باید فکر کنیم که در دنیای امروز چه مهارت­ هایی برای موفقیت مورد نیاز است؟ پاسخ این پرسش این است، یاد­گیری مهارت­ هایی که باعث افزایش توانایی­ های اجتماعی و روحی ما می­شوند. از طرفی باید یاد بگیریم دید بهتری به زندگی و محیط اطراف خود داشته باشیم. این مهارت­ ها به سلامت روان کمک شایانی کرده و باعث سازگاری بیشتر و بهبود کیفیت زندگی امروز می­شود. طبق نظر سازمان بهداشت جهانی یاد­گیری 10 مهارت کلیدی باعث می­شوند که افراد در مواجه با مشکلات در زندگی از آرامش بیشتری برخوردار باشند و زندگی شخصی و اجتماعی موفق­ تری داشته باشند.
مجمع جهانی اقتصاد در گزارش خود عنوان کرده مهارت کلیدی برای موفقیت در سال­های 2015 و 2020 شامل مهارت­ های ده­گانه است. از جنبه­ های مورد نیاز برای به دست آوردن موفقیت، مهارت­ های نرم (soft skill) در کنار سایر دانش­ های تخصصی است. که شامل موارد زیر است:

 • مهارت حل مسئله
 • تفکر انتقادی
 • خلاقیت
 • توانایی مدیریت افراد
 • روحیه همکاری و کار تیمی
 • هوش هیجانی
 • مهارت قضاوت و تصمیم­ گیری
 • تفکر سرویس­گرا
 • فن مذاکره
 • هوش شناختی
 • مهارت حل مسأله

 
من در اینجا آموزش های رایگانی را به شما معرفی می کنم که زندگی شخصی و شغلی شما را متحول می کند: 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار ، یکی از آموزش های رایگان سایت دکتر علی فیروزی می باشد که می تواند مهارت های بسیار زیادی به شما بیاموزد تا به مدیر موفقی تبدیل شوید.
آموزشی بعدی که می خواهم به شما معرفی کنم روش های مذاکره و ارتباط موثر است که به شما کمک می کند به یک مدیر لایق و قابل اعتماد تبدیل شوید.
کوچینگ نیز یکی دیگر از آموزش های رایگان سایت دکتر فیروزی است که می تواند زندگی شخصی  حرفه ای شما را متحول کند.
 

 1. مهارت حل مسأله (Coplex Problem Solving)

در زندگی روزمره بسته به اینکه مسأله ساده یا پیچیده است نیاز به مهارت حل مسأله دارد. اگر چه طراحی به حل مسأله کمک می­کند اما گرفتن تصمیم در موقعیت و زمان مناسب عامل مهمی در موفقیت است. که در هر صورت شامل مواردی مثل شناسایی مسأله، ساختن تصویری واقعی از مسأله، یافتن راه حل مناسب، تصمیم­ گیری، پیاده سازی و مانیتور کردن فیدبک­ها است. این مهارت مهم­ترین مهارت در دنیای پیچیده­ی امروزی است. در هر صورت با داشتن این مهارت حتما قدرت بیشتری در برابر مشکلات خواهید داشت و مشکلات یکی پس از دیگری از سر راه شما کنار می­روند. زیرا دنیای امروز نیازمند یادگیری این مهارت است.

 1. تفکر انتقادی (Critical Thinking)

این مفهوم سابقه­ ای به اندازه­ی 2500 سال دارد. افراد با داشتن این مهارت می­توانند ارتباط بین ایده­ ها را دریابند. توانایی تشخیص و ارزیابی داشته باشند. علاوه بر این ها ارتباط و اهمیت ایده را فهمیده و خود توانایی قدرت بیان عقاید خود را داشته باشند. این مهارت باعث به وجود آمدن و پیشرفت در زمینه­ ی مهارت­های زبانی، خلاقیت و… در افراد می­شود. این مهارت ابتدا چهارمین مهارت مهم بود که با دو پله صعود به رتبه 2 رسیده است. این امر کاملا در دنیای پیچیده امروزی طبیعی است. دنیای امروز نیازمند تحلیل نقادانه در رابطه با وضع موجود و تفکر در گذشته است.
با یاد­گیری این مهارت توانایی، رد یا پذیرش مسائل را خواهید داشت. موضوعات را با دید بهتری خواهید دید و فریب افراد را نخواهید خورد، در نتیجه عاقبت­اندیش خواهید شد. این مهارت یعنی قدرت تصمیم ­گیری و حل مشکلات با استفاده از شواهد منطقی و دور از احساسات و عواطف. در نتیجه این مهارت می­تواند منجر به خود­کفایی ذهنی شود و باعث می­شود که فرد با پرسش بتواند به پاسخی منطقی برسد.
با این تفکر چشم افراد به روی واقعیات باز می­شود. پس در نتیجه تکبر را حذف کنید و از احساسات منفی دوری کنید و با دید منطقی به موضوعات نگاه کنید تا به موفقیت برسید.

 1. خلاقیت و نو­آوری (Creativity & Innovation)

خلاقیت و نو­آوری یعنی تبدیل یک ایده جدید به واقعیت. قدرت دید و درک جهان به روشی نوین برای به دست آوردن الگو­هایی که نادیده گرفته شده­اند. از این رو خلاقیت و نو­آوری دو مرحله دارد: تفکر و تولید. در صورتی که شما ایده­ی نوینی دارید اما توانایی این را ندارید که آن را عملی کنید در واقع خلاقیتی ندارید. امروزه این امری کاملا طبیعی است. در دنیای پیچیده­ی امروز حل مسائل نیازمند خلاقیتی روز­افزون است.
از طرفی با یادگیری مهارت خلاقیت افراد ایده­ های جدید خلق می­کنند و استعداد­های جدید آنها کشف می­شود. راه­ های جدید از طریق همین تفکر خلاق به دست می­آیند و احساسات منفی را به مثبت تبدیل می­کند. در این تفکر شما می­توانید مشکلاتی که سد راه شما برای موفقیت شده اند را به شکل یک فرصت ببینید.
موفقیت با 10 مهارت کلیدی-خلاقیت و نوآوری

 1. مدیریت افراد  (People Management)

این مورد را می­توان نقش­ پذیری به عنوان یک روشی در تربیت فرد یا با انگیزه کردن او برای بهبود و اجرای بهتر دانست. این بخش مهم­ترین و سخت ­ترین قیمت در بحث مدیریتی است. همچنین جز 5 مهارت برتر است و از اهمیت بسیار بالایی بر­خوردار است. همچنین افراد می­ آموزند که با دیگران چگونه مشارکت داشته و روابط دوستانه را به وجود آورند و در مقابل ارتباطات و افراد ناسالم مقاوم باشند.

 1. مهارت هماهنگ شدن با دیگران  (Coordinating With Others)

توانایی سازماندهی کار و لینک آن با دیگران، که به طور همزمان توجه به فعالیت ­های مختلف دارد. با الویت­ بندی شما یاد می­گیرید برای درک دیگران و عملکرد بهتر باید به صحبت­های آنها گوش کنید و احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای این امر بهترین راه، شناخت مخاطب و گیرنده است. این شناخت بستگی به توانایی فکری، موقعیت جغرافیایی و یا سبک زندگی فرد دارد. حال این مخاطب ممکن است کودک یا یک فرد مسن باشد. همچنین ارتباط غیر­کلامی یا همان زبان بدن باعث ارتباط بهتر و بیشتر می­شود.

 1. هوش هیجانی  (Emotional Intelligence)

توان کنترل احساسات و استفاده از آن برای بهتر شدن و بالا بردن قدرت تفکر است. اشخاصی که دارای هوش هیجانی بالاتری هستند در روابط بین فردی و گروهی بهتر عمل کرده و در تشکیل این روابط موفق­ تر هستند. علاوه بر این هیجانات منفی شناسایی می­شوند و واکنش مناسب­تری نسبت به مسائل خواهید داشت. هیجاناتی مثل خشم، ترس و خوشحالی که می­تواند به شما آسیب برسانند و باعث ایجاد مشکلات مختلف در زندگی پیچیده­ی امروز شوند. اما قطعا کنترل این هیجانات می­تواند باعث موفقیت فرد شود.

 1. مهارت تصمیم­گیری و قضاوت  (Judgment & Decision Marking)

در این مهارت فرد این توانایی را دارد تا برای حل مشکل از میان چند گزینه یک گزینه را انتخاب کنید. زمانی که فرد ریسک ­پذیر است و آن را می ­پذیرد در واقع مسأله برایش واضح و مشخص می­شود. این مهارتی کلیدی از بین مهارت­های مدیریتی است. این مهارت نشان­ دهنده اهمیت حیاتی قضاوت­ های ما و توانایی تصمیم­ گیری در دنیای پیچیده امروز است.
گاهی طبق شرایطی که در زندگی پیش می­ آید مجبور به انتخاب می­شویم که می­توانند برای ما آینده ساز باشند. در واقع یاد­گیری این مهارت به شما می­ آموزد که چگونه اهداف را واقع ­بینانه و منطقی ببینیم و انتخاب درست­تری داشته باشیم و مسئولیت­ پذیر باشیم.

 1. مدیریت سرویس­گرا  (Servic-Orientation Management)

توانایی و گرایش به پیش­بینی، تشخیص و رفع نیاز دیگران است. افرادی که این مهارت را دارند باعث رضایت افراد دیگر می شوند و برای در دسترس بودن و تمرکز اطراف خود تلاش می­کنند. این مهارت جز 10 مهارت برتر برای رسیدن به موفقیت است و همچنان بر اهمیت آن افزوده می­شود. این مهارت روابط اجتماعی بهتری با دیگران به شما می­دهد. در واقع نوع خاصی توجه به دیگران است. اجزای شناختی در این مهارت شامل توانایی در شناسایی و نامگذاری حالات دیگران، توانایی حدس زدن دیدگاه اشخاص دیگر. همچنین توانایی در نشان دادن پاسخ مناسب عاطفی و روابط همدلانه با دیگران.
فرد باید یاد بگیرد خود را جای دیگران بگذارد، مسائل را از دید آنها ببیند و از خود بپرسد اگر جای آنها در این شرایط بود چه واکنشی داشت. این نگرشی است که جلو­تر از تولید است. گاهی حتی قبل از اعلام نیازها توسط افراد، اشخاص خدمات­گر جهت رضایت و در دسترس بودن برای دیگران تمرکز می کنند.

 1. مذاکره  (Negotiation)

به روشی که برای حل و فصل اختلافات به کار می­گیرند گفته می­شود. افراد برای درک بهتر مسأله و رسیدن به نتیجه عالی تلاش می­کنند. یک سری اصول برای رسیدن به موفقیت در مذاکره وجود دارد که افراد منافع متقابل را در نظر گرفته و به دنبال روشی برای حفظ یک رابط کلیدی برای نتیجه­ ای موفقیت­ آمیز هستند. اگر می خواهید در مذاکره موفق شوید پیشنهاد میکنم سری به مقاله ی 10 جمله که مذاکره را نابود می کند بزنید تا بدانید چه جملاتی را نباید استفاده کنید.
مهارت مذاکره

 1. انعطاف­پذیری شناختی  (Cognitive Flexibility)

انعطاف پذیری شناختی مهارتی است که باعث توسعه خلاقیت در هنگام حل مسائل می شود و همچنین یادگیری و سازگاری با شرایط جدید را افزایش می دهد. برای اینکه بتوانیم یک الگوی جدید را در حرفه ی کاری خود کشف کنیم انعطاف پذیری شناختی یک مهارت مهم به حساب می آید. انعطاف­ پذیری ادراکی مهارتی جدید است که در نتیجه آن باید در عملکرد و شیوه خود منعطف باشیم.

پیام­های کلیدی 10 مهارت

 • اندیشیدن همواره از مهارت­های مرتبط بسیار معجزه­ گر است. از ابتدایی­ ترین مهارت این لیست تا انعطاف ­پذیری ادراکی. به این امر باید توجه کرد که ما تا چه اندازه به این مهارت نیاز داریم. بسیاری از توانایی­ های ما در زندگی روزمره نتیجه عدم توانایی ما در حل مسائل، تصمیم ­گیری و انعطاف پذیری ادراکی است.
 • با کمی دقت متوجه می­شویم که شکافی عمیق بین آموخته­ های ما در تمامی مراحل تحصیل با تمامی مهارت­های این لیست است. متاسفانه در زمان تحصیل، ما اندیشه­ ها را می­ آموزیم نه اندیشیدن را.
 • ما به عنوان فردی مستقل باید برنامه توسعه فردی داشته باشیم و هوش هیجانی خود را تقویت کنیم. انعطاف­ پذیری خود را افزایش داده و اصول مذاکره را یاد بگیریم و خلاقیت را تمرین کنیم تا به موفقیت برسیم.

 

مهارت­ های قابل تغییر

خلاقیت از جمله سه مهارت مهمی است که افراد نیازمند آن هستند. امروزه با حجم زیادی از محصولات جدید، روش­های جدید همراه فناوری­ های جدید و در نتیجه افراد برای بهره­ مندی از این مسائل بایستی خلاقیت داشته باشند. از طرفی با اینکه مذاکره و انعطاف­ پذیری بسیار مهم هستند. طبق تحقیقات شورای اقتصاد جهانی در آینده و تا سال 2026  انتظار می­رود که هوش مصنوعی بخشی از هیئت مدیره شرکت­ ها خواهند بود.

نتیجه­ گیری

موفقیت تعریف مشخصی دارد. نیاز به عمل است و هر عملی احتیاج به مهارتی ویژه دارد. برخی مهارت­ها را در حین آموزش در زمان تحصیل در مدرسه یا دانشگاه می­ آموزیم. هر چند محیط تحصیل کمک زیادی به این امر نمی­کند. ولی بعضی دیگر از این مهارت­ها را در زمانی که وارد بازار کار می­شویم و برخی دیگر را در طی زندگی و ارتباطات کسب می­کنیم. شرایط و مسائل در دنیای امروز در حال پیچیده­ تر شدن هستند و حل آنها میسر نمی­شود مگر با استفاده از تفکر نقادانه و خلاقیت. البته مهارت­ های دیگری هستند که در رسیدن به موفقیت بسیار تأثیر­گذار هستند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *