اگر قبلا با مربی حرفه ای کار نکرده اید، ممکن است فکر کنید کار آنها این است که تمام مشکلات زندگی خود را به شما تحویل دهند. در واقعیت، یک مربی در آنجا وجود دارد که شما را به سمت راه حل های شخصی شما راهنمایی کند و شما را برای انجام اقدامات پاسخگو نگه دارد. یکی از راه های مهم مربیان برای رسیدن به هدف، یادگیری و پرسیدن سؤالات قدرتمند کوچینگ و همچنین مناسب از مراجعه کنندگان است. این سؤالات کوچینگ تحریک آمیز است و ممکن است کسی را وادار کند که از منظر دیگری به وضعیت خود نگاه کند و از این طریق او را برای رسیدن به موفقیت تشویق کند.
در این مقاله ما قصد داریم 15 سؤال قدرتمند کوچینگ که در جلسه با مراجعه کننده گان خود از آنها می پرسد را برای شما بیان کنیم. این که این سؤالات کوچینگ چگونه مطرح شود به مهارت کوچینگ مربوط می شود.
 
مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 
 

1 . چه چیزی سد راه شما شده است؟

اگر بتوانید آن چیزی را که بر سر راه شما قرار گرفته است را کنار بزنید می توانید ادعا کنید در راهی که هستید پیشرفت کرده اید. زندگی و مشاغل پر از موانع جاده ای هستند و نام بردن از موانع شخصی، حرفه ای یا ارتباطی می تواند به شما کمک کند تا بیان کنید چه مشکلی برای حل آن دارید. با گفتگو و پاسخ دادن به سؤال قدرتمند کوچینگ متوجه می شوید که به هیچ وجه این مانع یک مانع واقعی نیست و می توانید راهی برای پیشرفت پیدا کنید.

2 . آیا می توانید بیشتر به من بگویید؟

”بیشتر به من بگو” نمونه عالی از سؤال قدرتمند کوچینگ است که یک کوچینگ با پرسیدن آن به مراجعه کننده می فهماند که هرگز ناامید نشود. این سؤال ساده اما قدرتمند است. وقتی به طور واقعی از مراجعه کننده سؤال شود، در واقع علاقه شما را به داستان مراجعه کننده را نشان می دهد و این باعث می شود یک فضا و ایمنی روانی را برای مراجعه کننده ایجاد شود تا آنچه در ذهن دارد را ابراز کند. علاوه بر این، این یک راه خوب برای به چالش کشیدن مشتری برای حفر عمیق تر و برش دادن به قلب موضوع است.

3 . در صورت عدم انجام این مرحله چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این چنین سؤال قدرتمند کوچینگ، سؤال مورد علاقه مراجعه کننده است. هنگام استفاده از این سؤال، متوجه می شوم که به جایی که باید باشم می رسم یا نه. بعضی مواقع مراجعه کننده نمی تواند به این سؤال پاسخ دهد. این به ما می گویید باید در جایی که در آن قرار داریم بمانیم و دوباره پرسش را مطرح کنیم.

4 . موفقیت چگونه به نظر می رسد؟

این سؤال قدرتمند کوچینگ را من دوست دارم بپرسم، زیرا به مراجعه کننده کمک می کند تا جلوی تصور خود را از آنچه که می خواهد به او برسد  و در زندگی می بیند را بگیرید. به نوعی وقتی پیرتر می شویم رویا پردازی ما متوقف می شود. مراجعه کننده شروع به کشف آنچه که در زندگی به آن علاقه دارد می کند، و در مسیری که می خواهد، اقدام  می کند. عمل برای تعیین هدف بسیار مهم است.

5 . به چه چیزی افتخار می کنید؟

من اغلب از مشتریان می خواهم که لحظاتی را که به آنها افتخار می کنند، را در نظر بگیرند. این سؤال قدرتمند کوچینگ به طور معمول ارزش شخصی را تأیید می کند. شناختن ارزش منحصر به فرد و مشخص کردن مناطقی که باعث ایجاد اختلاف شدید شده است، اعتماد به نفس را تقویت می کند و باعث ایجاد عمل مثبت می شود و انرژی را به سمت کار یا اهداف خود بر می گرداند.

6 . چه می خواهید؟

من از همه مراجعه کنندگان خود می پرسم که چه چیزی می خواهند. سپس به آنها می گوییم من اینجا هستم تا به آنها کمک کنم تا نقشه ای را که در سر دارند را اجرا کنند. اصول پیشرفت مبتنی بر عملکرد هرگز دشوار نیست وقتی با آنچه آنها به آن علاقمند هستند شروع کنیم، می توانیم به آنها کمک کنیم تا به مکانی با تمرکز بیشتر، صلح و تعادل برسند. پرسیدن این سؤال قدرتمند کوچینگ باعث می شود مراجعه کننده در آرامش به دنبال هدف های خود باشد.
15 سؤال قدرتمند کوچینگ در جلسه با مراجعه کننده

7 . برای حل مشکل چه کارهایی انجام داده اید؟

بعد از این که مراجعه کننده مشکل خود را توصیف کرد، من اغلب از آنها می پرسم، کارهایی که شما برای حل مشکل انجام داید چیست. این سؤال می تواند مناسب برای شروع سؤال های بعدی باشد. سؤال قدرتمند کوچینگ همچون چرا فکر کردید این کار را نکنید؟ یا اگر مجبود بودید آن را متفاوت انجام دهید، چگونه این کار را می کردید؟ این سؤالات کوچینگ منجر می شود تا مراجعه کننده به فکر فرو رود و مشکل خود را حل کند.

8 . برای رسیدن به هدف خود چه کاری انجام می دهید؟

بیشتر مراجعه کنندگان با اهداف بزرگی به سراغ من می آیند که سال هاست که آن هدف را داشته اند. من از آنها می پرسم: شما برای رسیدن به این هدف که بسیار برای شما مهم است، چه کاری کرده اید؟ این سؤالات کوچینگ بسیار ارزشمند است زیرا به آنها کمک میکند تا تشخیص بدهند که آیا هدفشان به واقعیت تبدیل می شود یا نه.

9 . اگر مانعی در زندگی وجود نداشت، زندگی شما چگونه به نظر می رسید؟

این سؤال قدرتمند کوچینگ این امکان را برای مراجعه کننده فراهم می کند تا بر هر مانعی که در زندگی برای بر سر راه رسیدن به هدفشان قرار می گیرد ، غلبه کنند. بسیاری از مردم زمانی که این مشکل برایشان پیش می آید می ترسند و آنقدر در آن مشکل گیر می کنند که فکر می کنند هیچ راهی برای حل این مشکل وجود ندارد. 

10 . در حال حاضر به چه چیزهایی نیاز دارید؟

در بسیاری از اوقات، مردم از همان اول به مهمترین چیزها نگاه نمی کنند. با طرح این سؤال قدرتمند کوچینگ که الان به چه چیزی بیشتر نیاز دارید به مراجعه کننده کمک می کنید تا آنچه را که مهمتر است در اولویت قرار دهد. همه ی ما زمان محدودی داریم، بنابراین مجبور به تمرکز بر روی نیاز های ضروری هستیم و همچنین ترسیم سفارش نیاز های کم اهمیت بسیار مهم است.

11 . بعد از موفقیت شما چه چیزهایی به نظر می رسند؟

بعد از موفقیت شما سؤالاتی مانند این چه خواهد بود؟ و اینکه چه احساسی خواهید داشت؟ به شما کمک می کند تا آنچه را واقعا از یک وضعیت می خواهید تعیین کنید و مغز خود را در رسیدن  به هدف تشویق کنید و وقتی تصور می کنید که بعد از انجام کار چه احساسی دارید، احساس می کنید که انجام کار آسان است. این سؤال قدرتمند کوچینگ به شما کمک می کند تا تصور خوبی از موفقیت بدست آورید.

12 . مهمترین چیز در جهان برای شما چیست و چرا؟

جای تعجب است که بیشتر مراجعه کننده ها هرگز این سؤال را از خود نپرسیده اند. این با ارزش ترین دانشی است که می توان در مورد خود داشته باشیم، زیرا آن را به عنوان هسته اصلی ذاتی اشخاص می شناسند، و هنگامی که در تمام حوزه های زندگی افراد شناخته شده و مورد تقدیر قرار بگیرند، برای رسیدن به موفقیت راهی سریع و پایدار فراهم می کنند. پرسیدن این سؤال قدرتمند کوچینگ از خود گامی مهم در رسیدن به موفقیت است.

13 . چه چیزی در مورد آن مهم است؟

این سؤال قدرتمند کوچینگ در مورد آنچه فرد برایش مهم است، به وجود می آید. مراجعین من اغلب مکث طولانی می کنند و من می بینم که آنها در جستجوی شناسایی و فهمیدن موضوع هستند که برای آنها ارزش دارد. این سؤال قدرتمند کوچینگ فوق العاده مهم است زیرا ما اغلب روش های عملیاتی داریم، اما اغلب به اصول اساسی که ما را هدایت می کند نگاه نمی کنیم. غالبا، پاسخ ها و اقدامات ما توسط آنچه که برای آن ارزش قائل می شویم برانگیخته می شوند.

14 . پس چی؟

من اغلب از مراجعه کننده که در چیزی گیر افتاده که از نظر عاطفی بر او تأثیر می گذارد می پرسم پس چه؟. معمولا مراجعه کننده مدتی طول می کشد تا جواب دهد، و آنها می دانند که اگر اتفاقی هم بیفتد شاید آنقدرها هم بد نباشد. در موارد دیگر، این تشخیص وجود دارد که وقتی آنها کلمات را به نتایج احتمالی می گذارند، فرصتی وجود دارد که حتی در یک گام کوچک نیز برای بهبود وضعیت آنها اقدامی انجام شود. این سؤال قدرتمند کوچینگ در کمک به مراجعه کننده بسیار اهمیت دارد.

15 . سؤالات کوچینگ در رابطه با چرا نه؟

مقاومت تغییر می کند. اغلب اوقات، این مقاومت خود تحمیلی است. پاسخ دادن به ” من نمیتوانم، لازم نیست ” یا ” چرا نه ” پاسخ ارتجاعی آنها را به چالش می کشد. به آنها اجازه می دهد از سطح لایه عبور کنند تا به عمق ریشه مقاومت برسند. سپس آنها می توانند اصالت، اهداف و این چشم انداز جدید را برای پیشرفت به جلو متصل کنند. این سؤال قدرتمند کوچینگ باعث پیشرفت سریع مراجعه کننده می شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *