مربی زندگی چیست و چه تاثیر بر زندگی ما دارد ؟

آنچه در این مقاله میخوانید

مربی زندگی یا لایف کوچ اصطلاحی است که امروزه در ایران رواج زیادی پیدا کرده اما هنوز هم افرادی هستند که معنی دقیق این اصطلاح را نمی دانند. 

مربیان زندگی یا استراتژیست های زندگی معمولا افرادی هستند که اشتیاق زیادی به یادگیری و به اشتراک گذاری مهارت های زندگی دارند. مربی زندگی به افراد دیگر کمک می کند تا از پتانسیل های خود به صورت کامل برای رسیدن به اهدافشان استفاده کنند.

آنها می توانند به شما در مدیریت زندگی و چالش های آن کمک کنند. این افراد ابزار ها و ساختار هایی برای این که شما به اهدافتان برسید، در اختیار شما قرار می دهند. ساختارها، ابزار ها و تکنیک هایی هستند که به شما یادآوری می کنند و اطمینان می دهند تا کاری را انجام دهید و یا از انجام کاری صرف نظر کنید.

علاوه بر این لایف کوچ یا مربی زندگی از پویایی، ضعف ها و آسیب پذیری های انسان نیز آگاه است. او در تدوین طرحی که به شما برای رسیدن به اهدافتان کمک می کند، مشکلات و احساسات شما را نیز در نظر می گیرد. یک مربی زندگی می تواند در حین این که زندگی شما ار تغییر می دهد از شما پشتیبانی کند.

 آیا شما می دانید هدف نهاییتان چیست؟ آیا هنوز تصمیم نگرفته اید که در زندگیتان چه چیز هایی را باید تغییر دهید ؟ 

لایف کوچ همچنین به شما کمک می کند تا هدف نهایی خود را به روشنی تعریف کنید، طرحی برای رسیدن به آن هدف تعیین کنید و در این راه قدم بگذارید. همان طور که گفتم مربی زندگی در مسیر موفقیت با شما همراه است و از شما پشتیبانی می کند.

مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 

وظیفه مربی زندگی چیست ؟

وظیفه مربی زندگی این است که به شما کمک می کند چشم انداز روشن و یک نقشه راه کامل برای رسیدن به اهداف خود ایجاد کنید. این کمک ها می تواند ایجاد انگیزه و اشتیاق در شما یا نشان دادن ارزش های زندگی به شما باشد تا اطمینان حاصل کنید که در آینده زندگی بهتری خواهید داشت.
مربیان و استراتژیست های زندگی به شما کمک می کنند تا افکار محدود کننده را از ذهن خود بیرون کنید. این مربیان معمولا خودشان این چالشها را در زندگی پشت سر گذاشته اند و در این زمینه تجربه هایی دارند. 

این افراد به واسطه مشکلاتی که در زندگی شخصی خود داشته اند؛ مهارت های زندگی را آموخته اند تا از این مهارت ها در موقعیت های مختلف زندگی استفاده کنند.
مربیگری زندگی همچنین می تواند به شما کمک کند تا اوضاع را از دیدگاه های مختلف ببینید و گزینه های دیگری برای رفع مشکل بیابید.

نقش مراجعه کننده یا مشتری در مربیگری

در پایان و با توجه به تمام کار هایی که مربی می تواند برای مراجعه کننده خود انجام دهد، مربیگری زندگی به اندازه ای که مراجعه کننده به تغییر متعهد باشد، تاثیر گذار است. مشتری باید برای تغییر زندگی خود مشتاق باشد و آمادگی لازم را داشته باشد.

 اگر فقط در جلسات مربیگری شرکت کنید و هیج تلاشی برای تغییر نکنید، هیچ تغییری در زندگی شما ایجاد نمی شود. وقتی می خواهید تغییر کنید، طبیعی است که در ابتدا کمی بترسید، تردید داشته باشید و یا با مخالفت دیگران رو به رو شوید. 

یک مربی زندگی حرفه ای شما را برای رو به رو شدن با این ترس ها و انجام کار ها و تمرین هایی که برای تغییر لازم است، آماده می کند.

کلیه کار هایی که در جلسات کوچینگ باید انجام شود، با رضایت خود مشتری است و هیچ کار و تمرینی به او تحمیل نمی شود. با این وجود مشتری باید تمایل داشته باشد که چیز های جدیدی را امتحان کند و کار ها را به صورت متفاوت انجام دهد، در غیر این صورت هیچ چیز تغییر نمی کند.

آیا خودم می توانم مربیگری کنم ؟

بله شما هم می توانید مربی زندگی خود باشید. البته این که کسی به عنوان مربی در کنار شما باید تاثیرات و سرعت را بالا می برد، اما می توانید خودتان لایف کوچ خود باشید. 

برای برنامه ریزی زندگی خود وقت بگذارید. بسیاری از ما تا حدودی کوچینگ را در زندگی خود اجرایی می کنیم و به همین دلیل است که بعضی از افراد نسبت به بقیه موفق تر هستند. 

ما وقتی برای زندگی خود برنامه ریزی میکنم، روی بهبود  رفتارها، کار ها و عادت های خود تمرکز می کنیم و یا هنگامی که به اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده ایم نگاه می کنیم و اقدامات اصلاحی انجام می دهیم، در حال لایف کوچینگ یا کوچینگ زندگی هستیم.

برای این که بیشتر با لایف کوچینگ و مزایایی ان در زندگی آشنا شوید،پیشنهاد می کنیم مقاله ما را در زمینه  لایف کوچینگ چیست ؟ و چه مزایایی دارد را مطالعه نمایید.

بنابراین چرا مربی زندگی ارزش بیشتری دارد ؟

همه ما نقاط قوت و ضعفی داریم. ما نمی توانیم در همه مشکلات و چالش های زندگی متخصص شویم و خودمان مشکلات را به تنهایی حل کنیم. 

بعضی اوقات در زندگی با چیز هایی رو به رو می شویم،  نمی دانیم چه کار باید بکنیم، دوستان و خانواده ما نیز نمی توانند به ما کمکی بکنند و یا نمی خواهند و ما در عمق وجود خود احساس تنهایی و سردرگمی می کنیم. 

این موقعیت همان جایی است که شما نیاز به کمک های خارجی دارید، کسی مانند مربی زندگی که در این موقعیت در کنارتان باشد.
علاوه بر این همه افراد وقت لازم برای تحقیق، آموزش و آزمایش روش ها و مهارت های موثر زندگی را ندارند. تجارت و انگیزه مربی زندگی دقیقا همین است.

 اگر لایف کوچ خود را به خوبی انتخاب کرده باشید، می توانید بسیاری از مشکلات خود و همکاران و خانواده خود را حل کنید. با استخدام مربی زندگی شما در ابتدا اهداف خود را مشخص می کنید و به طور منظم به سمت هدف حرکت می کند، مربی زندگی اجازه نمی دهد شما از مسیر اصلی خارج شوید.

دید ما در رابطه با مسائل مربوط به خودمان متفاوت است. ما در مشکلات و مسائل زندگی خود، احساسات را وارد می کنیم که باعث می شود دید درستی از مسئله نداشته باشیم و نتوانیم تصمیم درستی بگیریم. مربی زندگی می تواند به شما کمک کند تا با دید بهتری به مشکلات خود نگاه کنید.
یکی از نقش های مهم مربی زندگی این است که شما باید به او پاسخگو باشید. فرایند لایف کوچینگ به این صورت است که شما و مربیتان برای انجام یک سری وظایف با هم به توافق می رسید. 

این وظایف را شما باید در بین جلسات انجام دهید و در هر جلسه میزان پیشرفت و کار هایی که انجام داده اید را گزارش می دهید و به جلو حرکت می کنید. با این کار شما هر جلسه باید پاسخگو باشید و گزارش بدهید. این باعث می شود تا انگیزه بیشتری برای انجام کار ها داشته باشید.

چگونه می توان مربی زندگی را پیدا کرد ؟

اگر به دنبال یک مربی زندگی هستید، می توانید وب سایت آن ها را در اینترنت پیدا کنید و برای جلسه اول با آن ها صحبت کنید. برای پیدا کردن بهترین مربی زندگی، تا حد ممکن در مورد موضوعات زیر، اطلاعاتی کسب کنید.

مربی در چه زمینه ای تخصص دارد ؟

همان طور که در بالا گفتیم، مربیان زندگی انواع مختلف تخصص ها را دارند. شما باید مربی را انتخاب کنید که در جنبه هایی از زندگی که می خواهید در آنها تغییر ایجاد کنید، تخصص داشته باشد و قبلا در این زمینه تجربیاتی کسب کرده باشد.

اطمینان حاصل کنید که در کار با آن مربی زندگی، احساس راحتی می کنید. کار با مربی زندگی به این معنی است که شما باید در مورد مربی احساس اطمینان، پذیرش و درک متقابل داشته باشید. همچنین باید مربی را پیدا کنید که به مشکلات شما واقعا توجه داشته باشد و شما را راهنمایی کند.

ممکن است لازم باشد قبل از این که بخواهید در مورد مربی قضاوت کنید، حداقل در دو جلسه از جلسات لایف کوچینگ شرکت کنید. 

مربی باید در یک مرحله عملی گام به گام، چگونگی رفتن شما از موقعیت کنونی به موقعیتی که می خواهید در ان باشید، را هدف قرار دهد. بعضی از مربیان زندگی ار چشم انداز هدف شما و کلمات قدرتمندی استفاده می کنند تا در شما انگیزه ایجاد کنند.

بیشترین مربیان در قیمت درباره ما سایت خود در مورد زندگی خود چیز هایی می نویسند. زیرا گذشته مربی و مشکلاتی که پشت سر گذاشته است به عنوان یک عامل اصلی در مربیگری شناخته می شود.

 اگر در این قسمت از سایت چیزی پیدا نکردید، می توانید در جلسه اول چند سوال از مربی زندگی بپرسید. چرا این شغل را انتخاب کرده است؟ چرا لایف کوچ احساس می کند می تواند در چالش های زندگی به شما کمک کند ؟ چگونه قصد دارد با شما همکاری کند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا