5 مرحله آموزش راه اندازی کسب و کار موفق در مدت زمان کوتاه

فهرست مطالب

نگاهی به کسب و کارهای موفق جهان بیاندازید. این مشاغل از کجا شروع کرده اند و امروز در چه جایگاهی ایستاده اند؟ همه کسب و کارهای موفق روزی از سخت ترین شرایط اقتصادی و امکانات رفاهی شروع به فعالیت کرده اند و با سختی های بسیاری دست و پنجه نرم کرده اند. همه چیز آنطور که آسان بنظر می رسد نیست، باید وارد گود شد تا دانست لنگش کن یعنی چی؟

مجموعه آموزش های رایگان و کاربردی در سایت خانه کوچینگ متعلق به دکتر علیرضا فیروزی که زندگی شخصی و حرفه ای شما را متحول میکند : 
آموزش مدیریت و رهبری کسب و کار 
آموزش روش های مذاکره کردن و برقراری ارتباط موثر 
آموزش کوچینگ فردی و بیزینس کوچینگ 

علاقمندان راه اندازی کسب و کار موفق به گوش باشید

حتما برای رسیدن به موفقیت نقشه های زیادی در سر دارید و در پی عملی کردن اهداف خود می خواهید کسب و کار موفق داشته باشید. خب راهکاری که پیشنهاد می کنید چیست؟

 1. سطح دانشم را افزایش می دهم تا با آگاهی بیشتر کارم را شروع کنم.
 • انتخاب اشتباه، زیرا با این کار فقط می توانید نظریه پردازی کنید و برنامه ها را به حالت تئوری ارائه دهید. اما آیا عملی شدن همه پلن ها قطعی است؟ بنظر شما در طی اجرای این برنامه ها بحران، تورم، شکست و سایر مشکلات نمی توانند تغییراتی در روند رو به رشد شما ایجاد کنند؟
 1. در ابتدای کار با آزمون و خطا سعی می کنم بهترین روش را بیابم و الگوهای غلط را از فعالیت های کاری حذف کنم.
 • بنظرتان آنقدر زمان و هزینه دارید تا بخواهید صرف آزمون و خطا کنید؟ اگر بارها و بارها یک کار را به روش های مختلف انجام دادید و نتیجه نگرفتید، پاسخ این نا امیدی و یاس را چطور می دهید؟
 1. از الگوهای یک کسب و کار موفق و نمونه های مشابه فعالیت خودم پیروی می کنم و راهکارهای درست را از این میان با توجه به شرایط فعلی انتخاب می کنم.
 • بله، داستان شروع یک کسب و کار موفق و ناموفق از اینجا شروع می شود. هر یک استراتژی های خود را در پیش می گیرند، اما یکی ناکام می ماند و آن یکی روز به روز بیشتر موفق می شود. گاهی نیازی نیست همه راه هایی که قبلا توسط سایرین تجربه شده است را به شخصه تجربه کرد. کافی است نگاهی به تاریخ بیاندازید و الگوهای فراوان در این زمینه پیدا کنید. استفاده از تجارب دیگران، آزمون و خطار و دانش را بصورت منسجم تری به همراه دارد و مسیر رسیدن به اهداف را برایتان بسیار کوتاه خواهند کرد.

فعالیت های تجاری و حتی کسب و کار کوچک خود را با این روش ها به اوج برسانید

اگر می خواهید کسب و کار نوپا یا تجارت چندین ساله خود را مجددا رونق ببخشید ما به شما خواهیم گفت چطور در کمتر از یکسال به درآمدهای فوق العاده برسید.

 1. نمونه های کسب و کار موفق و پرسود را شناسایی کنید

نگاهی به دنیای اطراف خود بیاندازید و بگویید بیشترین منبع درآمد کسب و کارهای موفق از چه طریقی است؟ بله، اینترنت و استفاده از شبکه های مجازی. راهی را در پیش بگیرید که بیشترین استقبال و محبوبیت را دارد. اگر بخواهید با روش های قدیمی و منسوخ کار خود را شروع کنید نه تنها به درآمد نمی رسید بلکه سرمایه و داشته های خود را هم از دست خواهید داد. میزان بازدید و تقاضا از محصولات و خدمات، در روش الکترونیکی بسیار بالا بوده و شما بطور خواسته و ناخواسته مشتریانی از سراسر دنیا به سوی خود جذب خواهید کرد.

 1. تقاضای نسیه نفرمایید حتی شما دوست عزیز

جمله ای آشنا که از پدرانمان شنیده ایم و امروز هم سرلوحه بسیاری از کسب و کارهای موفق است. امروز کسب و کار خود را به قیمت گزاف راه اندازی می کنید و سطح توقع دیگران باعث می شود به بهای اندکی آن را به تاراج ببرند سعی کنید برای رونق کار خود با کسی تعارف یا رودر وایسی نداشته باشید،  نسیه و فروش قسطی و اموراتی از این قبیل باعث عقب گرد خواهد شد و شما را به سمت شکست سوق می دهد. طبیعتا اگر کمی هم حسابگر باشید باید هزینه هایی که از ابتدای راه اندازی کار خود صرف کرده اید و میزان فروش و درآمدهای خود را تا امروز در دفاتر حسابداری ثبت کنید. این چرتکه انداختن ها به شما کمک می کند تا میزان ورودی و خروجی را بسنجید و بدانید آیا کسب و کار موفق داشته اید یا خیر. حال می توانید قدم بعدی را محکم تر بردارید و هزینه های سربار را شناسایی کنید.

 1. با تخصص وارد کسب و کار شوید

شاید یکی مثل همه بودن زیاد هم جالب بنظر نیاید و هیجان و جذابیتی برای مخاطب نداشته باشید. اما هنگامی که بازار را شناسایی کرده باشید و بدانید رقبا در چه سطح از مهارت و تخصص مشغول به فعالیت هستند بسیار حساب شده تر وارد می شوید. بهترین روش، ارائه خدمات یا محصولی بکر است که کمتر کسی با آن روبرو شده باشد. با این حال حس کنجکاوی در مصرف کننده برانگیخته می شود و با تمایل بیشتری به خرید از شما پیدا می کند. دقت داشته باشید تخصص را در تمام زمینه های کاری خود وارد کنید تا کسب و کار موفق و خوش نامی داشته باشید. کیفیت در محصولات، بسته بندی، ارائه خدمات، رفتار پرسنل و پاسخگویی به ارتباطات اینترنتی همه مشخص می کنند شما در کار خود چقدر متخصص هستید.

 1. پرسنل حرفه ای استخدام کنید

نیازی نیست در ابتدای کار نیروهای اضافه بگیرید و هزینه های پرداختی را بیش از دریافتی کنید. اما زمانی که به محبوبیت می رسید و فعالیت بصورت انفرادی کار را دشوار می کند پس بهتر است از پرسنل و نیروی حرفه ای استفاده کنید. افرادی که در زمینه کاریتان تخصص کافی داشته باشند از عهده آن به خوبی بر می آیند و شما می توانید وقت خود را صرف کارهای مهم تر و حتی توسعه بخشیدن به کسب و کار خود کنید.
نکته: دقت داشته باشید که کار را به کاردان بسپارید و برای حذف هزینه ها، افراد ناشی و غیرحرفه ای را استخدام نکنید. با این روش هرچه را رشته اید، پنبه خواهید کرد. افراد متخصص ممکن است تقاضای درآمد بالا داشته باشند، اما این درآمد در مقابل سودی که به دست می آورید هیچ است.

 1. نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنید

در طی 4 مرحله ای که گفته شد شما دانستید بهترین روش راه اندازی یک کسب و کار موفق چیست؟ فروش به صورت نقد را سرلوحه کار قرار دهید، در کار خود متخصص باشید و با افراد حرفه ای به همکاری بپردازید. اما مرحله آخر به شما می گوید بازهم بهترین ها را با فیلتر انتخاب کنید و نقاط قوت و ضعف کسب و کار را شناسایی کنید. برای این کار باید:

 • میزان فروش را در زمان های مشخص مانند فروش روزانه، هفتگی، ماهانه وغیره مشخص کنید.
 • مشتریان ثابت، میزان خرید، تعداد دفعات مراجعه و غیره را ثبت و بررسی کنید.
 • بررسی عملکرد پرسنل، چه میزان فروش داشته اند و برخوردشان با مشتریان به چه صورت بوده است؟
 • شناسایی محصولات پر فروش
 • رضایت مشتری از محصول به چه میزان است برای بهبود و توسعه خدمات چه راهکارهایی پیشنهاد می دهند؟
 • بهترین روش های تبلیغات که فیدبک بهتری نسبت به بقیه داشته است کدام اند؟
 • سنجش میزان رضایت مشتری از عملکرد کسب و کار و کیفیت خدمات یا محصولات

هدایت یک کسب و کار موفق

با توجه به روش های پیشنهادی بالا می توانید در زمان کوتاهی کسب و کار موفق داشته باشید و به درآمدهای باور نکردنی برسید. شاید پس از مدتی جدول صعودی فعالیت شما روندی یکنواخت حتی نزولی پیدا کند و هرگز ندانید علت آن چیست؟ طبیعتا پس از مدت ها تلاش و تحمل کم خوابی طعم شرین موفقیت بسیار دلچسب خواهد بود، اما رسیدن به موفقیت و ماندن همان سطح پاسخگوی نیازهای جامعه خواهد بود؟ همواره باید تلاش کنید و با متدهای روز و پیشرفت تکنولوژی گام برداریدتاو از جریان موفقیت عقب نمانید. مطالعه و تحقیق کنید و با اخبار و مناسبت های مختلف، تغییر رویه دهید تا کسب و کار موفق و منعطفی داشته باشید.

6 راز هدایت یک کسب و کار موفق:


1- استراتژی: اولین گام در هدایت کسب و کار موفق، تعیین استراتژی مناسب برای رشد و توسعه آن است. این شامل برنامه‌ریزی برای بازاریابی، تحقیق و توسعه، مدیریت مالی و سرمایه‌گذاری، و مدیریت افراد و منابع است.


2- خلاقیت و نوآوری: یکی دیگر از عوامل مهم در هدایت کسب و کار موفق، استفاده از خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات و خدمات جدید است. بهبود محصولات، پاسخ به نیازهای مشتریان جدید و به‌روزرسانی فرآیندهای تولیدی می‌توانند به رشد و توسعه کسب و کار کمک کنند.


3- توجه به مشتریان: مشتریان باید در صدر نگرش کسب و کار قرار گیرند و نیازها و خواسته‌های آنان باید در تمامی فعالیت‌های کسب و کار مدنظر باشد. این شامل بهبود خدمات پس از فروش، ارتقاء تجربه مشتری، و پاسخ به نیازهای جدید مشتریان است.


4- تصمیم‌گیری موثر: تصمیم‌گیری‌های درست و موثر برای رسیدن به اهداف تعیین شده در استراتژی بازاریابی، ساختار سازمانی، مدیریت منابع، و … یک عامل مهم در هدایت کسب و کار موفق است.


5- مدیریت مالی بهینه: مدیریت مالی بهینه عاملی است که برای بقاء و رشد کسب و کار بسیار مهم است. این شامل مدیریت دقیق درآمدها و هزینه‌ها، پیش‌بینی و مدیریت ریسک‌های مالی، و استفاده از مدل‌های مالی جهت ارزیابی عملکرد کسب و کار است.


6- توسعه فردی و سازمانی: توسعه فردی و سازمانی از طریق آموزش و ارتقاء دانش و مهارت‌های کارکنان نیز عاملی است که به رشد و توسعه کسب و کار کمک می‌کند.


در کل، هدایت یک کسب و کار موفق به مدیریت صحیح منابع و استفاده از رویکردهای نوآورانه، فرایندهای بهینه و تمرکز بر مشتریان نیازمند است

برچسب‌ها:
به این مقاله امتیاز دهید!
امتیاز دهید
خانه کوچینگ
برنامه ریزی
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1398
تاریخ بروزرسانی: 14 فروردین 1402
دکتر علیرضا فیروزی
مدرس کوچینگ و مشاور کسب و کار
لینک کوتاه
https://khanecoaching.com/?p=9947
فهرست مطالب
مقالات مرتبط
family coaching
6 نقش کوچینگ خانواده در بهبود ارتباط با خانواده و دوستان در محیط کار
روش های پایدار سازی کسب و کار
9 نکته از روش های پایدار سازی کسب و کار
12 راز کاریزما چیست؟ چرا باید کاریزماتیک باشیم
کوچینگ مدیران اجرایی
21 نکته مهم درباره کوچینگ مدیران اجرایی
8 راز موفقیت در مذاکره برای کسب و کارها
کاریزما برای کارآفرینان و کسب و کار
5 جادوی کاریزما برای کارآفرینان و کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *