10 توصیه که پیتر دراکر به مدیران. پیتر دراکر کیست؟ پیتردراکر  به عنوان یک فیلسوف دوراندیش شناخته شده است. پیتر دراکر همچنین نویسنده ای تواناست  یکی از برترین و برجسته ترین اساتید عصر حاضر در حوزه مدیریت است که بسیاری او را پدر علم مدیریت نوین می نامند. او اندیشمند و صاحب نظر بزرگ آمریکایی در عرصه مدیریت در سالهای 1909 -2005 میلادی بود.
او (مدیریت بر مبنای اهداف ) را پایه گذاری کرد. و به جای تجزیه و تحلیل هریک از وظایف به صورت جداگانه به اصول کلی وظایف مدیریتی پرداخت. فعالیت‌های  پیتر دراکر در زمینه‌های نظریه پردازی در مدیریت، مشاوره تجاری و نویسندگی درباره فروش بهتر، بوده است. و کسانی که از او پیروی می کردند، دانش را در حد یک معلم کلاس درس می آموزند.
او اولین کسی بود که در کتاب ها و مطالبی که تدریس می نمود توانست تئوری های مدیریت را به صورت یک شاخه اصلی نمایش دهد و تحولی عظیم در این خصوص ایجاد نماید. وی تاکید بسیاری بر مسئله روابط انسانی در مدیریت داشت که در سراسر دنیا مورد توجه قرار گرفت.
پیتر دراکر به دانشجو هایش اصول اولیه را یاد می داد که کمک می کرد در جهتی تصمیم بگیرند که در اجرا و عملکرد درست به آنها کمک کند و به آنها نگفته چه کاری انجام دهند.

 به عقیده ی وی مدیر سه وظیفه عمده برعهده دارد:

-1 به نتیجه رساندن فعالیتهای اقتصادی
-2 انجام کارهایی که بتواند به موفقیت شرکت از نظر اقتصادی کمک کند.
-3  اداره آثار اجتماعی فعالیتهای سازمان، بر محیطی که در آن فعالیت می کند.
او در طول زندگی اش انقلابی در نحوه مدیریت کسب و کارها ایجاد نمود که باعث تحولات بسیاری از جمله توانمندسازی، غیر متمرکزسازی و خصوصی‌سازی شد.
او زمانی را دید که ماشینهای خودکار جایگزین کارگران خواهند شد. ولی مدیران همچنان در جای خود باقی خواهند ماند و همه کارمندان به مدیران تبدیل می شوند و جامعه کارگری به جامعه مدیریتی تبدیل خواهد شد.
دراکر جزو اولین افرادی بود که راجع به پدید آمدن جامعه اطلاعاتی سخنرانی نمود. سبک وی در ساده بیان نمودن مسائل پیچیده مدیریتی و استراتژی های پیچیده کسب و کار بود. که در سراسر جهان با استقبال بسیاری روبرو شد و باعث شد تا توجه مدیران کسب و کارها و نهاد های اجتماعی را جلب کند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مهم‌ترین مهارت‌های مدیریتی که هر مدیر باید داشته باشد را مطالعه نمایید.

مهارت های مدیریتی

10 راز موفقیت مدیران و کارآفرینان از نظر پیتر دراکر:

1 . خود توسعه ای را همیشه تمرین کنید

نکته مهم اکثر آموزه های پیتر دراکر است. او می گوید مهم این است که فرد آموزش دیده زمانی که به سن میانسالی رسید تبدیل به یک انسان واقعی شده باشد و خود را مدام پرورش داده باشد. اگر می خواهید در کارتان پیشرفت کنید، مهارت های زندگی خود را نیز توسعه دهید. شما باید همیشه درباره هم اکنون و آینده زندگی خود فکر کنید. در کنار فکر کردن به کار به زندگی بیرون از حوزه کار خود هم فکر کنید. بدانید در زندگی شخصیتان چه چیزی درست کار می کند و چه چیزی مشکل دارد. و اینکه چه چیزهایی را باید اضافه کرد و چه مواردی را باید حذف کنید.

2 . حواستان به کارکنانتان باشد

هر کسب و کاری با هر نوع فعالیت با عملکرد کارکنانش پیشرفت می کند پس نسبت به عملکرد آنها دقت کنید. با اشتباه از سمت آنها شما دیر یا زود هم منحرف خواهید شد.

مهارت های مدیریتی  از نظر پیتر دراکر

3 . یک شغل موازی یا به عبارت دیگر شغل دوم داشته باشید

پیتر دراکر یکی از حامیان شغل دوم در کنار مدیریت است. مشاغلی مانند تدریس، نویسندگی و یا فعالیت در سازمان های غیر انتفاعی، کاری مشابه کار اصلی خود، اما خارج از محیط کار اصلی داشته باشند. در کنار کار اصلی خود، به دنبال یک شغل دوم که با ارزش ها، تحصیلات و تجربیات شما جور باشد نیز باشید.

4 . خودتان را با تیم درگیر کنید

تیم کاری خود را از برترین ها انتخاب کنید. زیرا هر سازمان مجموعه ای از افراد با استعداد لازم دارد. بهترین استعداد ها را برای سازمان خود استخدام کنید. این راز موفقیت کسب و کار شماست.

پیشنهاد میکنیم مقاله مدیریت بهتر تیم‌ها را مطالعه نمایید.

5 . نقاط قوت خود را شناسایی و توسعه دهید

نسبت به نقاط قوت خود آگاهی داشته باشید و ببینید در انجام چه اموری نسبت به بقیه برتری دارید، این موارد نقاط قوت شما هستند. شما باید بدانید در کار و خارج از کارتان در چه زمینه هایی بهتر عمل می کنید دانستن این موارد به شما کمک می کند تا روی نقاط قوت خود تمرکز نموده و موارد جدیدی را در خود کشف کنید تا بتوانید از آنها استفاده کنید.

تیم سازی

6 . حس بخشندگی را در خود بکار گیرید

بخشش و سخاوت از نظر پیتر دراکر لازمه هر زندگی است. هر مدیر باید استعداد ها و زمانش را به صورت فعالیت های داوطلبانه به اشتراک بگذارد. این کار باعث می شود، گسترش دایره دوستان و همکاران و عمیق تر شده و به معنای زندگی دست یابید.

7 . بیشتر به دنبال توسعه اختلاف ها باشید تا توافق ها

اختلافات نظر برای ما بسیار مفید هستند زیرا باعث می شوند قوه تخیل ما به کار گرفته شود و به گزینه های دیگر نیز که هیچ وقت فکر نمی کردیم هم فکر کنیم. زمانی که اختلافی پیش آمد تصمیم نگیرید، فکر کنید! به راه های جایگزین توجه نموده و بررسی کنید که این اختلاف از کجا نشات می گیرد.

8 . این را بدانید که زمان شما را به کدام سو می برد

کارهایی را که می کنید ثبت کنید. تا زمان خود را مدیریت کنید باید بدانید که زمان شما در طول روز صرف چه کارهایی می شود. به حافظه تان اکتفا نکنید زیرا به شما می گوید شما زمان خود را جایی صرف کرده اید که درست بوده است، اما حافظه اغلب اشتباه می کند.

9 . یادگیری و آموزش

یادگیری و آموزش نقش کلیدی در زندگی کاری و شخصی شما دارد. پیتر دراکر معتقد است زمانی که تحصیلات رسمی ما پایان می یابد نباید یادگیری را کنار بگذاریم و همواره علم خود را بالا ببریم. او می گوید که همه باید مطالب را در حد یک معلم فرا بگیرند. بهترین راه برای پیش بینی آینده این است که آن را خودتان درست کنید و یکی از مهم ترین راه ها برای ساخت آینده بهتر این است که مدام در حال آموزش باشید.

10 . برای یک پایان برنامه ریزی کنید

از ابتدا برای پایان برنامه ریزی کنید و مدت زمان پایان کار را مشخص کنید و مرزهایی را برای آن تعیین نمایید. اگر زمان کافی برای تمام کردن آن ندارید، اصلا آن را انجام ندهید. با بازبینی کار می توانید برای ادامه، تغییر مسیر یا توقف تصمیم گیری کنید. وقتی کاری را متوقف می کنید، وقت مناسب برای کارهای دیگر را پیدا می کنید.

مقاله بزرگترین اشتباهات مدیریتی | هرگز انجام ندهید را از دست ندهید.

وظایف مدیریتی

نتیجه

می توان با نتیجه گیری از تحقیقات و مطالعات انجام‌شده روی شرکت‌های موفق به این موضوع پی برد که عوامل کلیدی موفقیت سازمان تقریبا یکی هستند. همه ی شرکت‌های تجاری برای رسیدن به موفقیت، به مجموعه‌ای از عوامل نیازمندند. مشاوران کسب‌ و کار پس از مطالعه روی عواملی که باعث موفقیت شرکت‌ های دنیا می ‌شود و باعث می شود در کسب‌ و کارش موفق باشد یا با شکست مواجه شود، مشخص کرده‌اند. بسیاری از این عوامل همین نکاتی هستند که ما در بالا آن هم از نظر پیتر دراکر بیان کردیم هستند.
یکی از مهمترین عوامل کلیدی موفقیت سازمان ها، کارکنان آن سازمان هستند. که با هدایت مدیر فعالیت کنند و از طرف مدیران تشویق می شوند. مدیریت صحیح نیروی انسانی، به این معناست که مدیر باید بین ساختار سازمانی، قوانین سازمان و بهبود مهارت‌ها و افزایش خلاقیت تعادل ایجاد کند. شما با استفاده از آموخته های پیتر دراکر می توانید به پیشرفت در کار خود برسید و یک مدیر موفق در جامعه باشید.
 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *