اکثر ما در ارزیابی توانایی هایمان خیلی خوب نیستیم. اگر مذاکره کننده خوبی هستید ، می توانید معاملات تجاری خود را افزایش داده و آن را به یک تلاش موفق تبدیل کنید. مهارت های مذاکره در ارتباطات تجاری مهم است زیرا اینها برخی از مهارتهای اصلی است که امروز قبل از استخدام کارمندان ارزیابی می شود. برخی از افراد در حال حاضر دارای چنین مهارت هایی هستند در حالی که دیگران می توانند به طور مداوم برای توسعه این مهارت ها برای برقراری ارتباط و عملکرد مؤثر تمرین کنند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *