همه ما انسان ها در طول مسیر زندگی ممکن است اشتباهات مدیریتی کوچک و بزرگی را مرتکب شویم و اگر باهوش باشیم میتوانیم از این اشتباهات درس بگیریم و از آن ها برای ایجاد بینش های تازه تر برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.  در این میان اشتباهات بسیار ویرانگری هم وجود دارند که تنها درسی که میتوان از آن ها گرفت تکرار نشدنشان است.

ترس از ریسک، از ساده ترین اشتباهات مدیریتی

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین اشتباهات مدیریتی در ترس از ارتکاب اشتباه است یا به طور کلی ترس از اشتباه، اولین اشتباه و ترس از عدم موفقیت علت اصلی شکست شما خواهد بود. پس جالب است بدانید که وقتی رهبر یک سیستم  امن بازی میکند یا به گفتار ساده تر از هرگونه ریسک خود داری  میکند در واقع یکی از بزرگترین اشتباهات مدیریتی خود را مرتکب میشود.  یکی از مهمترین ویژگی های یک بیزینس کوچینگ شهامت و جسارت و اقتدار فرد میباشد  و زمانی که یک رهبر تصمیم میگیرد ریسک را کنار بگذارد در واقع شهامت مدیریتی خود را کنار میگذارد تا تنها یک رئیس باشد نه یک رهبر. همانطور که جیمز کالاگان میگوید مدیر باید جرأت آن را داشته باشد که گاهی برخلاف رأی متخصصان نیز عمل کند. این بدان معنا نیست که مدیران میتوانند هر کاری را  که دلشان میخواهد انجام دهند، مدیران کسب و کار موفق هرگز بدون فکر و بدون برنامه‌ ریزی وارد بازی نمی‌شوند اما شجاع هستند و از ریسک کردن نمی‌ترسند.

در پی بیراهه، یکی از زیان بار ترین اشتباهات مدیریتی

یکی از بزرگترین و زیان بار ترین اشتباهات مدیریتی تلاش  برای تولید ارزان ‌تر و سریع ‌تر کالا میباشد که نتیجه ای جز تولید هزینه اضافی برای شما در پی نخواهد داشت. بگذارید با این مثال این مطلب را برای شما بیشتر تفهیم کنیم. اگر چیزی یک شب به دست آید به همان نسبت می‌تواند در یک شب نیز از دست برود.  تمام مدیران موفقی که در تلاش برای اجتناب از اشتباهات مدیریتی  خود هستند همواره میدانند که باید به دنبال راه های اصولی برای به نتیجه رسیدن پروژه باشند و در واقع به جای اینکه به دنبال پیدا کردن میانبر باشند، به دنبال افزایش بهره وری شرکت خود هستند تا بتوانند در آینده به یک مدیر و رهبر موفق تبدیل شوند.شما می توانید برای تبدیل شدن به یک مدیر و رهبر موفق یک متخصص کوچینگ کسب و کار استخدام کنید.
پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با کوچینگ کسب و کار مقاله راهنمای کامل مربیگری کسب و کار |مزایا و خدمات بیزینس کوچینگ را مطالعه نمایید.

عدم ایفای تعهدات

یکی از مهمترین و اصلی ترین  اصول در کسب و کار وفای به عهد میباشد. یک مدیر موفق همواره تنها به ایفای تعهدات خود فکر میکند. پس قبول کردن چندین پروژه  در یک بازه زمانی یکسان احتمالا از رسیدن به این هدف بازداری خواهد کرد. پس  برای جلوگیری از اشتباهات مدیریتی  همواره اطمینان حاصل کنید که میتوانید در زمان معین شده پروژه مذکور را به نتیجه برسانید و انتظارات کارفرما را کاملا برآورده  کنید. حتما برای شما هم پیش آمده است که قولی از روی هیجان داده باشید یا حتی قولی به شما داده باشند که نتوانند در مدت زمان معلوم برآورده کنند. عدم ایفای تعهدات یکی از مهمترین اشتباهات مدیریتی است که در نهایت باعث صدمه زدن به اعتبار فردی شما خواهد شد.

بی محلی به موضوعات اساسی

یک رهبر موفق همیشه  برای رفع اشتباهات مدیریتی سوال های اساسی را برای خود مطرح میکند تا بتواند روی پیدا کردن راه حل تمرکز کند. پس اگر شما  نتوانید برای هر مشکل و موقعیتی یک سوال اساسی که پاسخ آن حلال مشکلات است طرح کنید تنها ثابت کرده اید که آماده چنین مسئولیت خطیری نیستید. و همه شما را به عنوان فردی خجالتی و بیخیال خواهند شناخت. در واقع پرسیدن سوال های اساسی در رابطه با هر شرایطی یکی از استعداد های بسیار مهم برای یک مدیر موفق میباشد. حتی ممکن است سوال بسیار بدیهی و واضح باشد اما وقتی بیشتر به آن توجه کنیم متوجه خواهیم شد که  این سوالات با فلسفه هدف درآمیخته اند و پاسخ دادن به آن ها بی شک کار ساده ای نخواهد بود.

انحراف از چشم انداز هدفانحراف از چشم انداز هدف

چشم انداز هدف همان دیدگاه رهبر یک سیستم  برای رسیدن به یک هدف مشترک میباشد. گذر زمان ممکن است در میانه راه باعث تغییر چشم انداز شما نسبت به چیزی که در تلاش برای رسیدن به آن هستید شود. اما یک مدیر با تجربه و دانا برای جلوگیری از اشتباهات مدیریتی، نه تنها سریعا تغییرات چشم انداز هدف را اصلاح میکند بلکه اگر در چشم انداز زیر دستان خود مغایرتی بیابد بدون درنگ اقدام به تصحیح آن خواهد کرد. زیرا در تمام ارگان ها و سیستم های مختلف همواره  رسیدن به هدف نسبت به دیگر موارد ارجحیت بیشتری دارد پس توجه به هدف یکی از مهمترین ویژگی های یک رهبر واقعی میباشد.  مورد بعدی که برای پیشگیری از این اشتباه پیشنهاد میشود آن است که شما باید بتوانید یک  دید جامع از پروژه های زیر دست خود داشته باشید، به شکلی که بتوانید تصویر بزرگتر را ببینید و بر اوضاع هر پروژه تسلط کافی داشته باشید. درغیر اینصورت هر اتفاق غیر منتظره ای میتواند کنترل اوضاع را از دست شما خارج کند.
اگر میخواهید در مدیریت کسب و کار خود موفق باشید پیشنهاد می کنیم مطالعه مقاله موفقیت در مدیریت کسب‌وکار را از دست ندهید.

سرزنش دیگران،یکی از بدترین اشتباهات مدیریتی

سرزنش دیگران

در نظر بگیرید که شما مدیر یک شرکت بزرگ هستید. یکی از  بدترین روش هایی که برای مقابله با زیر دستان خود میتوانید در پیش بگیرید سرزنش آنهاست. این موضوع برای شما هزینه ی سنگینی خواهد داشت. نه تنها هیچ کمکی به پیشرفت شما نخواهد کرد بلکه هزینه گزافی برای احترام و اعتماد شما خواهد داشت.این یکی دیگر از اشتباهات مدیریتی است که شما را از رسیدن به هدفی که دنبال میکنید باز میدارد. یک مدیر موفق  با مسئولیت پذیری نسبت به اشتباهات تمام زیر دستانش  برای خود شخصیت و احترام کسب میکند. و اگر به هردلیلی خلل یا مشکلی در پیشبرد فعالیت های شرکت ایجاد شود بجای گشتن به دنبال فرد خاطی، روی  حل مشکل به وجود آمده تمرکز میکند.

فریب

ذات دروغ و دروغگویی به شکلی است که مرتبا تکثیر شده و بر تعدادش افزوده خواهد شد. به شکلی که کنترلش بسیار دشوار خواهد بود. پس بهتر است به عنوان یک مدیر از هرگونه دروغ خودداری کنید چرا که حتی اگر یکبار به عنوان فردی دروغگو شناخته شوید، این لکه ننگ تا ابد بر اسم شما وسمت مدیریت شما خواهد ماند. یک رهبر موفق رهبری است که برای رسیدن به اهدافش به  دروغ و دروغگویی دست نمیزند. وی به شکلی صادق و صاف است که فقط با درخواست کردن از زیر دستانش باعث میشود آنها خود بخواهند برای رسیدن به نتیجه تلاش کنند.

غرور،از برگترین اشتباهات مدیریتی

یکی دیگر از بزرگترین اشتباهات مدیریتی این است که همه فکر میکنند به تنهایی از پس همه چیز بر خواهند آمد در حالی که هیچ‌ کس تا امروز به تنهایی و بدون حمایت و کمک دیگران به موفقیت دست نیافته است. و از آنجایی که همه ما به یک یاری دهنده نیاز داریم پس باید همواره آماده کمک رسانی به دیگران نیز باشیم. و همانطور که فرد آلن میگوید با کارکنان شرکت مثل همکار رفتار کنید تا آنها هم برای شما مثل یک شریک کار کنند. پس همواره به خاطر داشته باشید کسب موفقیت‌های بزرگ بدون استفاده از کمک دیگران، بعید به نظر می‌رسد. می  توانید از اشخاصی که در زمینه بیزینس کوچینگ فعالیت می کنند کمک بگیرید.
 

رهبری بی نقص

رهبری بی نقص وجود ندارد درست مثل هر چیز دیگری در جهان. هر چیزی دارای نقص  میباشد و این موضوع بخشی از قانون طبیعت میباشد. در رهبری فقط رسیدن به هدف ارجحیت دارد و دیگر موارد از موارد فرعی میباشند. مدیران موفق به دنبال بی نقص گرایی نیستند بلکه تنها به دنبال راهی هستند تا هر روز موفقیت تازه ای کسب کنند و همینطور روز بعد از آن و روز بعد از آن و… .

خود خواهی

یکی  از بزرگ‌ترین اشتباهات مدیریتی خود خواهی مدیران است. این دسته افراد منافع  شخصی خود را به منافع سازمان ترجیح می‌دهند. یک مدیر موفق هیچ‌وقت به فکر منافع شخصی خودش نیست بلکه سعی می‌کند با همراهی زیر دستانش به بزرگی و شکوه برسد، تا همه آنها به عنوان یک گروه رشد کنند نه اینکه فقط به فکر خود باشد و دیگران را از یاد ببرد. به  نقل از پیتر هال “رهبری، یک  مغز پر از دستورات متفاوت نیست بلکه یک مسئولیت بزرگ است “. شما با قبول کردن این عنوان نسبت به  مشتریان، کارمندان و سهامداران مسئولیتی قبول کرده اید تا سیستم را به موفقیت برسانید.

کلام آخر

به هر حال نباید زیاد نگران باشید. مدیران تازه کار همیشه دچار اشتباهات زیادی می‌شوند. این اشتباهات غیرقابل اجتناب هستند و حتی اگر شما نهایت تلاشتان را نیز به کار بگیرید، همچنان مواردی در شغل رهبری وجود دارد که تنها با کسب تجربه نسبت به آن ها وقوف پیدا خواهید کرد. مدیران تازه کار با انجام همین اشتباهات است که تجربه کسب می‌کنند. ارتکاب اشتباهات ریز و درشت بخشی از فرآیند پخته شدن یک مدیر و رهبر موفق هستند. فراموش نکنید که ما انسان هستیم و با درس گرفتن از اشتباهاتمان پیشرفت می‌کنیم. مهم‌تر از همه اینکه فراموش نکنید به‌عنوان یک مدیر تازه کار باید اشتباهاتی که انجام می‌دهید را بپذیرید و سعی نکنید دیگران را مقصر جلوه دهید(بالا تر به طور کامل توضیح داده شده است). حتی بهترین و باتجربه‌ترین مدیرها هم اشتباهاتی انجام می‌دهند. زمانی این اشتباهات به تجربه تبدیل می‌شوند که آن‌ها را بپذیرید و از آن‌ها درس بگیرید.شما همچنین می توانیدبرای تبدیل شدن به یک مدیر موفق از یک متخصص کوچینگ کسب و کار مشورت بگیرید.
فردی که اشتباه می‌کند، لزوماً موفق نیست. فردی موفق است که از اشتباهاتش درس بگیرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *