10 مزایا و معایب استفاده از ارز دیجیتال در کسب و کار و تجارت خارجی.در شرایط تحریم صادرکنندگان و واردکنندگان کشور در انتقال ارز به منظور تأمین نیازهای تجاری خود با مشکلاتی مواجه هستند.
از این رو دست‌اندرکاران تجارت خارجی کشور اقدام به ایجاد زمینه های استفاده از رمزارزها در چرخه تجارت خارجی با هدف تسهیل نقل و انتقالهای مالی تجار و جایگزینی فناوری بلاکچین به جای ال سی نموده اند.

ارز دیجیتال

 ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی است که به شکل توکن یا سکه مجازی است. از ارز دیجیتال (رمز ارز) میتوان برای خرید یا فروش محصول یا خدمات از افراد و یا شرکتهایی که چنین نوع پرداختی را می‌پذیرند، استفاده کرد.
تعداد زیادی رمزارز وجود دارد که از مشهورترین آنها میتوان بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و کاردانو نام برد که هر یک ارزش و قواعد خاص خودشان را دارند.
در حال حاضر، در بین رمزارزهای موجود، بیتکوین گسترده ترین استفاده را در جهان دارد.
برای پرداخت بیت کوین، لازم است از طریق وبسایت یا اپلیکیشن، بیتکوین را از یک کیف پول الکترونیکی که در زمان خرید رمزارز از صرافی رمزارز، کسب می کنید، به آدرس یکتای شخص دیگری منتقل کنید.

مزایای استفاده از رمزارزها

استفاده از رمزارزها میتواند برای برخی کسب و کارها فرصتهایی فراهم کند. این مزیتها را میتوان بدین شرح توصیف کرد:
1- تراکنش رمزارزها عموما فرایندی سریع و مستقیم است. مثلا بیتکوین میتواند با استفاده از گوشی موبایل یا یک کامپیوتر از یک کیف پول به کیف پول دیگری منتقل شود.
2- هر تراکنش رمزارز در یک فهرست عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شود. بلاکچین فناوری است که موجودیت رمزارزها را سبب شده است.
این موضوع باعث میشود که سابقه بیتکوین قابل ردگیری باشد و مردم نتوانند بیتکوینی که متعلق به آنها نیست را خرج کنند یا از آنها کپی تهیه کنند یا تراکنشهای فروش آن را لغو کنند.
3- بلاکچین در صدد حذف واسطه هایی چون بانکها و بازارهای آنلاین است. این اقدام بدین معنی است که کارمزدی بابت پردازش در این فرایند دریافت نخواهد شد.
4-  روش پرداخت با رمزارزها به تدریج در بین سازمانها و بخشهایی چون صنعت مد و داروسازی به طور گسترده¬ای مورد استفاده قرار میگیرند.

Digital currency

معایب استفاده از رمزارزها

در کسب و کار، استفاده از رمزارزها معایبی نیز دارد که می¬توان به شرح زیر نام برد:
1- امکان از دست دادن کیف پول الکترونیک یا پاک شدن رمزارزهای شما وجود دارد. علاوه بر آن سرقتهایی از طریق وبسایتهایی که اجازه ذخیره رمزارزهای شما را از راه دور میدهند، گزارش شده است.
2- ارزش رمزارزهایی مثل بیتکوین ممکن است به میزان قابل توجهی تغییر کند، بنابراین برخی افراد تبدیل پول واقعی به بیتکوین را امن نمیدانند.
3- بازار ارزهای دیجیتال توسط سازمان رفتار مالی (FCA) تنظیم نمی شود، بنابراین هیچ قانونی برای محافظت از کسب و کار شما وجود ندارد.
4- اگر شرکت ها یا مصرف کنندگان به سمت یک ارز دیجیتال جدید غیر از دارایی شما حرکت کنند یا به طور کامل استفاده از ارزهای دیجیتال را متوقف کنند، ممکن است ارزش ارزهای دیجیتال شما کم و حتی بی ارزش شوند.
5- صرافی های ارزهای دیجیتال در برابر حملات سایبری آسیب پذیر هستند و این ضعف می تواند منجر به از دست دادن غیرقابل جبران سرمایه شما شود.
6- ارز دیجیتال می تواند در برابر کلاهبرداری آسیب پذیر باشد. کلاهبرداران اغلب از پلتفرم-هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام و توییتر برای فریب دادن افراد به این سرمایه گذاریها استفاده می کنند. اگر مشکوک هستید که مورد هدف قرار گرفته اید، مهم است که اقدام به کلاهبرداری را گزارش دهید.
در صورت اجرایی شدن انجام معاملات تجاری با بکارگیری ارز دیجیتال در کشور، آموزش صادرکنندگان و واردکنندگان با مفهوم رمز ارز، انواع آن، استفاده از کیف پول، مقررات حاکم بر این بازار و مهمتر از آن روشهای به حداقل رساندن آسیبهای احتمالی ناشی از انجام معاملات با این روش، نیاز بسیار مهم و اولیه این گروه از فعالان تجاری خواهد بود.
تلاش خواهیم کرد تا در آینده بیشتر به تحلیل و آموزش این موضوع بپردازیم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *